FANDOM


The 2013-14 Junior Grand Prix Final was a competition in which the six highest-performing skaters of the 2013-14 Junior Grand Prix season competed. It was held at Marine Messe Fukuoka in Fukuoka, Japan.

Junior Men Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Boyang Jin China
Flag of the People's Republic of China.svg
218.73 5 1
2 Adian Pitkeev Russia
Flag of Russia.svg
216.24 2 2
3 Nathan Chen USA
Flag of the United States.svg
214.61 3 3
4 Keiji Tanaka Japan
23px-Flag of Japan.svg
205.71 1 4
5 Alexander Petrov Russia
Flag of Russia.svg
198.63 4 5
6 Ryuju Hino Japan
23px-Flag of Japan.svg
182.39 6 6

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Keiji Tanaka Japan 73.63 41.09 32.54 0.00
2 Adian Pitkeev Russia 72.24 40.95 31.29 0.00
3 Nathan Chen USA 71.52 39.25 33.27 1.00
4 Alexander Petrov Russia 70.92 39.92 31.00 0.00
5 Boyang Jin China 68.42 37.70 30.72 0.00
6 Ryuju Hino Japan 58.56 30.42 28.14 0.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Boyang Jin China 150.31 88.59 61.72 0.00
2 Adian Pitkeev Russia 144.00 76.72 67.28 0.00
3 Nathan Chen USA 143.09 74.95 68.14 0.00
4 Keiji Tanaka Japan 132.08 69.20 64.88 2.00
5 Alexander Petrov Russia 127.71 64.51 63.20 0.00
6 Ryuju Hino Japan 123.83 69.67 55.16 1.00

Junior Ladies Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Maria Sotskova Russia
Flag of Russia.svg
176.75 1 1
2 Serafima Sakhanovich Russia
Flag of Russia.svg
172.86 2 3
3 Evgenia Medvedeva Russia
Flag of Russia.svg
163.68 3 5
4 Polina Edmunds USA
Flag of the United States.svg
161.71 5 2
5 Alexandra Proklova Russia
Flag of Russia.svg
157.77 4 4
6 Angela Wang USA
Flag of the United States.svg
131.58 6 6

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Maria Sotskova Russia 61.29 36.06 25.23 0.00
2 Serafima Sakhanovich Russia 60.56 36.24 24.32 0.00
3 Evgenia Medvedeva Russia 58.75 33.64 25.11 0.00
4 Alexandra Proklova Russia 51.27 26.42 24.85 0.00
5 Polina Edmunds USA 48.20 24.63 24.57 1.00
6 Angela Wang USA 44.69 21.88 23.81 1.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Maria Sotskova Russia 115.46 62.66 52.80 0.00
2 Polina Edmunds USA 113.51 62.95 50.56 0.00
3 Serafima Sakhanovich Russia 112.30 62.14 50.16 0.00
4 Alexandra Proklova Russia 106.50 55.58 50.92 0.00
5 Evgenia Medvedeva Russia 104.93 56.76 48.17 0.00
6 Angela Wang USA 86.89 42.16 46.73 2.00

Junior Pairs Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Xiaoyu Yu / Yang Jin China
Flag of the People's Republic of China.svg
163.52 1 2
2 Maria Vigalova / Egor Zakroev Russia
Flag of Russia.svg
161.57 3 1
3 Lina Fedorova / Maxim Miroshkin Russia
Flag of Russia.svg
156.55 2 3
4 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia
Flag of Russia.svg
152.01 4 4
5 Vasilisa Davankova / Andrei Deputat Russia
Flag of Russia.svg
151.02 5 5
6 Kamilla Gainetdinova / Ivan Bich Russia
Flag of Russia.svg
140.65 6 6

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Xiaoyu Yu / Yang Jin China 61.10 33.89 27.21 0.00
2 Lina Fedorova / Maxim Miroshkin Russia 58.58 32.43 26.15 0.00
3 Maria Vigalova / Egor Zakroev Russia 55.07 30.84 24.23 0.00
4 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia 54.91 30.54 24.37 0.00
5 Vasilisa Davankova / Andrei Deputat Russia 54.82 30.54 24.28 0.00
6 Kamilla Gainetdinova / Ivan Bich Russia 48.40 24.65 23.75 0.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Maria Vigalova / Egor Zakroev Russia 106.50 55.19 51.31 0.00
2 Xiaoyu Yu / Yang Jin China 102.42 50.80 52.62 1.00
3 Lina Fedorova / Maxim Miroshkin Russia 97.97 47.06 50.91 0.00
4 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia 97.10 49.88 48.22 1.00
5 Vasilisa Davankova / Andrei Deputat Russia 96.20 47.29 48.91 0.00
6 Kamilla Gainetdinova / Ivan Bich Russia 92.25 45.77 47.48 1.00

Junior Ice Dancing Results Edit

Place Name Nation Points SD FD
1 Anna Yanovskaya / Sergey Mozgov Russia
Flag of Russia.svg
152.48 1 1
2 Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker USA
Flag of the United States.svg
139.42 2 2
3 Lorraine McNamara / Quinn Carpenter USA
Flag of the United States.svg
135.89 3 3
4 Betina Popova / Yuri Vlasenko Russia
Flag of Russia.svg
129.47 4 4
5 Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin Ukraine
Flag of Ukraine.svg
123.17 5 5
6 Rachel Parsons / Michael Parsons USA
Flag of the United States.svg
116.60 6 6

Short Dance Edit

  Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Anna Yanovskaya / Sergey Mozgov Russia 63.71 33.86 29.85 0.00
2 Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker USA 58.05 28.93 29.12 0.00
3 Lorraine McNamara / Quinn Carpenter USA 55.14 28.63 26.51 0.00
4 Betina Popova / Yuri Vlasenko Russia 52.50 26.36 26.14 0.00
5 Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin Ukraine 51.32 25.21 26.11 0.00
6 Rachel Parsons / Michael Parsons USA 46.11 22.93 24.18 1.00

Free Dance Edit

  Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Anna Yanovskaya / Sergey Mozgov Russia 88.77 43.00 45.77 0.00
2 Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker USA 81.37 36.51 44.86 0.00
3 Lorraine McNamara / Quinn Carpenter USA 80.75 38.87 41.88 0.00
4 Betina Popova / Yuri Vlasenko Russia 76.97 37.50 39.47 0.00
5 Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin Ukraine 71.85 33.76 39.09 1.00
6 Rachel Parsons / Michael Parsons USA 70.49 33.43 37.06 0.00

Panel of Judges Edit

Junior Men Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Kenji Amako Japan
23px-Flag of Japan.svg
Technical Controller Ms. Sissy Krick Germany
23px-Flag of Germany.svg
Technical Specialist Mr. Scott Davis USA
Flag of the United States.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Olga Baranova Finland
Flag of Finland.svg
  
Judge No.1 Ms. Alla Shekhovtsova Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.2 Ms. Florence Vuylsteker France
Flag of France.svg
Judge No.3 Mr. Yumin Wang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.4 Ms. Karen Butcher Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.5 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.6 Ms. Elke Treitz Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.7 Ms. Gale Tanger USA
Flag of the United States.svg
Judge No.8 Ms. Sakae Yamamoto Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.9 Ms. Jarmila Portova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
  
Data Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg
Replay Operator Ms. Emiko Kitaji Japan
23px-Flag of Japan.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Kenji Amako Japan
23px-Flag of Japan.svg
Technical Controller Ms. Sissy Krick Germany
23px-Flag of Germany.svg
Technical Specialist Mr. Scott Davis USA
Flag of the United States.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Olga Baranova Finland
Flag of Finland.svg
  
Judge No.1 Ms. Karen Butcher Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.2 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.3 Ms. Sakae Yamamoto Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.4 Ms. Florence Vuylsteker France
Flag of France.svg
Judge No.5 Ms. Gale Tanger USA
Flag of the United States.svg
Judge No.6 Ms. Elke Treitz Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.7 Ms. Jarmila Portova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.8 Mr. Yumin Wang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.9 Ms. Alla Shekhovtsova Russia
Flag of Russia.svg
  
Data Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg
Replay Operator Ms. Emiko Kitaji Japan
23px-Flag of Japan.svg

Junior Ladies Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Robert Rosenbluth USA
Flag of the United States.svg
Technical Controller Ms. Elisabeth Louesdon France
Flag of France.svg
Technical Specialist Mr. Shin Amano Japan
23px-Flag of Japan.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Eun-Hee Lee South Korea
Flag of South Korea.svg
  
Judge No.1 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.2 Ms. Alla Shekhovtsova Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.3 Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.4 Ms. Mami Maeda Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.5 Ms. Jodi Abbott Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.6 Mr. Yury Balkov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.7 Ms. Jarmila Portova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.8 Ms. Ulla Faig Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.9 Mr. Samuel Auxier USA
Flag of the United States.svg
  
Data Operator Ms. Emiko Kitaji Japan
23px-Flag of Japan.svg
Replay Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Robert Rosenbluth USA
Flag of the United States.svg
Technical Controller Ms. Elisabeth Louesdon France
Flag of France.svg
Technical Specialist Mr. Shin Amano Japan
23px-Flag of Japan.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Eun-Hee Lee South Korea
Flag of South Korea.svg
  
Judge No.1 Ms. Jarmila Portova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.2 Ms. Ulla Faig Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.3 Mr. Yury Balkov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.4 Mr. Samuel Auxier USA
Flag of the United States.svg
Judge No.5 Ms. Alla Shekhovtsova Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.6 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.7 Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.8 Ms. Mami Maeda Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.9 Ms. Jodi Abbott Canada
Flag of Canada.svg
  
Data Operator Ms. Emiko Kitaji Japan
23px-Flag of Japan.svg
Replay Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg

Junior Pairs Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Hely Abbondati Finland
Flag of Finland.svg
Technical Controller Mr. Charles Z. Cyr USA
Flag of the United States.svg
Technical Specialist Mr. Simon Briggs United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Jamie McGrigor Canada
Flag of Canada.svg
  
Judge No.1 Ms. Elke Treitz Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.2 Mr. Samuel Auxier USA
Flag of the United States.svg
Judge No.3 Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.4 Mr. Yumin Wang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.5 Ms. Florence Vuylsteker France
Flag of France.svg
Judge No.6 Ms. Karen Butcher Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.7 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.8 Ms. Tomiko Yamada Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.9 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
  
Data Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg
Replay Operator Ms. Emiko Kitaji Japan
23px-Flag of Japan.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Hely Abbondati Finland
Flag of Finland.svg
Technical Controller Mr. Charles Z. Cyr USA
Flag of the United States.svg
Technical Specialist Mr. Simon Briggs United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Jamie McGrigor Canada
Flag of Canada.svg
  
Judge No.1 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.2 Ms. Elke Treitz Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.3 Ms. Tomiko Yamada Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.4 Ms. Karen Butcher Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.5 Mr. Samuel Auxier USA
Flag of the United States.svg
Judge No.6 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.7 Ms. Florence Vuylsteker France
Flag of France.svg
Judge No.8 Mr. Yumin Wang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.9 Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
  
Data Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg
Replay Operator Ms. Emiko Kitaji Japan
23px-Flag of Japan.svg

Junior Ice Dancing Edit

Short Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Katalin Alpern Israel
Flag of Israel.svg
Technical Controller Ms. Halina Gordon-Poltorak Poland
23px-Flag of Poland.svg
Technical Specialist Ms. Ayako Higashino Japan
23px-Flag of Japan.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Maria Tumanovskaya Ukraine
Flag of Ukraine.svg
  
Judge No.1 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.2 Mr. Walter Zuccaro Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.3 Mr. Yury Balkov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.4 Ms. Kaoru Takino Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.5 Ms. Jodi Abbott Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.6 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.7 Ms. Ulla Faig Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.8 Mr. David Molina France
Flag of France.svg
Judge No.9 Mr. Shawn Rettstatt USA
Flag of the United States.svg
  
Data Operator Ms. Emiko Kitaji Japan
23px-Flag of Japan.svg
Replay Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg

Free Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Katalin Alpern Israel
Flag of Israel.svg
Technical Controller Ms. Halina Gordon-Poltorak Poland
23px-Flag of Poland.svg
Technical Specialist Ms. Ayako Higashino Japan
23px-Flag of Japan.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Maria Tumanovskaya Ukraine
Flag of Ukraine.svg
  
Judge No.1 Mr. David Molina France
Flag of France.svg
Judge No.2 Mr. Yury Balkov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.3 Ms. Jodi Abbott Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.4 Mr. Walter Zuccaro Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.5 Ms. Ulla Faig Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.6 Mr. Shawn Rettstatt USA
Flag of the United States.svg
Judge No.7 Ms. Kaoru Takino Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.8 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.9 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
  
Data Operator Ms. Emiko Kitaji Japan
23px-Flag of Japan.svg
Replay Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg

Qualifiers Edit

Men Ladies Pairs Ice Dancing
1 Nathan Chen
Flag of the United States.svg
Evgenia Medvedeva
Flag of Russia.svg
Xiaoyu Yu / Yang Jin
Flag of the People's Republic of China.svg
Anna Yanovskaya / Sergey Mozgov
Flag of Russia.svg
2 Keiji Tanaka
23px-Flag of Japan.svg
Polina Edmunds
Flag of the United States.svg
Lina Fedorova / Maxim Miroshkin
Flag of Russia.svg
Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker
Flag of the United States.svg
3 Boyang Jin
Flag of the People's Republic of China.svg
Alexandra Proklova
Flag of Russia.svg
Maria Vigalova / Egor Zakroev
Flag of Russia.svg
Lorraine McNamara / Quinn Carpenter
Flag of the United States.svg
4 Adian Pitkeev
Flag of Russia.svg
Karen Chen (withdrew)
Flag of the United States.svg
Kamilla Gainetdinova / Ivan Bich
Flag of Russia.svg
Betina Popova / Yuri Vlasenko
Flag of Russia.svg
5 Alexander Petrov
Flag of Russia.svg
Maria Sotskova
Flag of Russia.svg
Vasilisa Davankova / Andrei Deputat
Flag of Russia.svg
Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin
Flag of Ukraine.svg
6 Ryuju Hino
23px-Flag of Japan.svg
Serafima Sakhanovich
Flag of Russia.svg
Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov
Flag of Russia.svg
Rachel Parsons / Michael Parsons
Flag of the United States.svg
Alternates
1st Mikhail Kolyada
Flag of Russia.svg
Angela Wang (called up)
Flag of the United States.svg
Madeline Aaron / Max Settlage
Flag of the United States.svg
Madeline Edwards / Zhao Kai Pang
Flag of Canada.svg
2nd Zhang He
Flag of the People's Republic of China.svg
Elizabet Tursynbayeva
Flag of Kazakhstan.svg
Arina Cherniavskaia / Antonio Souza-Kordeyru
Flag of Russia.svg
Alla Loboda / Pavel Drozd
Flag of Russia.svg
3rd Shoma Uno
23px-Flag of Japan.svg
Riona Kato
23px-Flag of Japan.svg
Oksana Nagalati / Maxim Bobrov
Flag of Russia.svg
Daria Morozova / Mikhail Zhirnov
Flag of Russia.svg

Sources Edit

http://www.isuresults.com/results/gpf1314/

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.