FANDOM


2014 NHK Trophy was a Grand Prix competition during the 2014-15 season. It was held in Namihaya Dome in Kadoma, Osaka, Japan.

Senior Men Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Daisuke Murakami Japan
23px-Flag of Japan.svg
246.07 3 1
2 Sergei Voronov Russia
Flag of Russia.svg
236.65 4 2
3 Takahito Mura Japan
23px-Flag of Japan.svg
234.44 1 4
4 Yuzuru Hanyu Japan
23px-Flag of Japan.svg
229.80 5 3
5 Jeremy Abbott USA
Flag of the United States.svg
229.65 2 5
6 Elladj Baldé Canada
Flag of Canada.svg
212.50 7 6
7 Ross Miner USA
Flag of the United States.svg
205.36 10 7
8 Jeremy Ten Canada
Flag of Canada.svg
203.27 8 8
9 Jin Seo Kim South Korea
Flag of South Korea.svg
197.20 9 9
10 Ivan Righini Italy
Flag of Italy.svg
196.22 6 10
11 Joshua Farris USA
Flag of the United States.svg
169.88 11 11

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Takahito Mura Japan 86.28 46.35 39.93 0.00
2 Jeremy Abbott USA 81.51 41.62 40.89 1.00
3 Daisuke Murakami Japan 79.68 42.86 36.82 0.00
4 Sergei Voronov Russia 78.93 40.58 38.35 0.00
5 Yuzuru Hanyu Japan 78.01 36.90 42.11 1.00
6 Ivan Righini Italy 70.27 35.37 34.90 0.00
7 Elladj Baldé Canada 67.50 34.53 32.97 0.00
8 Jeremy Ten Canada 65.81 33.31 33.50 1.00
9 Jin Seo Kim South Korea 65.69 34.66 31.03 0.00
10 Ross Miner USA 63.36 28.79 34.57 0.00
11 Joshua Farris USA 58.35 26.67 33.68 2.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Daisuke Murakami Japan 166.39 86.53 79.86 0.00
2 Sergei Voronov Russia 157.72 80.34 77.38 0.00
3 Yuzuru Hanyu Japan 151.79 70.31 82.48 1.00
4 Takahito Mura Japan 148.16 67.88 80.28 0.00
5 Jeremy Abbott USA 148.14 64.28 83.86 0.00
6 Elladj Baldé Canada 145.00 74.72 70.28 0.00
7 Ross Miner USA 142.00 71.78 70.22 0.00
8 Jeremy Ten Canada 137.46 70.68 68.78 2.00
9 Jin Seo Kim South Korea 131.51 67.01 64.50 0.00
10 Ivan Righini Italy 125.95 59.73 69.22 3.00
11 Joshua Farris USA 111.53 45.25 68.28 2.00

Senior Ladies Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Gracie Gold USA
Flag of the United States.svg
191.16 1 1
2 Alena Leonova Russia
Flag of Russia.svg
186.40 2 3
3 Satoko Miyahara Japan
23px-Flag of Japan.svg
179.02 4 2
4 Kanako Murakami Japan
23px-Flag of Japan.svg
173.09 3 7
5 Riona Kato Japan
23px-Flag of Japan.svg
168.38 8 4
6 Gabrielle Daleman Canada
Flag of Canada.svg
164.74 7 6
7 Zijun Li China
Flag of the People's Republic of China.svg
162.90 5 8
8 Polina Edmunds USA
Flag of the United States.svg
161.79 11 5
9 Christina Gao USA
Flag of the United States.svg
147.51 6 10
10 Elene Gedevanishvili Georgia
GEO
142.96 9 9
11 Anna Ovcharova Switzerland
Flag of Switzerland.svg
132.32 12 11
12 Anne Line Gjersem Norway
NOR
125.17 10 12

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Gracie Gold USA 68.16 36.53 31.63 0.00
2 Alena Leonova Russia 68.11 36.61 31.50 0.00
3 Kanako Murakami Japan 64.38 33.38 31.00 0.00
4 Satoko Miyahara Japan 60.69 31.27 29.42 0.00
5 Zijun Li China 56.44 29.43 28.01 1.00
6 Christina Gao USA 54.86 28.68 26.18 0.00
7 Gabrielle Daleman Canada 53.46 28.45 25.01 0.00
8 Riona Kato Japan 50.87 28.07 23.80 1.00
9 Elene Gedevanishvili Georgia 50.18 24.83 26.35 1.00
10 Anne Line Gjersem Norway 49.09 26.35 22.74 0.00
11 Polina Edmunds USA 48.96 23.49 26.47 1.00
12 Anna Ovcharova Switzerland 45.83 23.62 23.21 1.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Gracie Gold USA 123.00 59.67 64.33 1.00
2 Satoko Miyahara Japan 118.33 60.34 57.99 0.00
3 Alena Leonova Russia 118.29 56.23 62.06 0.00
4 Riona Kato Japan 117.51 63.75 53.76 0.00
5 Polina Edmunds USA 112.83 59.29 53.54 0.00
6 Gabrielle Daleman Canada 111.28 56.95 54.33 0.00
7 Kanako Murakami Japan 108.71 48.51 61.20 1.00
8 Zijun Li China 106.46 50.29 56.17 0.00
9 Elene Gedevanishvili Georgia 92.78 42.10 50.68 0.00
10 Christina Gao USA 92.65 40.19 52.46 0.00
11 Anna Ovcharova Switzerland 86.49 38.66 47.83 0.00
12 Anne Line Gjersem Norway 76.08 36.82 42.26 3.00

Senior Pairs Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Meagan Duhamel / Eric Radford Canada
Flag of Canada.svg
199.78 1 1
2 Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov Russia
Flag of Russia.svg
183.60 2 3
3 Xiaoyu Yu / Yang Jin China
Flag of the People's Republic of China.svg
182.00 3 2
4 Vera Bazarova / Andrei Deputat Russia
Flag of Russia.svg
165.70 4 4
5 Mari Vartmann / Aaron Van Cleave Germany
23px-Flag of Germany.svg
145.36 5 5
6 Dee Dee Leng / Simon Shnapir USA
Flag of the United States.svg
138.24 6 6
7 Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara Japan
23px-Flag of Japan.svg
131.26 7 7

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Meagan Duhamel / Eric Radford Canada 72.70 39.02 33.68 0.00
2 Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov Russia 64.60 32.88 31.72 0.00
3 Xiaoyu Yu / Yang Jin China 60.15 30.61 29.54 0.00
4 Vera Bazarova / Andrei Deputat Russia 59.62 31.99 27.63 0.00
5 Mari Vartmann / Aaron Van Cleave Germany 48.39 25.20 25.19 2.00
6 Dee Dee Leng / Simon Shnapir USA 45.91 23.57 23.34 1.00
7 Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara Japan 45.35 23.32 23.03 1.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Meagan Duhamel / Eric Radford Canada 127.08 61.86 66.22 1.00
2 Xiaoyu Yu / Yang Jin China 121.85 62.36 59.49 0.00
3 Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov Russia 119.00 55.89 65.11 2.00
4 Vera Bazarova / Andrei Deputat Russia 106.08 52.49 55.59 2.00
5 Mari Vartmann / Aaron Van Cleave Germany 96.97 48.42 49.55 1.00
6 Dee Dee Leng / Simon Shnapir USA 92.33 45.04 48.29 1.00
7 Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara Japan 85.91 42.23 44.68 1.00

Senior Ice Dancing Results Edit

Place Name Nation Points SD FD
1 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Canada
Flag of Canada.svg
169.42 1 1
2 Ksenia Monko / Kirill Khaliavin Russia
Flag of Russia.svg
152.54 3 2
3 Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker USA
Flag of the United States.svg
146.41 4 3
4 Nelli Zhiganshina / Alexander Gazsi Germany
23px-Flag of Germany.svg
138.41 6 4
5 Penny Coomes / Nicholas Buckland United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
137.88 2 6
6 Cathy Reed / Chris Reed Japan
23px-Flag of Japan.svg
130.88 7 5
7 Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov Russia
Flag of Russia.svg
122.31 5 8
8 Emi Hirai / Marien De La Asuncion Japan
23px-Flag of Japan.svg
112.04 8 7

Short Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Canada 67.51 33.19 34.32 0.00
2 Penny Coomes / Nicholas Buckland United Kingdom 60.49 29.72 31.77 1.00
3 Ksenia Monko / Kirill Khaliavin Russia 59.70 30.75 28.95 0.00
4 Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker USA 58.50 30.11 28.39 0.00
5 Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov Russia 54.94 25.50 29.44 0.00
6 Nelli Zhiganshina / Alexander Gazsi Germany 54.13 24.62 29.51 0.00
7 Cathy Reed / Chris Reed Japan 50.55 25.31 25.24 0.00
8 Emi Hirai / Marien De La Asuncion Japan 44.38 22.79 22.59 1.00

Free Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Canada 101.91 49.41 52.50 0.00
2 Ksenia Monko / Kirill Khaliavin Russia 92.84 47.24 45.60 0.00
3 Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker USA 87.91 43.55 44.36 0.00
4 Nelli Zhiganshina / Alexander Gazsi Germany 84.28 41.00 43.28 0.00
5 Cathy Reed / Chris Reed Japan 80.33 42.45 38.88 1.00
6 Penny Coomes / Nicholas Buckland United Kingdom 77.39 32.02 47.37 2.00
7 Emi Hirai / Marien De La Asuncion Japan 67.66 36.23 32.43 1.00
8 Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov Russia 67.37 29.54 40.83 3.00

Panel of Judges Edit

Senior Men Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Technical Controller Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Ms. Masako Kawai Japan
23px-Flag of Japan.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Olga Baranova Finland
Flag of Finland.svg
  
Judge No.1 Ms. Daniela Taccani Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.2 Mr. Nobuhiko Yoshioka Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.3 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.4 Ms. Beatrice Pfister Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.5 Mr. Hal Marron USA
Flag of the United States.svg
Judge No.6 Ms. Anja Rist Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.7 Ms. Sung-Hee Koh South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.8 Mr. Benoit Lavoie Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.9 Ms. Weiguang Chen China
Flag of the People's Republic of China.svg
  
Data Operator Ms. Risa Hayakawa Japan
23px-Flag of Japan.svg
Replay Operator Ms. Lisa Jelinek Australia
Flag of Australia.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Technical Controller Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Ms. Masako Kawai Japan
23px-Flag of Japan.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Olga Baranova Finland
Flag of Finland.svg
  
Judge No.1 Mr. Hal Marron USA
Flag of the United States.svg
Judge No.2 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.3 Ms. Anja Rist Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.4 Ms. Beatrice Pfister Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.5 Mr. Benoit Lavoie Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.6 Ms. Daniela Taccani Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.7 Mr. Nobuhiko Yoshioka Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.8 Ms. Sung-Hee Koh South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.9 Ms. Weiguang Chen China
Flag of the People's Republic of China.svg
  
Data Operator Ms. Risa Hayakawa Japan
23px-Flag of Japan.svg
Replay Operator Ms. Lisa Jelinek Australia
Flag of Australia.svg

Senior Ladies Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Roger Glenn USA
Flag of the United States.svg
Technical Controller Ms. Beth Crane Canada
Flag of Canada.svg
Technical Specialist Ms. Olga Baranova Finland
Flag of Finland.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Masako Kawai Japan
23px-Flag of Japan.svg
  
Judge No.1 Mr. Alexander Kogan Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.2 Mr. Todd Bromley USA
Flag of the United States.svg
Judge No.3 Ms. Jean Senft Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.4 Ms. Tomiko Yamada Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.5 Ms. Malgorzata Sobkow Poland
23px-Flag of Poland.svg
Judge No.6 Ms. Beatrice Pfister Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.7 Ms. Natalie Taylor Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.8 Ms. Leena Kurri Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.9 Ms. Jia Yao China
Flag of the People's Republic of China.svg
  
Data Operator Ms. Lisa Jelinek Australia
Flag of Australia.svg
Replay Operator Ms. Risa Hayakawa Japan
23px-Flag of Japan.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Roger Glenn USA
Flag of the United States.svg
Technical Controller Ms. Beth Crane Canada
Flag of Canada.svg
Technical Specialist Ms. Olga Baranova Finland
Flag of Finland.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Masako Kawai Japan
23px-Flag of Japan.svg
  
Judge No.1 Ms. Malgorzata Sobkow Poland
23px-Flag of Poland.svg
Judge No.2 Ms. Jia Yao China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.3 Mr. Todd Bromley USA
Flag of the United States.svg
Judge No.4 Ms. Tomiko Yamada Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.5 Ms. Jean Senft Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.6 Mr. Alexander Kogan Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.7 Ms. Natalie Taylor Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.8 Ms. Beatrice Pfister Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.9 Ms. Leena Kurri Finland
Flag of Finland.svg
  
Data Operator Ms. Lisa Jelinek Australia
Flag of Australia.svg
Replay Operator Ms. Risa Hayakawa Japan
23px-Flag of Japan.svg

Senior Pairs Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Technical Controller Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Mr. Mariusz Siudek Poland
23px-Flag of Poland.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Andre Bourgeois Canada
Flag of Canada.svg
  
Judge No.1 Ms. Sung-Hee Koh South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.2 Ms. Helene Cucuphat France
Flag of France.svg
Judge No.3 Mr. Benoit Lavoie Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.4 Ms. Daniela Taccani Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.5 Ms. Noriko Shirota Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.6 Ms. Jia Yao China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.7 Ms. Anja Rist Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.8 Mr. Alexander Kogan Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.9 Mr. Todd Bromley USA
Flag of the United States.svg
  
Data Operator Ms. Risa Hayakawa Japan
23px-Flag of Japan.svg
Replay Operator Ms. Lisa Jelinek Australia
Flag of Australia.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Technical Controller Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Mr. Mariusz Siudek Poland
23px-Flag of Poland.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Andre Bourgeois Canada
Flag of Canada.svg
  
Judge No.1 Ms. Jia Yao China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.2 Ms. Noriko Shirota Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.3 Ms. Sung-Hee Koh South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.4 Ms. Daniela Taccani Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.5 Ms. Helene Cucuphat France
Flag of France.svg
Judge No.6 Mr. Alexander Kogan Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.7 Mr. Benoit Lavoie Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.8 Mr. Todd Bromley USA
Flag of the United States.svg
Judge No.9 Ms. Anja Rist Germany
23px-Flag of Germany.svg
  
Data Operator Ms. Risa Hayakawa Japan
23px-Flag of Japan.svg
Replay Operator Ms. Lisa Jelinek Australia
Flag of Australia.svg

Senior Ice Dancing Edit

Short Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Christine Hurth France
Flag of France.svg
Technical Controller Ms. Michela Cesaro Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Ms. Ayako Higashino Japan
23px-Flag of Japan.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Sylwia Nowak-Trebacka Poland
23px-Flag of Poland.svg
  
Judge No.1 Ms. Weiguang Chen China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.2 Ms. Kaoru Takino Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.3 Ms. Malgorzata Sobkow Poland
23px-Flag of Poland.svg
Judge No.4 Ms. Jean Senft Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.5 Mr. Hal Marron USA
Flag of the United States.svg
Judge No.6 Ms. Claudia Stahnke Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.7 Ms. Natalie Taylor Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.8 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.9 Ms. Janet Coton United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
  
Data Operator Ms. Lisa Jelinek Australia
Flag of Australia.svg
Replay Operator Ms. Risa Hayakawa Japan
23px-Flag of Japan.svg

Free Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Christine Hurth France
Flag of France.svg
Technical Controller Ms. Michela Cesaro Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Ms. Ayako Higashino Japan
23px-Flag of Japan.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Sylwia Nowak-Trebacka Poland
23px-Flag of Poland.svg
  
Judge No.1 Ms. Jean Senft Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.2 Ms. Natalie Taylor Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.3 Ms. Malgorzata Sobkow Poland
23px-Flag of Poland.svg
Judge No.4 Mr. Hal Marron USA
Flag of the United States.svg
Judge No.5 Ms. Kaoru Takino Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.6 Ms. Claudia Stahnke Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.7 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.8 Ms. Weiguang Chen China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.9 Ms. Janet Coton United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
  
Data Operator Ms. Lisa Jelinek Australia
Flag of Australia.svg
Replay Operator Ms. Risa Hayakawa Japan
23px-Flag of Japan.svg

Uncommon Deductions Edit

Sources Edit

http://www.isuresults.com/results/gpjpn2014/

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.