FANDOM


2014 Nebelhorn Trophy was an ISU Challenger Series competition during the 2014-15 season. It was held at Eislaufzentrum Oberstdorf in Oberstdorf, Germany.

Senior Men Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Jason Brown USA
Flag of the United States.svg
237.17 1 1
2 Michal Březina Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
228.48 2 2
3 Konstantin Menshov Russia
Flag of Russia.svg
211.03 5 3
4 Sergei Voronov Russia
Flag of Russia.svg
210.05 4 4
5 Elladj Baldé Canada
Flag of Canada.svg
196.78 3 5
6 Alexander Johnson USA
Flag of the United States.svg
191.41 6 6
7 Alexei Bychenko Israel
Flag of Israel.svg
178.71 7 9
8 Ivan Righini Italy
Flag of Italy.svg
177.89 8 7
9 Liam Firus Canada
Flag of Canada.svg
172.54 9 8
10 Ryuju Hino Japan
23px-Flag of Japan.svg
155.70 12 10
11 Daniel Samohin Israel
Flag of Israel.svg
144.53 11 11
12 Paul Fentz Germany
23px-Flag of Germany.svg
141.80 10 12
13 Alexander Bjelde Germany
23px-Flag of Germany.svg
134.29 14 13
14 Andrew Dodds Australia
Flag of Australia.svg
122.65 13 14
WD Denis Ten Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg

Short Program Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Jason Brown USA 83.59 43.50 40.09 0.00
2 Michal Březina Czech Republic 78.27 43.27 35.00 0.00
3 Elladj Baldé Canada 71.73 37.23 34.50 0.00
4 Sergei Voronov Russia 71.29 34.54 36.75 0.00
5 Konstantin Menshov Russia 70.60 36.10 34.50 0.00
6 Alexander Johnson USA 69.20 33.29 35.91 0.00
7 Alexei Bychenko Israel 66.55 38.80 27.75 0.00
8 Ivan Righini Italy 62.18 29.93 33.25 1.00
9 Liam Firus Canada 58.42 27.09 32.33 1.00
10 Paul Fentz Germany 51.77 24.86 27.91 1.00
11 Daniel Samohin Israel 49.67 22.60 28.07 1.00
12 Ryuju Hino Japan 48.99 26.16 24.83 2.00
13 Andrew Dodds Australia 44.80 22.46 24.34 2.00
14 Alexander Bjelde Germany 44.66 21.50 25.16 2.00
WD Denis Ten Kazakhstan

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Jason Brown USA 153.58 67.74 85.84 0.00
2 Michal Březina Czech Republic 150.21 75.37 75.84 1.00
3 Konstantin Menshov Russia 140.43 71.27 69.16 0.00
4 Sergei Voronov Russia 138.76 68.60 70.16 0.00
5 Elladj Baldé Canada 125.05 55.37 70.68 1.00
6 Alexander Johnson USA 122.21 53.55 69.66 1.00
7 Ivan Righini Italy 115.71 52.39 64.32 1.00
8 Liam Firus Canada 114.12 52.96 63.16 2.00
9 Alexei Bychenko Israel 112.16 63.48 48.68 0.00
10 Ryuju Hino Japan 106.71 61.57 46.14 1.00
11 Daniel Samohin Israel 94.86 49.02 48.84 3.00
12 Paul Fentz Germany 90.03 42.19 50.84 3.00
13 Alexander Bjelde Germany 89.63 39.81 51.82 2.00
14 Andrew Dodds Australia 77.85 37.19 42.66 2.00

Senior Ladies Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Elizaveta Tuktamysheva Russia
Flag of Russia.svg
192.65 2 1
2 Alena Leonova Russia
Flag of Russia.svg
186.71 1 3
3 Gracie Gold USA
Flag of the United States.svg
182.31 3 2
4 Brooklee Han Australia
Flag of Australia.svg
149.69 5 5
5 Mariah Bell USA
Flag of the United States.svg
148.48 6 4
6 Juulia Turkkila Finland
Flag of Finland.svg
137.35 4 7
7 Véronik Mallet Canada
Flag of Canada.svg
132.10 7 9
8 Fleur Maxwell Luxembourg
23px-Flag of Luxembourg.svg
131.22 9 6
9 Camilla Gjersem Norway
NOR
126.53 10 8
10 Anna Ovcharova Switzerland
Flag of Switzerland.svg
122.79 8 10
11 Julia Sauter Romania
ROU
111.76 15 11
12 Emilia Toikkanen Finland
Flag of Finland.svg
106.60 11 12
13 Janina Makeenka Belarus
Flag of Belarus.svg
103.76 13 13
14 Helery Hälvin Estonia
Flag of Estonia.svg
101.42 12 14
15 Nelma Hede Finland
Flag of Finland.svg
95.23 14 16
16 Aimee Buchanan Israel
Flag of Israel.svg
95.13 16 15

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Alena Leonova Russia 66.72 35.06 31.66 0.00
2 Elizaveta Tuktamysheva Russia 64.94 35.67 29.27 0.00
3 Gracie Gold USA 61.82 31.68 31.14 1.00
4 Juulia Turkkila Finland 52.57 28.12 24.45 0.00
5 Brooklee Han Australia 52.41 28.75 23.66 0.00
6 Mariah Bell USA 50.72 26.27 24.45 0.00
7 Véronik Mallet Canada 50.08 26.75 24.33 1.00
8 Anna Ovcharova Switzerland 46.61 22.51 24.10 0.00
9 Fleur Maxwell Luxembourg 44.81 21.80 23.01 0.00
10 Camilla Gjersem Norway 42.44 23.28 20.16 1.00
11 Emilia Toikkanen Finland 40.41 22.04 19.37 1.00
12 Helery Hälvin Estonia 40.32 20.71 20.61 1.00
13 Janina Makeenka Belarus 39.02 19.12 20.90 1.00
14 Nelma Hede Finland 38.73 19.85 19.88 1.00
15 Julia Sauter Romania 38.27 19.62 18.65 0.00
16 Aimee Buchanan Israel 34.47 17.11 17.36 0.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Elizaveta Tuktamysheva Russia 127.71 63.83 63.88 0.00
2 Gracie Gold USA 120.49 56.00 64.49 0.00
3 Alena Leonova Russia 119.99 56.97 63.02 0.00
4 Mariah Bell USA 97.76 45.83 53.93 2.00
5 Brooklee Han Australia 97.28 46.16 52.12 1.00
6 Fleur Maxwell Luxembourg 86.41 39.59 47.82 1.00
7 Juulia Turkkila Finland 84.78 37.32 48.46 1.00
8 Camilla Gjersem Norway 84.09 41.68 42.41 0.00
9 Véronik Mallet Canada 82.02 40.28 45.74 4.00
10 Anna Ovcharova Switzerland 76.18 30.71 46.47 1.00
11 Julia Sauter Romania 73.49 38.60 35.89 1.00
12 Emilia Toikkanen Finland 66.19 26.46 40.73 1.00
13 Janina Makeenka Belarus 64.74 25.69 40.05 1.00
14 Helery Hälvin Estonia 61.10 26.75 36.35 2.00
15 Aimee Buchanan Israel 60.66 29.47 34.19 3.00
16 Nelma Hede Finland 56.50 22.12 35.38 1.00

Senior Pairs Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov Russia
Flag of Russia.svg
195.89 1 1
2 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia
Flag of Russia.svg
178.98 2 2
3 Alexa Scimeca / Chris Knierim USA
Flag of the United States.svg
166.10 3 3
4 Vanessa James / Morgan Ciprès France
Flag of France.svg
164.15 4 4
5 Vanessa Grenier / Maxime Deschamps Canada
Flag of Canada.svg
157.06 6 5
6 Madeline Aaron / Max Settlage USA
Flag of the United States.svg
143.85 5 6
7 Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara Japan
23px-Flag of Japan.svg
134.59 7 7
8 Amani Fancy / Christopher Boyadji United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
123.04 9 8
9 Maria Paliakova / Nikita Bochkov Belarus
Flag of Belarus.svg
122.12 8 9
10 Paris Stephens / Matthew Dodds Australia
Flag of Australia.svg
87.24 10 10

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov Russia 66.59 35.50 31.09 0.00
2 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia 65.74 36.33 29.41 0.00
3 Alexa Scimeca / Chris Knierim USA 55.29 30.06 27.23 2.00
4 Vanessa James / Morgan Ciprès France 55.18 28.00 27.18 0.00
5 Madeline Aaron / Max Settlage USA 51.80 26.95 25.85 1.00
6 Vanessa Grenier / Maxime Deschamps Canada 50.67 27.12 23.55 0.00
7 Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara Japan 46.83 24.52 22.31 0.00
8 Maria Paliakova / Nikita Bochkov Belarus 46.37 24.35 22.02 0.00
9 Amani Fancy / Christopher Boyadji United Kingdom 45.50 21.98 23.52 0.00
10 Paris Stephens / Matthew Dodds Australia 31.09 15.80 15.29 0.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Yuko Kavaguti / Alexander Smirnov Russia 129.30 62.99 66.31 0.00
2 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia 113.24 54.54 58.70 0.00
3 Alexa Scimeca / Chris Knierim USA 110.81 56.55 56.26 2.00
4 Vanessa James / Morgan Ciprès France 108.97 53.21 55.76 0.00
5 Vanessa Grenier / Maxime Deschamps Canada 106.39 54.56 51.83 0.00
6 Madeline Aaron / Max Settlage USA 92.05 44.08 49.97 2.00
7 Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara Japan 87.76 43.35 44.41 0.00
8 Amani Fancy / Christopher Boyadji United Kingdom 77.54 38.45 41.09 2.00
9 Maria Paliakova / Nikita Bochkov Belarus 75.75 35.62 40.13 0.00
10 Paris Stephens / Matthew Dodds Australia 56.15 27.94 29.21 1.00

Senior Ice Dancing Results Edit

Place Name Nation Points SD FD
1 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Canada
Flag of Canada.svg
165.32 1 2
2 Madison Chock / Evan Bates USA
Flag of the United States.svg
163.73 2 1
3 Nelli Zhiganshina / Alexander Gazsi Germany
23px-Flag of Germany.svg
147.10 3 4
4 Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker USA
Flag of the United States.svg
142.31 4 3
5 Elisabeth Paradis / Francois-Xavier Ouellette Canada
Flag of Canada.svg
128.05 5 5
6 Allison Reed / Vasili Rogov Israel
Flag of Israel.svg
119.50 6 6
7 Rebeka Kim / Kirill Minov South Korea
Flag of South Korea.svg
107.81 10 7
8 Yura Min / Timothy Koleto South Korea
Flag of South Korea.svg
103.46 8 8
9 Cortney Mansour / Michal Češka Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
101.09 7 9
10 Lauri Bonacorsi / Francesco Fioretti Italy
Flag of Italy.svg
99.99 9 10
11 Carter Marie Jones / Richard Sharpe United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
94.72 11 11

Short Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Canada 65.59 32.33 34.26 1.00
2 Madison Chock / Evan Bates USA 62.80 31.20 31.60 0.00
3 Nelli Zhiganshina / Alexander Gazsi Germany 58.67 30.73 29.94 2.00
4 Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker USA 53.11 27.63 27.48 2.00
5 Elisabeth Paradis / Francois-Xavier Ouellette Canada 47.62 24.70 22.92 0.00
6 Allison Reed / Vasili Rogov Israel 42.50 22.76 20.74 1.00
7 Cortney Mansour / Michal Češka Czech Republic 40.15 21.51 19.64 1.00
8 Yura Min / Timothy Koleto South Korea 40.10 21.24 19.86 1.00
9 Lauri Bonacorsi / Francesco Fioretti Italy 39.29 21.43 18.86 1.00
10 Rebeka Kim / Kirill Minov South Korea 38.61 18.27 20.34 0.00
11 Carter Marie Jones / Richard Sharpe United Kingdom 36.35 20.07 17.28 1.00

Free Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Madison Chock / Evan Bates USA 100.93 50.93 50.00 0.00
2 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Canada 99.73 47.63 52.10 0.00
3 Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker USA 89.20 45.40 43.80 0.00
4 Nelli Zhiganshina / Alexander Gazsi Germany 88.43 43.23 45.20 0.00
5 Elisabeth Paradis / Francois-Xavier Ouellette Canada 80.43 41.93 38.50 0.00
6 Allison Reed / Vasili Rogov Israel 77.00 41.80 35.20 0.00
7 Rebeka Kim / Kirill Minov South Korea 69.20 39.30 29.90 0.00
8 Yura Min / Timothy Koleto South Korea 63.36 35.46 27.90 0.00
9 Cortney Mansour / Michal Češka Czech Republic 60.94 31.14 30.80 1.00
10 Lauri Bonacorsi / Francesco Fioretti Italy 60.70 33.70 28.00 1.00
11 Carter Marie Jones / Richard Sharpe United Kingdom 58.37 33.17 26.20 1.00

Panel of Judges Edit

Senior Men Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Sissy Krick Germany
23px-Flag of Germany.svg
Technical Controller Ms. Katarina Henriksson Sweden
SWE
Technical Specialist Ms. Maria McLean Denmark
DEN
Assistant Technical Specialist Mr. Fernand Fedronic France
Flag of France.svg
  
Judge No.1 Ms. Tomie Fukudome Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.2 Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.3 Ms. Tianyi Zhang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.4 Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.5 Ms. Prisca Binz-Moser Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.6 Ms. Jarmila Portova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.7 Ms. Leanna Caron Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.8 Ms. Linda Leaver USA
Flag of the United States.svg
Judge No.9 Mr. Alexandre Gorojdanov Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.10 Ms. Julia Andreeva Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.11 Ms. Ingrid Charlotte Wolter Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.12 Ms. Danuta Dubrowko Poland
23px-Flag of Poland.svg
  
Data Operator Mr. Ronny Banfi Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Replay Operator Ms. Daiana Allen United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Sissy Krick Germany
23px-Flag of Germany.svg
Technical Controller Ms. Katarina Henriksson Sweden
SWE
Technical Specialist Ms. Maria McLean Denmark
DEN
Assistant Technical Specialist Mr. Fernand Fedronic France
Flag of France.svg
  
Judge No.1 Mr. Alexandre Gorojdanov Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.2 Ms. Tianyi Zhang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.3 Ms. Prisca Binz-Moser Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.4 Ms. Tomie Fukudome Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.5 Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.6 Ms. Ingrid Charlotte Wolter Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.7 Ms. Linda Leaver USA
Flag of the United States.svg
Judge No.8 Ms. Danuta Dubrowko Poland
23px-Flag of Poland.svg
Judge No.9 Ms. Julia Andreeva Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.10 Ms. Leanna Caron Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.11 Ms. Jarmila Portova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.12 Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
  
Data Operator Mr. Ronny Banfi Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Replay Operator Ms. Daiana Allen United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg

Senior Ladies Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Elisabeth Louesdon France
Flag of France.svg
Technical Controller Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Technical Specialist Mr. Igor Bich Russia
Flag of Russia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Caroline Meister-Goschy Germany
23px-Flag of Germany.svg
  
Judge No.1 Ms. Ekaterina Serova Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.2 Ms. Jodi Abbott Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.3 Ms. Marjo Kankaanranta Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.4 Ms. Tatiana Sharkina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.5 Ms. Anna Kantor Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.6 Ms. Deveny Deck USA
Flag of the United States.svg
Judge No.7 Ms. Diana Barbacci Levy Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.8 Ms. Rebecca Andrew Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.9 Mr. Volker Waldeck Germany
23px-Flag of Germany.svg
  
Data Operator Ms. Daiana Allen United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Replay Operator Mr. Ronny Banfi Switzerland
Flag of Switzerland.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Elisabeth Louesdon France
Flag of France.svg
Technical Controller Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Technical Specialist Mr. Igor Bich Russia
Flag of Russia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Caroline Meister-Goschy Germany
23px-Flag of Germany.svg
  
Judge No.1 Ms. Anna Kantor Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.2 Ms. Diana Barbacci Levy Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.3 Ms. Marjo Kankaanranta Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.4 Ms. Tatiana Sharkina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.5 Ms. Jodi Abbott Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.6 Ms. Ekaterina Serova Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.7 Ms. Rebecca Andrew Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.8 Mr. Volker Waldeck Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.9 Ms. Deveny Deck USA
Flag of the United States.svg
  
Data Operator Ms. Daiana Allen United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Replay Operator Mr. Ronny Banfi Switzerland
Flag of Switzerland.svg

Senior Pairs Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Elisabeth Louesdon France
Flag of France.svg
Technical Controller Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Technical Specialist Mr. Igor Bich Russia
Flag of Russia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Evelyn Rossoukhi-Schneider Austria
23px-Flag of Austria.svg
  
Judge No.1 Mr. Volker Waldeck Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.2 Ms. Deveny Deck USA
Flag of the United States.svg
Judge No.3 Ms. Rebecca Andrew Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.4 Ms. Isabelle Degoutte France
Flag of France.svg
Judge No.5 Ms. Ekaterina Serova Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.6 Ms. Jodi Abbott Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.7 Ms. Patricia Houghton United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Judge No.8 Ms. Tatiana Sharkina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.9 Ms. Tiziana Miorini Italy
Flag of Italy.svg
  
Data Operator Ms. Daiana Allen United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Replay Operator Mr. Ronny Banfi Switzerland
Flag of Switzerland.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Elisabeth Louesdon France
Flag of France.svg
Technical Controller Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Technical Specialist Mr. Igor Bich Russia
Flag of Russia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Evelyn Rossoukhi-Schneider Austria
23px-Flag of Austria.svg
  
Judge No.1 Ms. Deveny Deck USA
Flag of the United States.svg
Judge No.2 Ms. Patricia Houghton United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Judge No.3 Ms. Jodi Abbott Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.4 Ms. Ekaterina Serova Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.5 Ms. Mami Maeda Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.6 Ms. Tiziana Miorini Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.7 Mr. Volker Waldeck Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.8 Ms. Tatiana Sharkina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.9 Ms. Isabelle Degoutte France
Flag of France.svg
  
Data Operator Ms. Daiana Allen United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Replay Operator Mr. Ronny Banfi Switzerland
Flag of Switzerland.svg

Senior Ice Dancing Edit

Short Dance Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Gilles Vandenbroeck France
Flag of France.svg
Technical Controller Ms. Michela Cesaro Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Mr. György Elek Hungary
Flag of Hungary.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Maria Tumanovskaya Ukraine
Flag of Ukraine.svg
  
Judge No.1 Ms. Danuta Dubrowko Poland
23px-Flag of Poland.svg
Judge No.2 Ms. Ingrid Charlotte Wolter Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.3 Ms. Linda Leaver USA
Flag of the United States.svg
Judge No.4 Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.5 Ms. Rossella Ceccattini Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.6 Ms. Tianyi Zhang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.7 Ms. Leanna Caron Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.8 Ms. Prisca Binz-Moser Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.9 Ms. Jarmila Portova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.10 Mr. Alexandre Gorojdanov Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.11 Ms. Julia Andreeva Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.12 Ms. Tomie Fukudome Japan
23px-Flag of Japan.svg
  
Data Operator Mr. Ronny Banfi Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Replay Operator Ms. Daiana Allen United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg

Free Dance Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Gilles Vandenbroeck France
Flag of France.svg
Technical Controller Ms. Michela Cesaro Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Mr. György Elek Hungary
Flag of Hungary.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Maria Tumanovskaya Ukraine
Flag of Ukraine.svg
  
Judge No.1 Ms. Jarmila Portova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.2 Ms. Linda Leaver USA
Flag of the United States.svg
Judge No.3 Ms. Rossella Ceccattini Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.4 Ms. Danuta Dubrowko Poland
23px-Flag of Poland.svg
Judge No.5 Ms. Ingrid Charlotte Wolter Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.6 Ms. Julia Andreeva Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.7 Ms. Prisca Binz-Moser Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.8 Ms. Tomie Fukudome Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.9 Mr. Alexandre Gorojdanov Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.10 Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.11 Ms. Tianyi Zhang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.12 Ms. Leanna Caron Canada
Flag of Canada.svg
  
Data Operator Mr. Ronny Banfi Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Replay Operator Ms. Daiana Allen United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg

Uncommon Deductions Edit

Sources Edit

http://www.isuresults.com/results/nt2014/

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.