FANDOM


2015 World Junior Figure Skating Championships was a competition during the 2014-15 season that determined the junior world champion of figure skating in mens, ladies, pairs, and ice dancing. It was held at Tallinn Arena in Tallinn, Estonia.

Junior Men Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Shoma Uno Japan
23px-Flag of Japan.svg
232.54 1 2
2 Boyang Jin China
Flag of the People's Republic of China.svg
229.70 5 1
3 Sōta Yamamoto Japan
23px-Flag of Japan.svg
215.45 7 3
4 Nathan Chen USA
Flag of the United States.svg
213.85 9 4
5 Adian Pitkeev Russia
Flag of Russia.svg
210.71 2 7
6 Alexander Petrov Russia
Flag of Russia.svg
206.23 3 10
7 Deniss Vasiļjevs Latvia
Flag of Latvia.svg
202.73 8 8
8 Daniel Samohin Israel
Flag of Israel.svg
202.39 12 5
9 Jin Seo Kim South Korea
Flag of South Korea.svg
202.25 4 11
10 Andrew Torgashev USA
Flag of the United States.svg
201.74 10 6
11 Alexander Samarin Russia
Flag of Russia.svg
201.70 6 9
12 Denis Margalik Argentina
ARG
187.26 14 12
13 He Zhang China
Flag of the People's Republic of China.svg
186.91 11 13
14 Roman Sadovsky Canada
Flag of Canada.svg
177.99 13 17
15 Hiroaki Sato Japan
23px-Flag of Japan.svg
176.66 17 14
16 Ivan Pavlov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
171.02 21 15
17 Niko Ulanovsky Germany
23px-Flag of Germany.svg
170.37 15 18
18 Irakli Maisuradze Georgia
GEO
168.45 24 16
19 Julian Zhi Jie Yee Malaysia
MAS
160.20 18 19
20 Kevin Shum USA
Flag of the United States.svg
158.61 16 22
21 Graham Newberry United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
154.94 23 20
22 Matteo Rizzo Italy
Flag of Italy.svg
154.62 20 21
23 Nicola Todeschini Switzerland
Flag of Switzerland.svg
152.56 19 23
24 Slavik Hayrapetyan Armenia
Flag of Armenia.svg
135.06 22 24
 25 Nicolas Nadeau Canada
Flag of Canada.svg
FNR 25 FNR
 26 Sondre Oddvoll Bøe Norway
NOR
26
 27 Chih-I Tsao Taipei
TPE
27
 28 Petr Kotlařík Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
28
 29 Simon Hocquaux France
Flag of France.svg
29
 30 Marco Klepoch Slovakia
Flag of Slovakia.svg
30
 31 James Min Australia
Flag of Australia.svg
31
 32 Aleix Gabara Spain
Flag of Spain.svg
32
 33 Larry Loupolover Azerbaijan
Flag of Azerbaijan.svg
33
 34 Nicky Obreykov Sweden
SWE
34
 35 Anton Karpuk Belarus
Flag of Belarus.svg
35
 36 Roman Galay Finland
Flag of Finland.svg
36
 37 Samuel Koppel Estonia
Flag of Estonia.svg
37
 38 Krzysztof Gala Poland
23px-Flag of Poland.svg
38
 39 Jiří Bělohradský Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
39
40 Glebs Basins Latvia
Flag of Latvia.svg
40

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Shoma Uno Japan 84.87 46.81 38.06 0.00
2 Adian Pitkeev Russia 76.94 42.91 34.03 0.00
3 Alexander Petrov Russia 75.28 40.42 34.86 0.00
4 Jin Seo Kim South Korea 74.43 41.28 33.15 0.00
5 Boyang Jin China 72.85 39.31 33.54 0.00
6 Alexander Samarin Russia 70.61 40.28 31.33 1.00
7 Sōta Yamamoto Japan 69.99 37.67 32.32 0.00
8 Deniss Vasiļjevs Latvia 69.95 37.28 32.67 0.00
9 Nathan Chen USA 69.87 38.05 32.82 1.00
10 Andrew Torgashev USA 67.78 35.81 31.97 0.00
11 He Zhang China 67.49 35.35 32.14 0.00
12 Daniel Samohin Israel 67.00 33.79 33.21 0.00
13 Roman Sadovsky Canada 66.36 34.07 32.29 0.00
14 Denis Margalik Argentina 62.43 33.04 29.39 0.00
15 Niko Ulanovsky Germany 62.32 35.79 26.53 0.00
16 Kevin Shum USA 61.61 32.40 29.21 0.00
17 Hiroaki Sato Japan 59.94 31.22 28.72 0.00
18 Julian Zhi Jie Yee Malaysia 57.46 30.96 26.50 0.00
19 Nicola Todeschini Switzerland 56.05 29.52 26.53 0.00
20 Matteo Rizzo Italy 55.61 28.36 27.25 0.00
21 Ivan Pavlov Ukraine 55.10 28.14 27.96 1.00
22 Slavik Hayrapetyan Armenia 54.95 29.27 25.68 0.00
23 Graham Newberry United Kingdom 54.56 29.34 26.22 1.00
24 Irakli Maisuradze Georgia 54.10 28.78 25.32 0.00
25 Nicolas Nadeau Canada 53.45 27.67 25.78 0.00
26 Sondre Oddvoll Bøe Norway 53.43 27.11 26.32 0.00
27 Chih-I Tsao Taipei 52.55 25.63 28.92 2.00
28 Petr Kotlařík Czech Republic 51.24 26.77 25.47 1.00
29 Simon Hocquaux France 51.19 24.65 27.54 1.00
30 Marco Klepoch Slovakia 50.44 25.26 25.18 0.00
31 James Min Australia 48.69 25.12 23.57 0.00
32 Aleix Gabara Spain 46.60 23.07 23.53 0.00
33 Larry Loupolover Azerbaijan 45.92 23.99 21.93 0.00
34 Nicky Obreykov Sweden 45.68 23.10 24.58 2.00
35 Anton Karpuk Belarus 45.67 22.49 23.18 0.00
36 Roman Galay Finland 45.06 22.95 23.11 1.00
37 Samuel Koppel Estonia 41.53 18.53 23.00 0.00
38 Krzysztof Gala Poland 41.00 20.28 20.72 0.00
39 Jiří Bělohradský Czech Republic 37.06 17.21 20.85 1.00
40 Glebs Basins Latvia 36.62 17.80 20.82 2.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Boyang Jin China 156.85 90.81 66.04 0.00
2 Shoma Uno Japan 147.67 71.33 76.34 0.00
3 Sōta Yamamoto Japan 145.46 79.44 66.02 0.00
4 Nathan Chen USA 143.98 74.76 69.22 0.00
5 Daniel Samohin Israel 135.39 70.17 67.22 2.00
6 Andrew Torgashev USA 133.96 64.96 70.00 1.00
7 Adian Pitkeev Russia 133.77 66.91 67.86 1.00
8 Deniss Vasiļjevs Latvia 132.78 63.64 70.14 1.00
9 Alexander Samarin Russia 131.09 68.59 62.50 0.00
10 Alexander Petrov Russia 130.95 65.15 67.80 2.00
11 Jin Seo Kim South Korea 127.82 64.98 62.84 0.00
12 Denis Margalik Argentina 124.83 64.11 60.72 0.00
13 He Zhang China 119.42 57.70 62.72 1.00
14 Hiroaki Sato Japan 116.72 59.44 57.28 0.00
15 Ivan Pavlov Ukraine 115.92 64.14 51.78 0.00
16 Irakli Maisuradze Georgia 114.35 61.49 53.86 1.00
17 Roman Sadovsky Canada 111.63 51.51 60.12 0.00
18 Niko Ulanovsky Germany 108.05 56.91 52.14 1.00
19 Julian Zhi Jie Yee Malaysia 102.74 52.60 52.14 2.00
20 Graham Newberry United Kingdom 100.38 54.02 46.36 0.00
21 Matteo Rizzo Italy 99.01 49.65 50.36 1.00
22 Kevin Shum USA 97.00 45.64 51.36 0.00
23 Nicola Todeschini Switzerland 96.51 48.09 48.42 0.00
24 Slavik Hayrapetyan Armenia 80.11 37.41 42.70 0.00

Junior Ladies Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Evgenia Medvedeva Russia
Flag of Russia.svg
192.97 1 1
2 Serafima Sakhanovich Russia
Flag of Russia.svg
186.15 2 3
3 Wakaba Higuchi Japan
23px-Flag of Japan.svg
185.57 3 2
4 Elizabet Tursynbayeva Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
173.44 7 4
5 Maria Sotskova Russia
Flag of Russia.svg
169.04 10 5
6 Kaori Sakamoto Japan
23px-Flag of Japan.svg
166.25 4 6
7 Yuka Nagai Japan
23px-Flag of Japan.svg
163.93 6 7
8 Karen Chen USA
Flag of the United States.svg
157.30 12 8
9 Choi Da-Bin South Korea
Flag of South Korea.svg
156.38 9 9
10 Diāna Ņikitina Latvia
Flag of Latvia.svg
148.63 13 10
11 Nicole Rajičová Slovakia
Flag of Slovakia.svg
143.77 5 13
12 Anastasia Galustyan Armenia
Flag of Armenia.svg
140.74 11 12
13 Jenni Saarinen Finland
Flag of Finland.svg
139.50 8 15
14 Lutricia Bock Germany
23px-Flag of Germany.svg
137.90 17 11
15 Guia Maria Tagliapietra Italy
Flag of Italy.svg
134.06 14 14
16 Kailani Craine Australia
Flag of Australia.svg
125.94 18 16
17 Elizaveta Ukolova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
123.44 20 17
18 Deimantė Kizalaitė Lithuania
LTU
120.02 16 19
19 Tyler Pierce USA
Flag of the United States.svg
118.21 19 22
20 Léa Serna France
Flag of France.svg
118.07 21 18
21 Xiangning Li China
Flag of the People's Republic of China.svg
116.98 24 20
22 Juni Marie Benjaminsen Norway
NOR
116.85 22 21
23 Niki Wories Netherlands
NED
115.73 15 24
24 Shuran Yu Singapore
SIN
112.61 23 23
25 Julia Sauter Romania
ROU
FNR 25 FNR
26 Selena Zhao Canada
Flag of Canada.svg
26
27 Danielle Harrison United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
27
28 Ivett Tóth Hungary
Flag of Hungary.svg
28
29 Kim Deguise Leveillee Canada
Flag of Canada.svg
29
30 Eun Su Yoon South Korea
Flag of South Korea.svg
30
31 Lara Roth Austria
23px-Flag of Austria.svg
31
32 Anita Östlund Sweden
SWE
32
33 Netta Schreiber Israel
Flag of Israel.svg
33
34 Kristina Shkuleta-Gromova Estonia
Flag of Estonia.svg
34
35 Elif Erdem Turkey
TUR
35
36 Alina Beletskaya Ukraine
Flag of Ukraine.svg
36
37 Michaela Du Toit South Africa
Flag of South Africa.svg
37
38 Maeva Gallarda Spain
Flag of Spain.svg
38
39 Pernille Sørensen Denmark
DEN
39
40 Daria Batura Belarus
Flag of Belarus.svg
40
41 Maisy Hiu Ching Ma Hong Kong
HKG
41
42 Matilde Gianocca Switzerland
Flag of Switzerland.svg
42
43 Thita Lamsam Thailand
THA
43

Short Program Edit

  Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Evgenia Medvedeva Russia 68.48 39.50 28.98 0.00
2 Serafima Sakhanovich Russia 63.09 35.44 27.65 0.00
3 Wakaba Higuchi Japan 61.27 35.86 25.41 0.00
4 Kaori Sakamoto Japan 58.72 33.12 25.60 0.00
5 Nicole Rajičová Slovakia 57.15 32.89 24.26 0.00
6 Yuka Nagai Japan 56.93 30.68 26.25 0.00
7 Elizabet Tursynbayeva Kazakhstan 55.95 30.70 25.25 0.00
8 Jenni Saarinen Finland 55.43 30.63 24.80 0.00
9 Choi Da-Bin South Korea 54.32 31.60 22.72 0.00
10 Maria Sotskova Russia 53.95 29.08 25.87 1.00
11 Anastasia Galustyan Armenia 53.10 30.35 22.75 0.00
12 Karen Chen USA 51.64 25.95 25.69 0.00
13 Diāna Ņikitina Latvia 51.22 29.70 21.52 0.00
14 Guia Maria Tagliapietra Italy 49.78 28.78 21.00 0.00
15 Niki Wories Netherlands 48.56 27.42 21.14 0.00
16 Deimantė Kizalaitė Lithuania 48.04 27.30 20.74 0.00
17 Lutricia Bock Germany 47.78 25.80 22.98 1.00
18 Kailani Craine Australia 47.76 25.44 22.32 0.00
19 Tyler Pierce USA 46.77 25.14 22.63 1.00
20 Elizaveta Ukolova Czech Republic 46.39 25.27 21.12 0.00
21 Léa Serna France 45.35 26.53 18.82 0.00
22 Juni Marie Benjaminsen Norway 45.30 25.93 19.37 0.00
23 Shuran Yu Singapore 45.24 25.50 19.74 0.00
24 Xiangning Li China 45.06 25.26 19.80 0.00
25 Julia Sauter Romania 45.00 24.17 20.83 0.00
26 Selena Zhao Canada 44.22 22.86 21.36 0.00
27 Danielle Harrison United Kingdom 44.17 23.96 20.21 0.00
28 Ivett Tóth Hungary 44.03 24.74 21.29 2.00
29 Kim Deguise Leveillee Canada 43.75 22.27 21.48 0.00
30 Eun Su Yoon South Korea 43.38 24.09 19.29 0.00
31 Lara Roth Austria 42.20 23.46 18.74 0.00
32 Anita Östlund Sweden 40.88 22.42 18.46 0.00
33 Netta Schreiber Israel 40.60 20.08 21.52 1.00
34 Kristina Shkuleta-Gromova Estonia 40.54 22.51 18.03 0.00
35 Elif Erdem Turkey 39.94 21.99 17.95 0.00
36 Alina Beletskaya Ukraine 39.41 22.84 17.57 1.00
37 Michaela Du Toit South Africa 38.69 21.09 18.60 1.00
38 Maeva Gallarda Spain 37.26 19.66 17.60 0.00
39 Pernille Sørensen Denmark 36.64 18.13 19.51 1.00
40 Daria Batura Belarus 35.90 17.70 18.20 0.00
41 Maisy Hiu Ching Ma Hong Kong 35.48 15.79 19.69 0.00
42 Matilde Gianocca Switzerland 34.18 17.12 18.06 1.00
43 Thita Lamsam Thailand 29.76 14.13 15.63 0.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Evgenia Medvedeva Russia 124.49 65.28 59.21 0.00
2 Wakaba Higuchi Japan 124.30 69.50 54.80 0.00
3 Serafima Sakhanovich Russia 123.06 65.28 57.78 0.00
4 Elizabet Tursynbayeva Kazakhstan 117.49 64.28 53.21 0.00
5 Maria Sotskova Russia 115.09 63.49 51.60 0.00
6 Kaori Sakamoto Japan 107.53 57.41 51.12 1.00
7 Yuka Nagai Japan 107.00 54.15 52.85 0.00
8 Karen Chen USA 105.66 56.02 51.64 2.00
9 Choi Da-Bin South Korea 102.06 55.09 46.97 0.00
10 Diāna Ņikitina Latvia 97.41 52.89 44.52 0.00
11 Lutricia Bock Germany 90.12 46.28 43.84 0.00
12 Anastasia Galustyan Armenia 87.64 44.05 43.59 0.00
13 Nicole Rajičová Slovakia 86.62 38.86 48.76 1.00
14 Guia Maria Tagliapietra Italy 84.28 43.19 41.09 0.00
15 Jenni Saarinen Finland 84.07 41.09 45.98 3.00
16 Kailani Craine Australia 78.18 34.68 43.50 0.00
17 Elizaveta Ukolova Czech Republic 77.05 38.95 38.10 0.00
18 Léa Serna France 72.72 38.43 36.29 2.00
19 Deimantė Kizalaitė Lithuania 71.98 33.45 38.53 0.00
20 Xiangning Li China 71.92 38.35 36.57 3.00
21 Juni Marie Benjaminsen Norway 71.55 35.18 37.37 1.00
22 Tyler Pierce USA 71.44 33.99 40.45 3.00
23 Shuran Yu Singapore 67.37 29.96 38.41 1.00
24 Niki Wories Netherlands 67.17 29.15 39.02 1.00

Junior Pairs Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Xiaoyu Yu / Yang Jin China
Flag of the People's Republic of China.svg
178.79 1 1
2 Julianne Séguin / Charlie Bilodeau Canada
Flag of Canada.svg
176.32 2 2
3 Lina Fedorova / Maxim Miroshkin Russia
Flag of Russia.svg
154.33 3 3
4 Anastasia Gubanova / Alexei Sintsov Russia
Flag of Russia.svg
140.39 4 5
5 Caitlin Fields / Ernie Utah Stevens USA
Flag of the United States.svg
138.62 7 4
6 Ami Koga / Francis Boudreau Audet Japan
23px-Flag of Japan.svg
134.97 6 6
7 Chelsea Liu / Brian Johnson USA
Flag of the United States.svg
133.57 5 8
8 Anna Dušková / Martin Bidař Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
128.80 9 9
9 Shalena Rau / Sebastian Arcieri Canada
Flag of Canada.svg
128.66 8 10
10 Mary Orr / Phelan Simpson Canada
Flag of Canada.svg
128.25 11 7
11 Daria Beklemisheva / Maxim Bobrov Russia
Flag of Russia.svg
121.98 10 12
12 Bianca Manacorda / Niccolo Macii Italy
Flag of Italy.svg
118.27 13 11
WD Renata Oganesian / Mark Bardei Ukraine
Flag of Ukraine.svg
12

Short Program Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Xiaoyu Yu / Yang Jin China 62.56 33.64 28.92 0.00
2 Julianne Séguin / Charlie Bilodeau Canada 61.32 33.60 27.72 0.00
3 Lina Fedorova / Maxim Miroshkin Russia 58.27 31.59 26.68 0.00
4 Anastasia Gubanova / Alexei Sintsov Russia 50.36 28.43 21.93 0.00
5 Chelsea Liu / Brian Johnson USA 49.96 27.91 22.05 0.00
6 Ami Koga / Francis Boudreau Audet Japan 48.45 26.42 22.03 0.00
7 Caitlin Fields / Ernie Utah Stevens USA 46.84 24.24 22.60 0.00
8 Shalena Rau / Sebastian Arcieri Canada 46.18 25.20 20.98 0.00
9 Anna Dušková / Martin Bidař Czech Republic 45.51 24.42 21.09 0.00
10 Daria Beklemisheva / Maxim Bobrov Russia 44.45 22.48 21.97 0.00
11 Mary Orr / Phelan Simpson Canada 43.73 23.47 21.26 1.00
12 Renata Oganesian / Mark Bardei Ukraine 43.61 24.44 21.17 2.00
13 Bianca Manacorda / Niccolo Macii Italy 40.07 21.21 19.86 1.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Xiaoyu Yu / Yang Jin China 116.23 57.99 58.24 0.00
2 Julianne Séguin / Charlie Bilodeau Canada 115.00 57.84 57.16 0.00
3 Lina Fedorova / Maxim Miroshkin Russia 96.06 46.74 51.32 2.00
4 Caitlin Fields / Ernie Utah Stevens USA 91.78 44.47 47.31 0.00
5 Anastasia Gubanova / Alexei Sintsov Russia 90.03 47.38 43.65 1.00
6 Ami Koga / Francis Boudreau Audet Japan 86.52 42.41 44.11 0.00
7 Mary Orr / Phelan Simpson Canada 84.52 42.81 41.71 0.00
8 Chelsea Liu / Brian Johnson USA 83.61 41.30 43.31 1.00
9 Anna Dušková / Martin Bidař Czech Republic 83.29 42.69 40.60 0.00
10 Shalena Rau / Sebastian Arcieri Canada 82.48 42.04 42.44 2.00
11 Bianca Manacorda / Niccolo Macii Italy 78.20 39.78 39.42 1.00
12 Daria Beklemisheva / Maxim Bobrov Russia 77.53 37.78 40.75 1.00
WD Renata Oganesian / Mark Bardei Ukraine

Junior Ice Dancing Results Edit

Place Name Nation Points SD FD
1 Anna Yanovskaya / Sergey Mozgov Russia
Flag of Russia.svg
155.92 1 1
2 Lorraine McNamara / Quinn Carpenter USA
Flag of the United States.svg
146.90 3 3
3 Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin Ukraine
Flag of Ukraine.svg
146.08 5 2
4 Rachel Parsons / Michael Parsons USA
Flag of the United States.svg
140.94 4 5
5 Mackenzie Bent / Garrett Mackeen Canada
Flag of Canada.svg
140.30 2 8
6 Madeline Edwards / Zhao Kai Pang Canada
Flag of Canada.svg
135.12 6 4
7 Natalia Kaliszek / Maksim Spodirev Poland
23px-Flag of Poland.svg
131.78 10 6
8 Angélique Abachkina / Louis Thauron France
Flag of France.svg
131.31 8 7
9 Carolina Moscheni / Adam Lukacs Hungary
Flag of Hungary.svg
130.41 7 9
10 Sofia Evdokimova / Egor Bazin Russia
Flag of Russia.svg
126.94 11 10
11 Betina Popova / Yuri Vlasenko Russia
Flag of Russia.svg
125.43 9 11
12 Katharina Müller / Tim Dieck Germany
23px-Flag of Germany.svg
122.48 13 12
13 Elliana Pogrebinsky / Alex Benoit USA
Flag of the United States.svg
120.10 12 14
14 Valeria Gaistruk / Alexei Olejnik Ukraine
Flag of Ukraine.svg
118.92 14 13
15 Sarah Marine Rouffanche / Geoffrey Brissaud France
Flag of France.svg
110.18 16 16
16 Tina Garabedian / Alexandre Laliberte Armenia
Flag of Armenia.svg
109.34 18 15
17 Eugenia Tkachenka / Yuri Hulitski Belarus
Flag of Belarus.svg
107.89 15 18
18 Sofia Sforza / Leo Luca Sforza Italy
Flag of Italy.svg
107.80 17 17
19 Ho Jung Lee / Richard Kang In Kam South Korea
Flag of South Korea.svg
101.92 20 19
20 Marina Elias / Denis Koreline Estonia
Flag of Estonia.svg
99.79 19 20
 21 Ekaterina Fedyushchenko / Lucas Kitteridge United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
FNR 21 FNR
 22 Nicole Kuzmich / Alexandr Sinicyn Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
22
 23 Kimberly Berkovich / Ronald Zilberberg Israel
Flag of Israel.svg
23
 24 Guoste Damuleviciute / Deividas Kizala Lithuania
LTU
24
 25 Christine Smith / Simon Eisenbauer Austria
23px-Flag of Austria.svg
25
 26 Robynne Tweedale / Edward Carstairs United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
26
27 Valentina Schär / Carlo Röthlisberger Switzerland
Flag of Switzerland.svg
27

Short Dance Edit

  Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Anna Yanovskaya / Sergey Mozgov Russia 62.22 31.79 30.43 0.00
2 Mackenzie Bent / Garrett Mackeen Canada 61.09 32.43 28.66 0.00
3 Lorraine McNamara / Quinn Carpenter USA 59.10 29.70 29.40 0.00
4 Rachel Parsons / Michael Parsons USA 58.39 31.13 27.26 0.00
5 Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin Ukraine 55.77 26.95 28.82 0.00
6 Madeline Edwards / Zhao Kai Pang Canada 52.34 23.97 28.37 0.00
7 Carolina Moscheni / Adam Lukacs Hungary 52.05 25.96 26.09 0.00
8 Angélique Abachkina / Louis Thauron France 51.69 27.35 24.34 0.00
9 Betina Popova / Yuri Vlasenko Russia 51.17 23.52 27.65 0.00
10 Natalia Kaliszek / Maksim Spodirev Poland 50.55 26.41 25.14 1.00
11 Sofia Evdokimova / Egor Bazin Russia 50.44 25.43 25.01 0.00
12 Elliana Pogrebinsky / Alex Benoit USA 49.37 25.02 24.35 0.00
13 Katharina Müller / Tim Dieck Germany 48.71 26.22 22.49 0.00
14 Valeria Gaistruk / Alexei Olejnik Ukraine 46.74 23.14 23.60 0.00
15 Eugenia Tkachenka / Yuri Hulitski Belarus 46.14 25.72 20.42 0.00
16 Sarah Marine Rouffanche / Geoffrey Brissaud France 45.37 23.39 21.98 0.00
17 Sofia Sforza / Leo Luca Sforza Italy 45.20 21.43 23.77 0.00
18 Tina Garabedian / Alexandre Laliberte Armenia 42.57 23.17 19.40 0.00
19 Marina Elias / Denis Koreline Estonia 41.62 23.85 17.77 0.00
20 Ho Jung Lee / Richard Kang In Kam South Korea 40.49 23.78 16.71 0.00
21 Ekaterina Fedyushchenko / Lucas Kitteridge United Kingdom 39.05 21.13 17.92 0.00
22 Nicole Kuzmich / Alexandr Sinicyn Czech Republic 38.95 18.69 21.26 1.00
23 Kimberly Berkovich / Ronald Zilberberg Israel 37.50 17.35 20.15 0.00
24 Guoste Damuleviciute / Deividas Kizala Lithuania 37.10 19.85 17.25 0.00
25 Christine Smith / Simon Eisenbauer Austria 34.67 19.15 16.52 1.00
26 Robynne Tweedale / Edward Carstairs United Kingdom 33.89 17.10 16.79 0.00
27 Valentina Schär / Carlo Röthlisberger Switzerland 31.13 16.85 15.28 1.00

Free Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Anna Yanovskaya / Sergey Mozgov Russia 93.70 45.02 48.68 0.00
2 Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin Ukraine 90.31 43.98 46.33 0.00
3 Lorraine McNamara / Quinn Carpenter USA 87.80 42.30 45.50 0.00
4 Madeline Edwards / Zhao Kai Pang Canada 82.78 40.18 42.60 0.00
5 Rachel Parsons / Michael Parsons USA 82.55 39.95 42.60 0.00
6 Natalia Kaliszek / Maksim Spodirev Poland 81.23 40.65 40.58 0.00
7 Angélique Abachkina / Louis Thauron France 79.62 40.71 38.91 0.00
8 Mackenzie Bent / Garrett Mackeen Canada 79.21 37.54 42.67 1.00
9 Carolina Moscheni / Adam Lukacs Hungary 78.36 38.65 39.71 0.00
10 Sofia Evdokimova / Egor Bazin Russia 76.50 38.27 38.23 0.00
11 Betina Popova / Yuri Vlasenko Russia 74.26 33.15 41.11 0.00
12 Katharina Müller / Tim Dieck Germany 73.77 37.02 36.75 0.00
13 Valeria Gaistruk / Alexei Olejnik Ukraine 72.18 36.76 35.42 0.00
14 Elliana Pogrebinsky / Alex Benoit USA 70.73 35.27 37.46 2.00
15 Tina Garabedian / Alexandre Laliberte Armenia 66.77 34.44 32.33 0.00
16 Sarah Marine Rouffanche / Geoffrey Brissaud France 64.81 34.56 30.25 0.00
17 Sofia Sforza / Leo Luca Sforza Italy 62.60 29.55 33.05 0.00
18 Eugenia Tkachenka / Yuri Hulitski Belarus 61.75 29.94 31.81 0.00
19 Ho Jung Lee / Richard Kang In Kam South Korea 61.43 33.23 28.20 0.00
20 Marina Elias / Denis Koreline Estonia 58.17 30.47 27.70 0.00

Panel of Judges Edit

Junior Men Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Pekka Leskinen Finland
Flag of Finland.svg
Technical Controller Ms. Rita Zonnekeyn Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
Technical Specialist Mr. Makoto Okazaki Japan
23px-Flag of Japan.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Zuzana Horoscakova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
  
Judge No.1 Ms. Kadi Zvirik Estonia
Flag of Estonia.svg
Judge No.2 Ms. Hermi Ottemann Netherlands
NED
Judge No.3 Ms. Salome Chigogidze Georgia
GEO
Judge No.4 Ms. Wendy Langton Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.5 Mr. Jeff Lukasik Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.6 Mr. Allan Böhm Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.7 Ms. Emilie Billow Sweden
SWE
Judge No.8 Ms. Pirjo Elo Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.9 Ms. Wendy Enzmann USA
Flag of the United States.svg
  
Data Operator Ms. Wanda Stankovianska Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Replay Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Pekka Leskinen Finland
Flag of Finland.svg
Technical Controller Ms. Rita Zonnekeyn Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
Technical Specialist Mr. Makoto Okazaki Japan
23px-Flag of Japan.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Zuzana Horoscakova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
  
Judge No.1 Ms. Mona Adolfsen Norway
NOR
Judge No.2 Ms. Wendy Enzmann USA
Flag of the United States.svg
Judge No.3 Mr. Franco Benini Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.4 Ms. Bettina Meier Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.5 Mr. Sviatoslav Babenko Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.6 Mr. Jeff Lukasik Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.7 Ms. Wendy Langton Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.8 Ms. Salome Chigogidze Georgia
GEO
Judge No.9 Ms. Hermi Ottemann Netherlands
NED
  
Data Operator Ms. Wanda Stankovianska Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Replay Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg

Senior Ladies Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Alexander Lakernik Russia
Flag of Russia.svg
Technical Controller Ms. Susan Heffernan Canada
Flag of Canada.svg
Technical Specialist Ms. Katerina Kamberska Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Fernand Fedronic France
Flag of France.svg
  
Judge No.1 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
Judge No.2 Ms. Lolita Labunskaiya Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.3 Mr. Georg Krummenacher Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.4 Mr. Yuri Guskov Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
Judge No.5 Mr. Peter Levin Sweden
SWE
Judge No.6 Ms. Nadezhda Fiodorova Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.7 Ms. Anna Kantor Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.8 Ms. Vera Tauchmanova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.9 Ms. Zsuzsanna Vikarne-Homolya Hungary
Flag of Hungary.svg
  
Data Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Ms. Wanda Stankovianska Slovakia
Flag of Slovakia.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Alexander Lakernik Russia
Flag of Russia.svg
Technical Controller Ms. Susan Heffernan Canada
Flag of Canada.svg
Technical Specialist Ms. Katerina Kamberska Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Fernand Fedronic France
Flag of France.svg
  
Judge No.1 Ms. Zsuzsanna Vikarne-Homolya Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.2 Ms. Nadezhda Fiodorova Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.3 Ms. Lolita Labunskaiya Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.4 Mr. Neil Garrard South Africa
Flag of South Africa.svg
Judge No.5 Mr. Georg Krummenacher Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.6 Mr. Yuri Guskov Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
Judge No.7 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
Judge No.8 Mr. Peter Levin Sweden
SWE
Judge No.9 Ms. Hanna Then Poland
23px-Flag of Poland.svg
  
Data Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Ms. Wanda Stankovianska Slovakia
Flag of Slovakia.svg

Junior Pairs Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Florence Vuylsteker France
Flag of France.svg
Technical Controller Ms. Gale Tanger USA
Flag of the United States.svg
Technical Specialist Mr. Jamie McGrigor Canada
Flag of Canada.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Soltan Kokoev Russia
Flag of Russia.svg
  
Judge No.1 Ms. Elisabeth Louesdon France
Flag of France.svg
Judge No.2 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.3 Ms. Irina Medvedeva Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.4 Ms. Jana Baudysova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.5 Mr. Walter Toigo Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.6 Ms. Hely Abbondati Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.7 Ms. Magdalena Rusiecka Poland
23px-Flag of Poland.svg
Judge No.8 Ms. Lorrie Parker USA
Flag of the United States.svg
Judge No.9 Ms. Olga Kozhemiakina Russia
Flag of Russia.svg
  
Data Operator Ms. Wanda Stankovianska Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Replay Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Florence Vuylsteker France
Flag of France.svg
Technical Controller Ms. Gale Tanger USA
Flag of the United States.svg
Technical Specialist Mr. Jamie McGrigor Canada
Flag of Canada.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Soltan Kokoev Russia
Flag of Russia.svg
  
Judge No.1 Mr. Walter Toigo Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.2 Ms. Tomiko Yamada Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.3 Ms. Jana Baudysova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.4 Ms. Olga Kozhemiakina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.5 Ms. Ebru Anildi Turkey
TUR
Judge No.6 Ms. Elisabeth Louesdon France
Flag of France.svg
Judge No.7 Ms. Hely Abbondati Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.8 Ms. Deborah Islam Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.9 Mr. Ludwig Czoczek Germany
23px-Flag of Germany.svg
  
Data Operator Ms. Wanda Stankovianska Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Replay Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg

Junior Ice Dancing Edit

Short Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Jennifer Mast USA
Flag of the United States.svg
Technical Controller Ms. Halina Gordon-Poltorak Poland
23px-Flag of Poland.svg
Technical Specialist Ms. Marie Bowness Canada
Flag of Canada.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Sergei Baranov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
  
Judge No.1 Ms. Jezabel Dabouis France
Flag of France.svg
Judge No.2 Ms. Anastassia Makarova Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.3 Ms. Raia Bisserova-Bakalova Bulgaria
Flag of Bulgaria.svg
Judge No.4 Mr. Miroslav Misurec Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.5 Mr. Matteo Bonfa Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.6 Ms. Nicole Leblanc-Richard Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.7 Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.8 Mr. John Cole USA
Flag of the United States.svg
Judge No.9 Ms. Danuta Dubrowko Poland
23px-Flag of Poland.svg
  
Data Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Ms. Wanda Stankovianska Slovakia
Flag of Slovakia.svg

Free Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Jennifer Mast USA
Flag of the United States.svg
Technical Controller Ms. Halina Gordon-Poltorak Poland
23px-Flag of Poland.svg
Technical Specialist Ms. Marie Bowness Canada
Flag of Canada.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Sergei Baranov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
  
Judge No.1 Mr. Attila Soos Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.2 Ms. Nicole Leblanc-Richard Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.3 Ms. Claudia Stahnke Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.4 Ms. Jezabel Dabouis France
Flag of France.svg
Judge No.5 Mr. Alexandre Gorojdanov Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.6 Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.7 Mr. Christopher Buchanan United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Judge No.8 Ms. Danuta Dubrowko Poland
23px-Flag of Poland.svg
Judge No.9 Ms. Raia Bisserova-Bakalova Bulgaria
Flag of Bulgaria.svg
  
Data Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Ms. Wanda Stankovianska Slovakia
Flag of Slovakia.svg

Sources Edit

http://www.isuresults.com/results/wjc2015/

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.