FANDOM


2014-15 Grand Prix Final was a competition during the 2014-15 season, which only the six highest-performing skaters from the 2014-15 Grand Prix Series were allowed to compete. It was held at Centre de Conventions Internacional de Barcelona in Barcelona, Spain.

Senior Men Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Yuzuru Hanyu Japan
23px-Flag of Japan.svg
288.16 1 1
2 Javier Fernández Spain
Flag of Spain.svg
253.90 5 2
3 Sergei Voronov Russia
Flag of Russia.svg
244.53 4 3
4 Maxim Kovtun Russia
Flag of Russia.svg
242.27 3 5
5 Takahito Mura Japan
23px-Flag of Japan.svg
235.37 6 4
6 Tatsuki Machida Japan
23px-Flag of Japan.svg
216.13 2 6

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Yuzuru Hanyu Japan 94.08 51.11 43.97 1.00
2 Tatsuki Machida Japan 87.82 45.32 42.50 0.00
3 Maxim Kovtun Russia 87.02 46.94 40.08 0.00
4 Sergei Voronov Russia 84.48 45.90 38.58 0.00
5 Javier Fernández Spain 79.18 40.22 40.96 2.00
6 Takahito Mura Japan 78.35 40.98 38.37 1.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Yuzuru Hanyu Japan 194.08 103.30 91.78 1.00
2 Javier Fernández Spain 174.72 87.50 87.22 0.00
3 Sergei Voronov Russia 160.05 83.05 77.00 0.00
4 Takahito Mura Japan 157.02 80.76 76.26 0.00
5 Maxim Kovtun Russia 155.25 76.35 78.90 0.00
6 Tatsuki Machida Japan 128.31 56.23 75.08 3.00

Senior Ladies Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Elizaveta Tuktamysheva Russia
Flag of Russia.svg
203.58 1 1
2 Elena Radionova Russia
Flag of Russia.svg
198.74 3 2
3 Ashley Wagner USA
Flag of the United States.svg
189.50 6 3
4 Anna Pogorilaya Russia
Flag of Russia.svg
180.29 4 4
5 Yulia Lipnitskaya Russia
Flag of Russia.svg
177.79 2 6
6 Rika Hongo Japan
23px-Flag of Japan.svg
176.13 5 5

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Elizaveta Tuktamysheva Russia 67.52 35.89 31.63 0.00
2 Yulia Lipnitskaya Russia 66.24 34.58 31.66 0.00
3 Elena Radionova Russia 63.89 33.63 31.26 1.00
4 Anna Pogorilaya Russia 61.34 32.34 30.00 1.00
5 Rika Hongo Japan 61.10 33.96 27.14 0.00
6 Ashley Wagner USA 60.24 29.84 30.40 0.00

Freeskate Edit

Place   Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Elizaveta Tuktamysheva Russia 136.06 70.90 65.16 0.00
2 Elena Radionova Russia 134.85 70.90 63.95 0.00
3 Ashley Wagner USA 129.26 65.18 64.08 0.00
4 Anna Pogorilaya Russia 118.95 62.34 57.61 1.00
5 Rika Hongo Japan 115.03 60.14 54.89 0.00
6 Yulia Lipnitskaya Russia 111.55 53.36 60.19 2.00

Senior Pairs Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Meagan Duhamel / Eric Radford Canada
Flag of Canada.svg
220.72 1 1
2 Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Russia
Flag of Russia.svg
213.72 2 2
3 Wenjing Sui / Cong Han China
Flag of the People's Republic of China.svg
194.31 3 5
4 Cheng Peng / Hao Zhang China
Flag of the People's Republic of China.svg
191.79 5 3
5 Xiaoyu Yu / Yang Jin China
Flag of the People's Republic of China.svg
187.79 4 6
6 Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov Russia
Flag of Russia.svg
184.54 6 4

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Meagan Duhamel / Eric Radford Canada 74.50 40.01 34.49 0.00
2 Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Russia 72.33 37.93 34.40 0.00
3 Wenjing Sui / Cong Han China 66.66 36.26 30.40 0.00
4 Xiaoyu Yu / Yang Jin China 62.71 33.89 28.82 0.00
5 Cheng Peng / Hao Zhang China 62.46 32.97 30.49 1.00
6 Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov Russia 55.97 27.86 30.11 2.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Meagan Duhamel / Eric Radford Canada 146.22 74.34 71.88 0.00
2 Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Russia 141.39 69.29 72.10 0.00
3 Cheng Peng / Hao Zhang China 129.33 65.62 63.71 0.00
4 Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov Russia 128.57 63.88 64.69 0.00
5 Wenjing Sui / Cong Han China 127.65 63.52 64.13 0.00
6 Xiaoyu Yu / Yang Jin China 125.08 63.58 61.50 0.00

Senior Ice Dancing Results Edit

Place Name Nation Points SD FD
1 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Canada
Flag of Canada.svg
181.14 1 1
2 Madison Chock / Evan Bates USA
Flag of the United States.svg
167.09 2 2
3 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France
Flag of France.svg
162.39 5 3
4 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA
Flag of the United States.svg
158.94 3 6
5 Piper Gilles / Paul Poirier Canada
Flag of Canada.svg
158.16 4 5
6 Elena Ilinykh / Ruslan Zhiganshin Russia
Flag of Russia.svg
156.46 6 4

Short Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Canada 71.34 35.11 36.23 0.00
2 Madison Chock / Evan Bates USA 65.06 32.03 34.03 1.00
3 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA 63.90 30.56 33.34 0.00
4 Piper Gilles / Paul Poirier Canada 62.49 31.51 30.98 0.00
5 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France 61.48 29.05 32.43 0.00
6 Elena Ilinykh / Ruslan Zhiganshin Russia 60.25 28.47 32.78 1.00

Free Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Canada 109.80 53.46 56.34 0.00
2 Madison Chock / Evan Bates USA 102.03 50.41 52.62 1.00
3 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France 100.91 48.26 52.65 0.00
4 Elena Ilinykh / Ruslan Zhiganshin Russia 96.21 46.81 50.40 1.00
5 Piper Gilles / Paul Poirier Canada 95.67 47.14 48.53 0.00
6 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA 95.04 45.16 49.88 0.00

Panel of Judges Edit

Senior Men Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Susan Lynch Australia
Flag of Australia.svg
Technical Controller Mr. Steve Winkler USA
Flag of the United States.svg
Technical Specialist Mr. Jayson Peace Canada
Flag of Canada.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Evgeny Martynov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
  
Judge No.1 Ms. Jung-Sue Lee South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.2 Mr. Yumin Wang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.3 Ms. Julia Andreeva Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.4 Ms. Yukiko Okabe Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.5 Ms. Susan Heffernan Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.6 Ms. Jarmila Portova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.7 Ms. Marta Olozagarre Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.8 Mr. Allan Böhm Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.9 Mr. Joseph L. Inman USA
Flag of the United States.svg
  
Data Operator Mr. Eugen Larasser Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Susan Lynch Australia
Flag of Australia.svg
Technical Controller Mr. Steve Winkler USA
Flag of the United States.svg
Technical Specialist Mr. Jayson Peace Canada
Flag of Canada.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Evgeny Martynov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.1 Mr. Joseph L. Inman USA
Flag of the United States.svg
Judge No.2 Ms. Yukiko Okabe Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.3 Ms. Jarmila Portova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.4 Mr. Allan Böhm Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.5 Ms. Marta Olozagarre Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.6 Ms. Jung-Sue Lee South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.7 Ms. Susan Heffernan Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.8 Mr. Yumin Wang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.9 Ms. Julia Andreeva Russia
Flag of Russia.svg
  
Data Operator Mr. Eugen Larasser Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED

Senior Ladies Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Saioa Sancho Spain
Flag of Spain.svg
Technical Controller Ms. Sally Rehorick Canada
Flag of Canada.svg
Technical Specialist Ms. Pirjo Uimonen Finland
Flag of Finland.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Evelyn Rossoukhi-Schneider Austria
23px-Flag of Austria.svg
  
Judge No.1 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.2 Ms. Tomie Fukudome Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.3 Ms. Tamie K. Campbell USA
Flag of the United States.svg
Judge No.4 Ms. Leslie Keen Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.5 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.6 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.7 Ms. Valerie Greugny France
Flag of France.svg
Judge No.8 Mr. Allan Böhm Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.9 Mr. Attila Soos Hungary
Flag of Hungary.svg
  
Data Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
Replay Operator Mr. Eugen Larasser Germany
23px-Flag of Germany.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Saioa Sancho Spain
Flag of Spain.svg
Technical Controller Ms. Sally Rehorick Canada
Flag of Canada.svg
Technical Specialist Ms. Pirjo Uimonen Finland
Flag of Finland.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Evelyn Rossoukhi-Schneider Austria
23px-Flag of Austria.svg
  
Judge No.1 Ms. Leslie Keen Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.2 Mr. Attila Soos Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.3 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.4 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.5 Ms. Valerie Greugny France
Flag of France.svg
Judge No.6 Ms. Tomie Fukudome Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.7 Mr. Allan Böhm Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.8 Ms. Tamie K. Campbell USA
Flag of the United States.svg
Judge No.9 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
  
Data Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
Replay Operator Mr. Eugen Larasser Germany
23px-Flag of Germany.svg

Senior Pairs Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Margaret Worsfold United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Controller Mr. Fabio Bianchetti Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Mr. Jamie McGrigor Canada
Flag of Canada.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Alexander Kuznetsov Russia
Flag of Russia.svg
  
Judge No.1 Ms. Yukiko Okabe Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.2 Ms. Susan Heffernan Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.3 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.4 Ms. Valerie Greugny France
Flag of France.svg
Judge No.5 Mr. Joseph L. Inman USA
Flag of the United States.svg
Judge No.6 Ms. Jung-Sue Lee South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.7 Mr. Yury Kliushnikov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.8 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.9 Mr. Yumin Wang China
Flag of the People's Republic of China.svg
  
Data Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
Replay Operator Mr. Eugen Larasser Germany
23px-Flag of Germany.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Margaret Worsfold United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Controller Mr. Fabio Bianchetti Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Mr. Jamie McGrigor Canada
Flag of Canada.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Alexander Kuznetsov Russia
Flag of Russia.svg
  
Judge No.1 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.2 Mr. Yumin Wang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.3 Ms. Jung-Sue Lee South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.4 Mr. Joseph L. Inman USA
Flag of the United States.svg
Judge No.5 Ms. Yukiko Okabe Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.6 Mr. Yury Kliushnikov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.7 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.8 Ms. Valerie Greugny France
Flag of France.svg
Judge No.9 Ms. Susan Heffernan Canada
Flag of Canada.svg
  
Data Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
Replay Operator Mr. Eugen Larasser Germany
23px-Flag of Germany.svg

Ice Dancing Edit

Short Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Ingrid Charlotte Wolter Germany
23px-Flag of Germany.svg
Technical Controller Ms. Alla Shekhovtsova Russia
Flag of Russia.svg
Technical Specialist Ms. Marie Bowness Canada
Flag of Canada.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Monica MacDonald Australia
Flag of Australia.svg
  
Judge No.1 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.2 Ms. Jennifer Mast USA
Flag of the United States.svg
Judge No.3 Mr. Attila Soos Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.4 Mr. Yury Kliushnikov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.5 Ms. Tomie Fukudome Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.6 Ms. Marta Olozagarre Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.7 Ms. Julia Andreeva Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.8 Ms. Leslie Keen Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.9 Ms. Jarmila Portova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
  
Data Operator Mr. Eugen Larasser Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED

Free Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Ingrid Charlotte Wolter Germany
23px-Flag of Germany.svg
Technical Controller Ms. Alla Shekhovtsova Russia
Flag of Russia.svg
Technical Specialist Ms. Marie Bowness Canada
Flag of Canada.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Monica MacDonald Australia
Flag of Australia.svg
  
Judge No.1 Ms. Jennifer Mast USA
Flag of the United States.svg
Judge No.2 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.3 Mr. Yury Kliushnikov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.4 Ms. Marta Olozagarre Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.5 Ms. Tomie Fukudome Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.6 Ms. Jarmila Portova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.7 Ms. Julia Andreeva Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.8 Ms. Leslie Keen Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.9 Mr. Attila Soos Hungary
Flag of Hungary.svg
  
Data Operator Mr. Eugen Larasser Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED

Qualifiers Edit

Men Ladies Pairs Ice Dancing
1 Maxim Kovtun
Flag of Russia.svg
Elena Radionova
Flag of Russia.svg
Ksenia Stolbova / Fedor Klimov
Flag of Russia.svg
Madison Chock / Evan Bates
Flag of the United States.svg
2 Javier Fernández
Flag of Spain.svg
Elizaveta Tuktamysheva
Flag of Russia.svg
Meagan Duhamel / Eric Radford
Flag of Canada.svg
Kaitlyn Weaver / Andrew Poje
Flag of Canada.svg
3 Tatsuki Machida
23px-Flag of Japan.svg
Anna Pogorilaya
Flag of Russia.svg
Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov
Flag of Russia.svg
Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron
Flag of France.svg
4 Takahito Mura
23px-Flag of Japan.svg
Gracie Gold (withdrew)
Flag of the United States.svg
Peng Cheng / Zhang Hao
Flag of the People's Republic of China.svg
Maia Shibutani / Alex Shibutani
Flag of the United States.svg
5 Sergei Voronov
Flag of Russia.svg
Yulia Lipnitskaya
Flag of Russia.svg
Wenjing Sui / Cong Han
Flag of the People's Republic of China.svg
Piper Gilles / Paul Poirier
Flag of Canada.svg
6 Yuzuru Hanyu
23px-Flag of Japan.svg
Ashley Wagner
Flag of the United States.svg
Xiaoyu Yu / Yang Jin
Flag of the People's Republic of China.svg
Elena Ilinykh / Ruslan Zhiganshin
Flag of Russia.svg
Alternates
1st Jason Brown
Flag of the United States.svg
Rika Hongo (called up)
23px-Flag of Japan.svg
Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov
Flag of Russia.svg
Ksenia Monko / Kirill Khaliavin
Flag of Russia.svg
2nd Denis Ten
Flag of Kazakhstan.svg
Satoko Miyahara
23px-Flag of Japan.svg
Haven Denney / Brandon Frazier
Flag of the United States.svg
Madison Hubbell / Zachary Donohue
Flag of the United States.svg
3rd Nam Nguyen
Flag of Canada.svg
Kanako Murakami
23px-Flag of Japan.svg
Wang Xuehan / Wang Lei
Flag of the People's Republic of China.svg
Penny Coomes / Nicholas Buckland
23px-Flag of the United Kingdom.svg

Sources Edit

http://www.isuresults.com/results/gpf1415/

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.