Figure Skating Wikia
Advertisement

2008 Skate America was a Grand Prix competition during the 2008-09 season. It was held at Angel of the Winds Arena in Everett, Washington, USA.

Senior Men Results

Place Name Nation Points SP FS
1 Takahiko Kozuka Japan
23px-Flag of Japan.svg.png
226.18 3 1
2 Johnny Weir USA
Flag of the United States.svg.png
225.20 2 2
3 Evan Lysacek USA
Flag of the United States.svg.png
223.21 1 3
4 Kevin Reynolds Canada
Flag of Canada.svg.png
204.89 4 4
5 Shawn Sawyer Canada
Flag of Canada.svg.png
199.98 6 5
6 Alexander Uspenski Russia
Flag of Russia.svg.png
177.81 7 6
7 Adrian Schultheiss Sweden
SWE.gif
177.26 5 9
8 Adam Rippon USA
Flag of the United States.svg.png
174.82 8 7
9 Igor Macypura Slovakia
Flag of Slovakia.svg.png
169.61 9 8
10 Ian Martinez Canada
Flag of Canada.svg.png
155.18 10 10

Short Program

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Evan Lysacek USA 81.30 44.10 38.20 1.00
2 Johnny Weir USA 80.55 42.50 38.05 0.00
3 Takahiko Kozuka Japan 80.10 44.70 35.40 0.00
4 Kevin Reynolds Canada 67.18 37.08 30.10 0.00
5 Adrian Schultheiss Sweden 64.40 35.40 29.00 0.00
6 Shawn Sawyer Canada 64.14 33.14 31.00 0.00
7 Alexander Uspenski Russia 59.63 30.58 29.05 0.00
8 Adam Rippon USA 59.60 29.90 30.70 1.00
9 Igor Macypura Slovakia 54.58 27.98 27.60 1.00
10 Ian Martinez Canada 50.68 25.28 26.40 1.00

Freeskate

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Takahiko Kozuka Japan 146.08 75.88 71.20 1.00
2 Johnny Weir USA 144.65 69.75 74.90 0.00
3 Evan Lysacek USA 141.91 66.61 76.30 1.00
4 Kevin Reynolds Canada 137.71 73.51 64.20 0.00
5 Shawn Sawyer Canada 135.84 69.14 66.70 0.00
6 Alexander Uspenski Russia 118.18 61.58 57.60 1.00
7 Adam Rippon USA 115.22 55.72 60.50 1.00
8 Igor Macypura Slovakia 115.03 61.03 54.00 0.00
9 Adrian Schultheiss Sweden 112.86 54.36 58.50 0.00
10 Ian Martinez Canada 104.50 51.80 52.70 0.00

Senior Ladies Results

Place Name Nation Points SP FS
1 Kim Yuna South Korea
Flag of South Korea.svg.png
193.45 1 1
2 Yukari Nakano Japan
23px-Flag of Japan.svg.png
172.53 3 2
3 Miki Ando Japan
23px-Flag of Japan.svg.png
168.42 2 3
4 Rachael Flatt USA
Flag of the United States.svg.png
155.73 5 4
5 Mirai Nagasu USA
Flag of the United States.svg.png
142.90 4 7
6 Susanna Pöykiö Finland
Flag of Finland.svg.png
142.14 8 5
7 Mira Leung Canada
Flag of Canada.svg.png
136.16 10 6
8 Kimmie Meissner USA
Flag of the United States.svg.png
135.92 6 9
9 Yan Liu China
Flag of the People's Republic of China.svg.png
128.12 9 8
10 Annette Dytrt Germany
23px-Flag of Germany.svg.png
116.83 7 11
11 Tuğba Karademir Turkey
TUR.gif
113.91 11 10
WD Valentina Marchei Italy
Flag of Italy.svg.png

Short Program

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Kim Yuna South Korea 69.50 39.06 30.44 0.00
2 Miki Ando Japan 57.80 30.28 28.52 1.00
3 Yukari Nakano Japan 57.46 29.30 28.16 0.00
4 Mirai Nagasu USA 56.42 30.50 25.92 0.00
5 Rachael Flatt USA 54.92 30.00 24.92 0.00
6 Kimmie Meissner USA 54.90 28.46 27.44 1.00
7 Annette Dytrt Germany 48.32 25.64 22.68 0.00
8 Susanna Pöykiö Finland 47.82 24.50 23.32 0.00
9 Yan Liu China 46.96 25.84 21.12 0.00
10 Mira Leung Canada 45.74 25.54 20.20 0.00
11 Tuğba Karademir Turkey 41.26 19.58 21.68 0.00
WD Valentina Marchei Italy

Freeskate

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Kim Yuna South Korea 123.95 63.95 60.00 0.00
2 Yukari Nakano Japan 115.07 58.43 56.64 0.00
3 Miki Ando Japan 110.62 58.46 52.16 0.00
4 Rachael Flatt USA 100.81 50.65 50.16 0.00
5 Susanna Pöykiö Finland 94.32 48.24 46.08 0.00
6 Mira Leung Canada 90.42 48.90 41.52 0.00
7 Mirai Nagasu USA 86.48 36.96 51.52 2.00
8 Yan Liu China 81.16 40.92 40.24 0.00
9 Kimmie Meissner USA 81.02 33.74 49.28 2.00
10 Tuğba Karademir Turkey 72.65 32.61 41.04 1.00
11 Annette Dytrt Germany 68.51 28.75 43.76 4.00

Senior Pairs Results

Place Name Nation Points SP FS
1 Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Germany
23px-Flag of Germany.svg.png
180.77 2 1
2 Keauna McLaughlin / Rockne Brubaker USA
Flag of the United States.svg.png
172.69 3 2
3 Maria Mukhortova / Maxim Trankov Russia
Flag of Russia.svg.png
167.67 1 4
4 Meagan Duhamel / Craig Buntin Canada
Flag of Canada.svg.png
159.80 4 3
5 Rena Inoue / John Baldwin USA
Flag of the United States.svg.png
146.51 5 5
6 Caitlin Yankowskas / John Coughlin USA
Flag of the United States.svg.png
141.70 6 6
7 Adeline Canac / Maximin Coia France
Flag of France.svg.png
134.36 8 7
8 Yue Zhang / Lei Wang China
Flag of the People's Republic of China.svg.png
124.63 7 8

Short Program

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Maria Mukhortova / Maxim Trankov Russia 66.32 37.40 28.92 0.00
2 Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Germany 64.08 34.16 29.92 0.00
3 Keauna McLaughlin / Rockne Brubaker USA 57.02 30.54 27.48 1.00
4 Meagan Duhamel / Craig Buntin Canada 54.26 31.06 23.20 0.00
5 Rena Inoue / John Baldwin USA 50.00 26.96 24.04 1.00
6 Caitlin Yankowskas / John Coughlin USA 48.40 29.16 20.24 1.00
7 Yue Zhang / Lei Wang China 44.60 25.36 20.24 1.00
8 Adeline Canac / Maximin Coia France 44.00 25.16 19.84 1.00

Freeskate

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Aliona Savchenko / Robin Szolkowy Germany 116.69 55.81 60.88 0.00
2 Keauna McLaughlin / Rockne Brubaker USA 115.67 59.99 55.68 0.00
3 Meagan Duhamel / Craig Buntin Canada 105.54 54.50 51.04 0.00
4 Maria Mukhortova / Maxim Trankov Russia 101.35 46.91 57.44 3.00
5 Rena Inoue / John Baldwin USA 96.51 49.99 47.52 1.00
6 Caitlin Yankowskas / John Coughlin USA 93.30 50.18 43.12 0.00
7 Adeline Canac / Maximin Coia France 90.36 51.08 39.28 0.00
8 Yue Zhang / Lei Wang China 80.03 41.63 38.40 0.00

Senior Ice Dance Results

Place Name Nation Points CD OD FD
1 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder France
Flag of France.svg.png
187.64 1 1 2
2 Tanith Belbin / Benjamin Agosto USA
Flag of the United States.svg.png
186.53 2 3 1
3 Sinead Kerr / John Kerr United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg.png
180.20 3 2 4
4 Emily Samuelson / Evan Bates USA
Flag of the United States.svg.png
175.66 5 4 3
5 Pernelle Carron / Mathieu Jost France
Flag of France.svg.png
166.92 4 5 5
6 Ekaterina Rubleva / Ivan Shefer Russia
Flag of Russia.svg.png
159.03 7 7 6
7 Jane Summersett / Todd Gilles USA
Flag of the United States.svg.png
156.62 8 6 7
8 Katherine Copely / Deividas Stagniūnas Lithuania
LTU.gif
156.28 6 8 8
9 Allie Hann-McCurdy / Michael Coreno Canada
Flag of Canada.svg.png
142.95 9 9 9

Compulsory Dance

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder France 38.49 19.50 18.99 0.00
2 Tanith Belbin / Benjamin Agosto USA 37.63 19.10 18.53 0.00
3 Sinead Kerr / John Kerr United Kingdom 34.37 17.44 16.93 0.00
4 Pernelle Carron / Mathieu Jost France 32.26 16.74 15.52 0.00
5 Emily Samuelson / Evan Bates USA 31.81 16.24 15.57 0.00
6 Katherine Copely / Deividas Stagniūnas Lithuania 29.78 15.30 14.48 0.00
7 Ekaterina Rubleva / Ivan Shefer Russia 28.41 14.64 13.77 0.00
8 Jane Summersett / Todd Gilles USA 27.50 14.86 12.64 0.00
9 Allie Hann-McCurdy / Michael Coreno Canada 25.74 13.64 12.10 0.00

Original Dance

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder France 58.26 28.60 29.66 0.00
2 Sinead Kerr / John Kerr United Kingdom 57.74 30.40 27.34 0.00
3 Tanith Belbin / Benjamin Agosto USA 57.47 29.00 28.47 0.00
4 Emily Samuelson / Evan Bates USA 55.01 29.80 25.21 0.00
5 Pernelle Carron / Mathieu Jost France 52.74 27.40 25.34 0.00
6 Jane Summersett / Todd Gilles USA 50.51 28.40 22.11 0.00
7 Ekaterina Rubleva / Ivan Shefer Russia 50.37 27.90 22.47 0.00
8 Katherine Copely / Deividas Stagniūnas Lithuania 48.38 25.50 22.88 0.00
9 Allie Hann-McCurdy / Michael Coreno Canada 45.44 26.00 19.44 0.00

Free Dance

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Tanith Belbin / Benjamin Agosto USA 91.43 46.00 45.43 0.00
2 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder France 90.89 44.90 46.99 1.00
3 Emily Samuelson / Evan Bates USA 88.84 47.40 41.44 0.00
4 Sinead Kerr / John Kerr United Kingdom 88.09 43.90 44.19 0.00
5 Pernelle Carron / Mathieu Jost France 81.92 42.60 39.32 0.00
6 Ekaterina Rubleva / Ivan Shefer Russia 80.25 43.20 37.05 0.00
7 Jane Summersett / Todd Gilles USA 78.61 43.70 35.91 1.00
8 Katherine Copely / Deividas Stagniūnas Lithuania 78.12 42.90 36.22 1.00
9 Allie Hann-McCurdy / Michael Coreno Canada 71.77 40.40 31.37 0.00

Panel of Judges

Senior Men

Short Program

Function Name Nation
Referee Mr. William S. Smith USA
Flag of the United States.svg.png
Technical Controller Mr. Alexander Lakernik Russia
Flag of Russia.svg.png
Technical Specialist Mr. Ravi Walia Canada
Flag of Canada.svg.png
Assistant Technical Specialist Ms. Zuzana Zackova Slovakia
Flag of Slovakia.svg.png
  
Judge No.1 Ms. Sakiko Okano Japan
23px-Flag of Japan.svg.png
Judge No.2 Ms. Laimute Krauziene Lithuania
LTU.gif
Judge No.3 Ms. Tarja Ristanen Finland
Flag of Finland.svg.png
Judge No.4 Ms. Karen Butcher Canada
Flag of Canada.svg.png
Judge No.5 Ms. Elena Buriak Russia
Flag of Russia.svg.png
Judge No.6 Mr. Brett Drury USA
Flag of the United States.svg.png
Judge No.7 Mr. Patrick Ibens Belgium
Flag of Belgium (civil).svg.png
Judge No.8 Mr. Alexei Shirshov Belarus
Flag of Belarus.svg.png
Judge No.9 Ms. Claudia Brambati Italy
Flag of Italy.svg.png
  
Data Operator Mr. Ted Barton Canada
Flag of Canada.svg.png
Replay Operator Mr. David Santee USA
Flag of the United States.svg.png

Freeskate

Function Name Nation
Referee Mr. William S. Smith USA
Flag of the United States.svg.png
Technical Controller Mr. Alexander Lakernik Russia
Flag of Russia.svg.png
Technical Specialist Mr. Ravi Walia Canada
Flag of Canada.svg.png
Assistant Technical Specialist Ms. Zuzana Zackova Slovakia
Flag of Slovakia.svg.png
  
Judge No.1 Ms. Elena Buriak Russia
Flag of Russia.svg.png
Judge No.2 Mr. Alexei Shirshov Belarus
Flag of Belarus.svg.png
Judge No.3 Ms. Tarja Ristanen Finland
Flag of Finland.svg.png
Judge No.4 Ms. Laimute Krauziene Lithuania
LTU.gif
Judge No.5 Ms. Sakiko Okano Japan
23px-Flag of Japan.svg.png
Judge No.6 Ms. Claudia Brambati Italy
Flag of Italy.svg.png
Judge No.7 Ms. Karen Butcher Canada
Flag of Canada.svg.png
Judge No.8 Mr. Brett Drury USA
Flag of the United States.svg.png
Judge No.9 Mr. Patrick Ibens Belgium
Flag of Belgium (civil).svg.png
  
Data Operator Mr. Ted Barton Canada
Flag of Canada.svg.png
Replay Operator Mr. David Santee USA
Flag of the United States.svg.png

Senior Ladies

Short Program

Function Name Nation
Referee Ms. Rita Zonnekeyn Belgium
Flag of Belgium (civil).svg.png
Technical Controller Mr. Steve Winkler USA
Flag of the United States.svg.png
Technical Specialist Ms. Zuzana Zackova Slovakia
Flag of Slovakia.svg.png
Assistant Technical Specialist Mr. Ravi Walia Canada
Flag of Canada.svg.png
  
Judge No.1 Ms. Claudia Brambati Italy
Flag of Italy.svg.png
Judge No.2 Ms. Tarja Ristanen Finland
Flag of Finland.svg.png
Judge No.3 Ms. Sakiko Okano Japan
23px-Flag of Japan.svg.png
Judge No.4 Ms. Deveny Deck USA
Flag of the United States.svg.png
Judge No.5 Ms. Chihee Rhee South Korea
Flag of South Korea.svg.png
Judge No.6 Ms. Jean Senft Canada
Flag of Canada.svg.png
Judge No.7 Ms. Sissy Krick Germany
23px-Flag of Germany.svg.png
Judge No.8 Mr. Patrick Ibens Belgium
Flag of Belgium (civil).svg.png
Judge No.9 Mr. Ekrem Malkoc Turkey
TUR.gif
Judge No.10 Ms. Weiguang Chen China
Flag of the People's Republic of China.svg.png
  
Data Operator Mr. Ted Barton Canada
Flag of Canada.svg.png
Replay Operator Mr. David Santee USA
Flag of the United States.svg.png

Freeskate

Function Name Nation
Referee Ms. Rita Zonnekeyn Belgium
Flag of Belgium (civil).svg.png
Technical Controller Mr. Steve Winkler USA
Flag of the United States.svg.png
Technical Specialist Ms. Zuzana Zackova Slovakia
Flag of Slovakia.svg.png
Assistant Technical Specialist Mr. Ravi Walia Canada
Flag of Canada.svg.png
  
Judge No.1 Ms. Jean Senft Canada
Flag of Canada.svg.png
Judge No.2 Ms. Deveny Deck USA
Flag of the United States.svg.png
Judge No.3 Ms. Tarja Ristanen Finland
Flag of Finland.svg.png
Judge No.4 Ms. Claudia Brambati Italy
Flag of Italy.svg.png
Judge No.5 Ms. Sissy Krick Germany
23px-Flag of Germany.svg.png
Judge No.6 Ms. Weiguang Chen China
Flag of the People's Republic of China.svg.png
Judge No.7 Ms. Sakiko Okano Japan
23px-Flag of Japan.svg.png
Judge No.8 Mr. Ekrem Malkoc Turkey
TUR.gif
Judge No.9 Ms. Chihee Rhee South Korea
Flag of South Korea.svg.png
Judge No.10 Mr. Patrick Ibens Belgium
Flag of Belgium (civil).svg.png
  
Data Operator Mr. Ted Barton Canada
Flag of Canada.svg.png
Replay Operator Mr. David Santee USA
Flag of the United States.svg.png

Senior Pairs

Short Program

Function Name Nation
Referee Ms. Rita Zonnekeyn Belgium
Flag of Belgium (civil).svg.png
Technical Controller Mr. Alexander Lakernik Russia
Flag of Russia.svg.png
Technical Specialist Mr. Jason Dungjen USA
Flag of the United States.svg.png
Assistant Technical Specialist Mr. Peter Cain Australia
Flag of Australia.svg.png
  
Judge No.1 Mr. Igor Obraztsov Russia
Flag of Russia.svg.png
Judge No.2 Ms. Tarja Ristanen Finland
Flag of Finland.svg.png
Judge No.3 Ms. Jean Senft Canada
Flag of Canada.svg.png
Judge No.4 Ms. Sissy Krick Germany
23px-Flag of Germany.svg.png
Judge No.5 Ms. Irina Kireeva Azerbaijan
Flag of Azerbaijan.svg.png
Judge No.6 Ms. Danuta Dubrowko Poland
23px-Flag of Poland.svg.png
Judge No.7 Mr. Doug Williams USA
Flag of the United States.svg.png
Judge No.8 Ms. Weiguang Chen China
Flag of the People's Republic of China.svg.png
Judge No.9 Mr. Ekrem Malkoc Turkey
TUR.gif
Judge No.10 Mr. Alexei Shirshov Belarus
Flag of Belarus.svg.png
  
Data Operator Mr. Ted Barton Canada
Flag of Canada.svg.png
Replay Operator Mr. David Santee USA
Flag of the United States.svg.png

Freeskate

Function Name Nation
Referee Ms. Rita Zonnekeyn Belgium
Flag of Belgium (civil).svg.png
Technical Controller Mr. Alexander Lakernik Russia
Flag of Russia.svg.png
Technical Specialist Mr. Jason Dungjen USA
Flag of the United States.svg.png
Assistant Technical Specialist Mr. Peter Cain Australia
Flag of Australia.svg.png
  
Judge No.1 Ms. Irina Kireeva Azerbaijan
Flag of Azerbaijan.svg.png
Judge No.2 Mr. Alexei Shirshov Belarus
Flag of Belarus.svg.png
Judge No.3 Ms. Tarja Ristanen Finland
Flag of Finland.svg.png
Judge No.4 Ms. Sissy Krick Germany
23px-Flag of Germany.svg.png
Judge No.5 Ms. Jean Senft Canada
Flag of Canada.svg.png
Judge No.6 Mr. Doug Williams USA
Flag of the United States.svg.png
Judge No.7 Mr. Ekrem Malkoc Turkey
TUR.gif
Judge No.8 Ms. Danuta Dubrowko Poland
23px-Flag of Poland.svg.png
Judge No.9 Mr. Igor Obraztsov Russia
Flag of Russia.svg.png
Judge No.10 Ms. Weiguang Chen China
Flag of the People's Republic of China.svg.png
  
Data Operator Mr. Ted Barton Canada
Flag of Canada.svg.png
Replay Operator Mr. David Santee USA
Flag of the United States.svg.png

Senior Ice Dance

Compulsory Dance

Function Name Nation
Referee Mr. Robert J. Horen USA
Flag of the United States.svg.png
Technical Controller Ms. Christine Hurth France
Flag of France.svg.png
Technical Specialist Mr. Andrzej Dostatni Poland
23px-Flag of Poland.svg.png
Assistant Technical Specialist Mr. Rock Lemay Canada
Flag of Canada.svg.png
  
Judge No.1 Ms. Janis Engel USA
Flag of the United States.svg.png
Judge No.2 Mr. Daniel De Paix De Coeur France
Flag of France.svg.png
Judge No.3 Ms. Laimute Krauziene Lithuania
LTU.gif
Judge No.4 Ms. Karen Butcher Canada
Flag of Canada.svg.png
Judge No.5 Ms. Elena Buriak Russia
Flag of Russia.svg.png
Judge No.6 Ms. Danuta Dubrowko Poland
23px-Flag of Poland.svg.png
Judge No.7 Mr. Christopher Buchanan United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg.png
Judge No.8 Ms. Irina Kireeva Azerbaijan
Flag of Azerbaijan.svg.png
Judge No.9 Ms. Chihee Rhee South Korea
Flag of South Korea.svg.png
  
Data Operator Mr. Ted Barton Canada
Flag of Canada.svg.png
Replay Operator Mr. David Santee USA
Flag of the United States.svg.png

Original Dance

Function Name Nation
Referee Mr. Robert J. Horen USA
Flag of the United States.svg.png
Technical Controller Ms. Christine Hurth France
Flag of France.svg.png
Technical Specialist Mr. Andrzej Dostatni Poland
23px-Flag of Poland.svg.png
Assistant Technical Specialist Mr. Rock Lemay Canada
Flag of Canada.svg.png
  
Judge No.1 Ms. Karen Butcher Canada
Flag of Canada.svg.png
Judge No.2 Ms. Elena Buriak Russia
Flag of Russia.svg.png
Judge No.3 Mr. Christopher Buchanan United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg.png
Judge No.4 Ms. Chihee Rhee South Korea
Flag of South Korea.svg.png
Judge No.5 Ms. Irina Kireeva Azerbaijan
Flag of Azerbaijan.svg.png
Judge No.6 Ms. Danuta Dubrowko Poland
23px-Flag of Poland.svg.png
Judge No.7 Ms. Laimute Krauziene Lithuania
LTU.gif
Judge No.8 Ms. Janis Engel USA
Flag of the United States.svg.png
Judge No.9 Mr. Daniel De Paix De Coeur France
Flag of France.svg.png
  
Data Operator Mr. Ted Barton Canada
Flag of Canada.svg.png
Replay Operator Mr. David Santee USA
Flag of the United States.svg.png

Free Dance

Function Name Nation
Referee Mr. Robert J. Horen USA
Flag of the United States.svg.png
Technical Controller Ms. Christine Hurth France
Flag of France.svg.png
Technical Specialist Mr. Andrzej Dostatni Poland
23px-Flag of Poland.svg.png
Assistant Technical Specialist Mr. Rock Lemay Canada
Flag of Canada.svg.png
  
Judge No.1 Ms. Janis Engel USA
Flag of the United States.svg.png
Judge No.2 Ms. Chihee Rhee South Korea
Flag of South Korea.svg.png
Judge No.3 Ms. Karen Butcher Canada
Flag of Canada.svg.png
Judge No.4 Ms. Elena Buriak Russia
Flag of Russia.svg.png
Judge No.5 Ms. Laimute Krauziene Lithuania
LTU.gif
Judge No.6 Mr. Daniel De Paix De Coeur France
Flag of France.svg.png
Judge No.7 Mr. Christopher Buchanan United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg.png
Judge No.8 Ms. Danuta Dubrowko Poland
23px-Flag of Poland.svg.png
Judge No.9 Ms. Irina Kireeva Azerbaijan
Flag of Azerbaijan.svg.png
  
Data Operator Mr. Ted Barton Canada
Flag of Canada.svg.png
Replay Operator Mr. David Santee USA
Flag of the United States.svg.png

Sources

http://www.isuresults.com/results/gpusa08/

Advertisement