FANDOM


2016 European Figure Skating Championships was a competition during the 2015-16 season, in which only the highest-performing skaters from European countries were allowed to compete. It was held in Ondrej Nepela Arena in Bratislava, Slovakia.

Senior Men Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Javier Fernández Spain
Flag of Spain.svg
302.77 1 1
2 Oleksii Bychenko Israel
Flag of Israel.svg
242.56 4 4
3 Maxim Kovtun Russia
Flag of Russia.svg
242.21 2 6
4 Florent Amodio France
Flag of France.svg
240.96 8 2
5 Mikhail Kolyada Russia
Flag of Russia.svg
236.58 9 3
6 Ivan Righini Italy
Flag of Italy.svg
236.36 6 5
7 Daniel Samohin Israel
Flag of Israel.svg
232.08 5 8
8 Alexander Petrov Russia
Flag of Russia.svg
229.69 10 7
9 Jorik Hendrickx Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
221.39 7 9
10 Michal Březina Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
211.81 3 13
11 Alexander Majorov Sweden
SWE
204.27 11 12
12 Deniss Vasiljevs Latvia
Flag of Latvia.svg
204.24 14 10
13 Matteo Rizzo Italy
Flag of Italy.svg
200.81 12 14
14 Franz Streubel Germany
23px-Flag of Germany.svg
196.17 15 11
15 Ivan Pavlov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
189.65 13 15
16 Paul Fentz Germany
23px-Flag of Germany.svg
182.59 16 17
17 Felipe Montoya Spain
Flag of Spain.svg
181.95 17 19
18 Phillip Harris United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
180.99 18 16
19 Stéphane Walker Switzerland
Flag of Switzerland.svg
171.79 22 18
20 Jiří Bělohradský Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
168.57 19 21
21 Nicholas Vrdoljak Croatia
CRO
167.07 21 20
22 David Kranjec Slovenia
SLO
163.98 23 22
23 Mario-Rafael Ionian Austria
23px-Flag of Austria.svg
160.57 24 23
24 Sondre Oddvoll Boe Norway
NOR
149.60 20 24
 25 Thomas Kennes Netherlands
NED
FNR 25 FNR
 26 Valtter Virtanen Finland
Flag of Finland.svg
26
 27 Alexei Mialionkhin Belarus
Flag of Belarus.svg
27
 28 Daniil Zurav Estonia
Flag of Estonia.svg
28
 29 Armen Agaian Georgia
GEO
29
 30 Patrick Myzyk Poland
23px-Flag of Poland.svg
30
 31 Slavik Hayrapetyan Armenia
Flag of Armenia.svg
31
 32 Larry Loupolover Azerbaijan
Flag of Azerbaijan.svg
32
 33 Alexander Maszljanko Hungary
Flag of Hungary.svg
33
 34 Michael Neuman Slovakia
Flag of Slovakia.svg
34
35 Engin Ali Artan Turkey
TUR
35

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Javier Fernández Spain 102.54 55.96 46.58 0.00
2 Maxim Kovtun Russia 88.09 48.88 40.21 1.00
3 Michal Březina Czech Republic 84.30 45.11 40.19 1.00
4 Oleksii Bychenko Israel 84.09 45.59 38.50 0.00
5 Daniel Samohin Israel 82.73 46.77 36.96 1.00
6 Ivan Righini Italy 82.23 43.83 38.40 0.00
7 Jorik Hendrickx Belgium 79.13 43.41 35.72 0.00
8 Florent Amodio France 78.28 40.07 38.21 0.00
9 Mikhail Kolyada Russia 77.58 41.29 37.29 1.00
10 Alexander Petrov Russia 76.95 39.70 37.25 0.00
11 Alexander Majorov Sweden 76.34 40.63 35.71 0.00
12 Matteo Rizzo Italy 74.91 40.87 34.04 0.00
13 Ivan Pavlov Ukraine 68.78 37.10 31.68 0.00
14 Deniss Vasiljevs Latvia 68.32 34.53 35.79 2.00
15 Franz Streubel Germany 68.11 37.67 31.44 1.00
16 Paul Fentz Germany 67.97 37.80 30.17 0.00
17 Felipe Montoya Spain 67.73 35.30 32.43 0.00
18 Phillip Harris United Kingdom 63.93 32.61 31.32 0.00
19 Jiří Bělohradský Czech Republic 60.53 31.98 28.55 0.00
20 Sondre Oddvoll Boe Norway 59.12 29.28 29.84 0.00
21 Nicholas Vrdoljak Croatia 59.02 32.23 26.79 0.00
22 Stéphane Walker Switzerland 57.23 27.80 30.43 1.00
23 David Kranjec Slovenia 56.99 30.71 27.28 1.00
24 Mario-Rafael Ionian Austria 54.16 27.13 27.03 0.00
25 Thomas Kennes Netherlands 53.86 27.63 26.23 0.00
26 Valtter Virtanen Finland 52.07 26.36 26.71 1.00
27 Alexei Mialionkhin Belarus 50.98 26.52 24.46 0.00
28 Daniil Zurav Estonia 50.50 26.18 24.32 0.00
29 Armen Agaian Georgia 49.32 25.60 24.72 1.00
30 Patrick Myzyk Poland 49.26 24.61 25.65 1.00
31 Slavik Hayrapetyan Armenia 46.71 20.50 27.21 1.00
32 Larry Loupolover Azerbaijan 44.46 22.54 22.92 1.00
33 Alexander Maszljanko Hungary 44.26 21.15 23.11 0.00
34 Michael Neuman Slovakia 42.03 20.46 21.57 0.00
35 Engin Ali Artan Turkey 40.60 20.15 21.45 1.00

Freeskate Edit

  Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Javier Fernández Spain 200.23 106.87 94.36 1.00
2 Florent Amodio France 162.68 81.68 81.00 0.00
3 Mikhail Kolyada Russia 159.00 82.44 76.56 0.00
4 Oleksii Bychenko Israel 158.47 83.17 76.30 1.00
5 Ivan Righini Italy 154.13 77.61 76.52 0.00
6 Maxim Kovtun Russia 154.12 73.74 81.38 1.00
7 Alexander Petrov Russia 152.74 77.68 75.06 0.00
8 Daniel Samohin Israel 149.35 73.21 76.14 0.00
9 Jorik Hendrickx Belgium 142.26 68.98 74.28 1.00
10 Deniss Vasiljevs Latvia 135.92 70.00 65.92 0.00
11 Franz Streubel Germany 128.06 66.20 61.86 0.00
12 Alexander Majorov Sweden 127.93 59.23 68.70 0.00
13 Michal Březina Czech Republic 127.51 52.09 77.42 2.00
14 Matteo Rizzo Italy 125.90 60.82 65.08 0.00
15 Ivan Pavlov Ukraine 120.87 60.73 61.14 1.00
16 Phillip Harris United Kingdom 117.06 55.92 61.14 0.00
17 Paul Fentz Germany 114.62 53.68 61.94 1.00
18 Stéphane Walker Switzerland 114.56 59.84 54.72 0.00
19 Felipe Montoya Spain 114.22 49.00 65.22 0.00
20 Nicholas Vrdoljak Croatia 108.05 57.61 50.44 0.00
21 Jiří Bělohradský Czech Republic 108.04 55.68 53.36 1.00
22 David Kranjec Slovenia 106.99 53.35 53.64 0.00
23 Mario-Rafael Ionian Austria 106.41 54.57 51.84 0.00
24 Sondre Oddvoll Boe Norway 90.48 40.70 49.78 0.00

Senior Ladies Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Evgenia Medvedeva Russia
Flag of Russia.svg
215.45 1 1
2 Elena Radionova Russia
Flag of Russia.svg
209.99 2 2
3 Anna Pogorilaya Russia
Flag of Russia.svg
187.05 3 3
4 Angelīna Kučvaļska Latvia
Flag of Latvia.svg
176.99 5 4
5 Roberta Rodeghiero Italy
Flag of Italy.svg
170.76 4 5
6 Maé-Bérénice Méité France
Flag of France.svg
161.23 8 6
7 Nathalie Weinzierl Germany
23px-Flag of Germany.svg
160.64 7 7
8 Viveca Lindfors Finland
Flag of Finland.svg
155.49 11 8
9 Joshi Helgesson Sweden
SWE
153.29 6 11
10 Laurine Lecavelier France
Flag of France.svg
152.34 13 9
11 Ivett Tóth Hungary
Flag of Hungary.svg
150.65 10 12
12 Nicole Rajičová Slovakia
Flag of Slovakia.svg
146.10 9 18
13 Matilda Algotsson Sweden
SWE
145.32 18 10
14 Giada Russo Italy
Flag of Italy.svg
143.40 12 16
15 Anastasia Galustyan Armenia
Flag of Armenia.svg
143.05 16 13
16 Aleksandra Golovkina Lithuania
LTU
139.83 15 15
17 Anne Line Gjersem Norway
NOR
139.48 14 17
18 Fleur Maxwell Luxembourg
23px-Flag of Luxembourg.svg
137.76 22 14
19 Helery Hälvin Estonia
Flag of Estonia.svg
135.02 20 19
20 Niki Wories Netherlands
NED
131.87 21 20
21 Anna Khnychenkova Ukraine
Flag of Ukraine.svg
128.80 19 22
22 Kerstin Frank Austria
23px-Flag of Austria.svg
128.08 24 21
23 Eliška Březinová Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
121.26 17 23
24 Isabelle Olsson Sweden
SWE
117.50 23 24
 25 Lutricia Bock Germany
23px-Flag of Germany.svg
FNR 25 FNR
 26 Daša Grm Slovenia
SLO
26
 27 Julia Sauter Romania
ROU
27
 28 Tanja Odermatt Switzerland
Flag of Switzerland.svg
28
 29 Danielle Harrison United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
29
 30 Charlotte Vandersarren Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
30
 31 Aimee Buchanan Israel
Flag of Israel.svg
31
 32 Birce Atabey Turkey
TUR
32
 33 Sonia Lafuente Spain
Flag of Spain.svg
33
 34 Pernille Sørensen Denmark
DEN
34
 35 Daniela Stoeva Bulgaria
Flag of Bulgaria.svg
35
36 Janina Makeenka Belarus
Flag of Belarus.svg
36

Short Program Edit

  Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Evgenia Medvedeva Russia 72.55 38.78 33.77 0.00
2 Elena Radionova Russia 70.96 38.10 32.86 0.00
3 Anna Pogorilaya Russia 63.81 32.55 31.26 0.00
4 Roberta Rodeghiero Italy 61.01 33.84 27.17 0.00
5 Angelīna Kučvaļska Latvia 58.99 32.82 26.17 0.00
6 Joshi Helgesson Sweden 58.13 29.98 28.15 0.00
7 Nathalie Weinzierl Germany 57.36 32.02 25.34 0.00
8 Maé-Bérénice Méité France 57.35 31.86 25.49 0.00
9 Nicole Rajičová Slovakia 57.24 30.50 26.74 0.00
10 Ivett Tóth Hungary 55.54 30.80 24.74 0.00
11 Viveca Lindfors Finland 53.92 31.41 22.51 0.00
12 Giada Russo Italy 53.52 28.20 25.32 0.00
13 Laurine Lecavelier France 52.84 26.55 26.29 0.00
14 Anne Line Gjersem Norway 49.80 27.44 22.36 0.00
15 Aleksandra Golovkina Lithuania 49.30 27.29 22.01 0.00
16 Anastasia Galustyan Armenia 48.93 23.50 25.43 0.00
17 Eliška Březinová Czech Republic 48.21 25.84 22.37 0.00
18 Matilda Algotsson Sweden 47.97 26.02 21.95 0.00
19 Anna Khnychenkova Ukraine 47.90 26.59 21.31 0.00
20 Helery Hälvin Estonia 47.49 26.21 21.28 0.00
21 Niki Wories Netherlands 46.82 27.40 20.42 1.00
22 Fleur Maxwell Luxembourg 46.55 24.18 22.37 0.00
23 Isabelle Olsson Sweden 45.11 24.40 22.71 2.00
24 Kerstin Frank Austria 44.85 24.96 20.89 1.00
25 Lutricia Bock Germany 43.77 21.60 23.17 1.00
26 Daša Grm Slovenia 43.36 20.62 22.74 0.00
27 Julia Sauter Romania 41.79 22.73 19.06 0.00
28 Tanja Odermatt Switzerland 41.44 23.10 19.34 1.00
29 Danielle Harrison United Kingdom 40.68 21.60 19.08 0.00
30 Charlotte Vandersarren Belgium 39.93 23.62 17.31 1.00
31 Aimee Buchanan Israel 39.79 22.48 18.31 1.00
32 Birce Atabey Turkey 37.55 19.38 18.17 0.00
33 Sonia Lafuente Spain 37.12 17.15 20.97 1.00
34 Pernille Sørensen Denmark 34.81 16.82 17.99 0.00
35 Daniela Stoeva Bulgaria 33.82 18.80 16.02 1.00
36 Janina Makeenka Belarus 27.62 13.48 16.14 2.00

Freeskate Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Evgenia Medvedeva Russia 142.90 73.40 70.50 1.00
2 Elena Radionova Russia 139.03 71.20 67.83 0.00
3 Anna Pogorilaya Russia 123.24 62.55 62.69 2.00
4 Angelīna Kučvaļska Latvia 118.00 59.71 58.29 0.00
5 Roberta Rodeghiero Italy 109.75 53.97 55.78 0.00
6 Maé-Bérénice Méité France 103.88 54.36 50.52 1.00
7 Nathalie Weinzierl Germany 103.28 51.46 51.82 0.00
8 Viveca Lindfors Finland 101.57 51.51 50.06 0.00
9 Laurine Lecavelier France 99.50 48.90 51.60 1.00
10 Matilda Algotsson Sweden 97.35 50.09 47.26 0.00
11 Joshi Helgesson Sweden 95.16 43.86 53.30 2.00
12 Ivett Tóth Hungary 95.11 46.34 48.77 0.00
13 Anastasia Galustyan Armenia 94.12 48.29 45.83 0.00
14 Fleur Maxwell Luxembourg 91.21 45.43 45.78 0.00
15 Aleksandra Golovkina Lithuania 90.53 43.59 47.94 1.00
16 Giada Russo Italy 89.88 37.91 52.97 1.00
17 Anne Line Gjersem Norway 89.68 45.73 44.95 1.00
18 Nicole Rajičová Slovakia 88.86 38.50 50.36 0.00
19 Helery Hälvin Estonia 87.53 46.71 41.82 1.00
20 Niki Wories Netherlands 85.05 44.77 42.28 2.00
21 Kerstin Frank Austria 83.23 40.66 42.57 0.00
22 Anna Khnychenkova Ukraine 80.90 44.44 38.46 2.00
23 Eliška Březinová Czech Republic 73.05 32.84 40.21 0.00
24 Isabelle Olsson Sweden 72.39 36.64 38.75 3.00

Senior Pairs Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov Russia
Flag of Russia.svg
222.66 1 1
2 Aliona Savchenko / Bruno Massot Germany
23px-Flag of Germany.svg
200.78 2 3
3 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia
Flag of Russia.svg
197.55 3 2
4 Vanessa James / Morgan Ciprès France
Flag of France.svg
185.55 5 5
5 Valentina Marchei / Ondřej Hotárek Italy
Flag of Italy.svg
182.61 8 4
6 Nicole Della Monica / Matteo Guarise Italy
Flag of Italy.svg
178.97 6 6
7 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov Russia
Flag of Russia.svg
174.72 7 7
8 Mari Vartmann / Ruben Blommaert Germany
23px-Flag of Germany.svg
171.30 4 8
9 Miriam Ziegler / Severin Kiefer Austria
23px-Flag of Austria.svg
149.07 9 10
10 Tatiana Danilova / Mikalai Kamianchuk Belarus
Flag of Belarus.svg
147.36 10 9
11 Goda Butkute / Nikita Ermolaev Lithuania
LTU
139.56 11 11
12 Bianca Manacorda / Niccolo Macii Italy
Flag of Italy.svg
130.00 12 12
13 Adel Tankova / Evgeni Krasnopolski Israel
Flag of Israel.svg
114.56 14 13
14 Anna Marie Pearce / Mark Magyar Hungary
Flag of Hungary.svg
110.55 16 14
15 Marcelina Lech / Aritz Maestu Spain
Flag of Spain.svg
109.11 13 15
16 Alexandra Herbrikova / Nicolas Roulet Switzerland
Flag of Switzerland.svg
103.47 15 16

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov Russia 79.77 42.69 37.08 0.00
2 Aliona Savchenko / Bruno Massot Germany 75.54 39.97 35.57 0.00
3 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia 70.17 37.32 32.85 0.00
4 Mari Vartmann / Ruben Blommaert Germany 62.90 34.21 28.69 0.00
5 Vanessa James / Morgan Ciprès France 62.10 32.22 30.88 1.00
6 Nicole Della Monica / Matteo Guarise Italy 61.51 31.99 29.52 0.00
7 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov Russia 60.63 32.15 29.48 1.00
8 Valentina Marchei / Ondřej Hotárek Italy 58.47 29.49 29.98 1.00
9 Miriam Ziegler / Severin Kiefer Austria 52.96 28.49 24.47 0.00
10 Tatiana Danilova / Mikalai Kamianchuk Belarus 48.72 27.69 21.03 0.00
11 Goda Butkute / Nikita Ermolaev Lithuania 46.85 27.05 20.80 1.00
12 Bianca Manacorda / Niccolo Macii Italy 44.71 24.12 20.59 0.00
13 Marcelina Lech / Aritz Maestu Spain 40.46 22.21 18.25 0.00
14 Adel Tankova / Evgeni Krasnopolski Israel 37.81 19.90 18.91 1.00
15 Alexandra Herbrikova / Nicolas Roulet Switzerland 36.38 18.12 18.26 0.00
16 Anna Marie Pearce / Mark Magyar Hungary 36.00 19.59 17.41 1.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov Russia 142.89 69.23 73.66 0.00
2 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia 127.38 61.84 65.54 0.00
3 Aliona Savchenko / Bruno Massot Germany 125.24 52.63 72.61 0.00
4 Valentina Marchei / Ondřej Hotárek Italy 124.14 61.95 62.19 0.00
5 Vanessa James / Morgan Ciprès France 123.45 62.23 61.22 0.00
6 Nicole Della Monica / Matteo Guarise Italy 117.46 56.61 61.85 1.00
7 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov Russia 114.09 51.94 62.15 0.00
8 Mari Vartmann / Ruben Blommaert Germany 108.40 50.19 59.21 1.00
9 Tatiana Danilova / Mikalai Kamianchuk Belarus 98.64 51.67 46.97 0.00
10 Miriam Ziegler / Severin Kiefer Austria 96.11 50.46 47.65 2.00
11 Goda Butkute / Nikita Ermolaev Lithuania 92.71 49.59 44.12 1.00
12 Bianca Manacorda / Niccolo Macii Italy 85.29 43.35 41.94 0.00
13 Adel Tankova / Evgeni Krasnopolski Israel 76.75 43.62 34.13 1.00
14 Anna Marie Pearce / Mark Magyar Hungary 74.55 39.13 36.42 1.00
15 Marcelina Lech / Aritz Maestu Spain 68.65 36.29 33.36 1.00
16 Alexandra Herbrikova / Nicolas Roulet Switzerland 67.09 32.17 34.92 0.00

Senior Ice Dancing Results Edit

Place Name Nation Points SD FD
1 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France
Flag of France.svg
182.71 2 1
2 Anna Cappellini / Luca Lanotte Italy
Flag of Italy.svg
178.01 1 3
3 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Russia
Flag of Russia.svg
176.50 3 2
4 Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov Russia
Flag of Russia.svg
172.65 4 4
5 Alexandra Stepanova / Ivan Bukin Russia
Flag of Russia.svg
165.55 5 5
6 Penny Coomes / Nicholas Buckland United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
162.75 8 6
7 Charlène Guignard / Marco Fabbri Italy
Flag of Italy.svg
162.58 6 7
8 Federica Testa / Lukas Csolley Slovakia
Flag of Slovakia.svg
158.05 9 8
9 Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen Denmark
DEN
152.79 10 9
10 Isabella Tobias / Ilia Tkachenko Israel
Flag of Israel.svg
151.67 7 12
11 Natalia Kaliszek / Maksim Spodirev Poland
23px-Flag of Poland.svg
147.07 11 11
12 Alisa Agafonova / Alper Uçar Turkey
TUR
145.23 12 10
13 Cortney Mansour / Michal Ceska Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
141.36 14 13
14 Kavita Lorenz / Joti Polizoakis Germany
23px-Flag of Germany.svg
137.99 13 15
15 Cecilia Törn / Jussiville Partanen Finland
Flag of Finland.svg
134.10 18 14
16 Viktoria Kavaliova / Yuri Bieliaiev Belarus
Flag of Belarus.svg
133.71 17 16
17 Barbora Silna / Juri Kurakin Austria
23px-Flag of Austria.svg
129.87 15 17
18 Tina Garabedian / Simon Proulx-Senecal Armenia
Flag of Armenia.svg
125.19 20 18
19 Celia Robledo / Luis Fenero Spain
Flag of Spain.svg
122.81 19 19
20 Lorenza Alessandrini / Pierre Souquet France
Flag of France.svg
121.43 16 20
 21 Misato Komatsubara / Andrea Fabbri Italy
Flag of Italy.svg
FNR 21 FNR
 22 Olga Jakushina / Andrey Nevskiy Latvia
Flag of Latvia.svg
22
 23 Katharina Müller / Tim Dieck Germany
23px-Flag of Germany.svg
23
 24 Peroline Ojardias / Michael Bramante France
Flag of France.svg
24
 25 Taylor Tran / Saulius Ambrulevicius Lithuania
LTU
25
 26 Valeria Gaistruk / Alexei Olejnik Ukraine
Flag of Ukraine.svg
26
 27 Carolina Moscheni / Balazs Major Hungary
Flag of Hungary.svg
27
28 Katarina Paice / Yuri Eremenko Switzerland
Flag of Switzerland.svg
28

Short Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Anna Cappellini / Luca Lanotte Italy 72.31 36.03 36.28 0.00
2 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France 70.74 35.27 35.47 0.00
3 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Russia 68.71 33.68 35.03 0.00
4 Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov Russia 68.33 33.91 34.42 0.00
5 Alexandra Stepanova / Ivan Bukin Russia 66.65 33.50 33.15 0.00
6 Charlène Guignard / Marco Fabbri Italy 64.87 32.92 31.95 0.00
7 Isabella Tobias / Ilia Tkachenko Israel 64.46 32.81 31.65 0.00
8 Penny Coomes / Nicholas Buckland United Kingdom 64.26 32.01 32.25 0.00
9 Federica Testa / Lukas Csolley Slovakia 62.24 32.20 30.04 0.00
10 Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen Denmark 62.19 32.94 29.25 0.00
11 Natalia Kaliszek / Maksim Spodirev Poland 59.57 31.15 28.42 0.00
12 Alisa Agafonova / Alper Uçar Turkey 56.33 29.24 27.09 0.00
13 Kavita Lorenz / Joti Polizoakis Germany 55.06 29.88 25.18 0.00
14 Cortney Mansour / Michal Ceska Czech Republic 54.97 29.85 25.12 0.00
15 Barbora Silna / Juri Kurakin Austria 54.56 29.87 24.69 0.00
16 Lorenza Alessandrini / Pierre Souquet France 54.37 29.77 24.60 0.00
17 Viktoria Kavaliova / Yuri Bieliaiev Belarus 52.25 26.30 25.95 0.00
18 Cecilia Törn / Jussiville Partanen Finland 51.14 25.17 25.97 0.00
19 Celia Robledo / Luis Fenero Spain 50.19 27.08 23.11 0.00
20 Tina Garabedian / Simon Proulx-Senecal Armenia 50.17 27.72 22.45 0.00
21 Misato Komatsubara / Andrea Fabbri Italy 49.56 27.26 22.30 0.00
22 Olga Jakushina / Andrey Nevskiy Latvia 49.49 27.75 22.74 1.00
23 Katharina Müller / Tim Dieck Germany 48.75 25.89 22.86 0.00
24 Peroline Ojardias / Michael Bramante France 48.36 27.24 21.12 0.00
25 Taylor Tran / Saulius Ambrulevicius Lithuania 45.09 23.08 22.01 0.00
26 Valeria Gaistruk / Alexei Olejnik Ukraine 44.44 21.69 22.75 0.00
27 Carolina Moscheni / Balazs Major Hungary 42.87 21.76 21.11 0.00
28 Katarina Paice / Yuri Eremenko Switzerland 36.23 18.97 17.26 0.00

Free Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France 111.97 56.24 55.73 0.00
2 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Russia 107.79 53.24 54.55 0.00
3 Anna Cappellini / Luca Lanotte Italy 105.70 51.28 55.42 1.00
4 Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov Russia 104.32 51.54 53.78 1.00
5 Alexandra Stepanova / Ivan Bukin Russia 98.90 48.78 51.12 1.00
6 Penny Coomes / Nicholas Buckland United Kingdom 98.49 49.00 49.49 0.00
7 Charlène Guignard / Marco Fabbri Italy 97.71 48.49 49.22 0.00
8 Federica Testa / Lukas Csolley Slovakia 95.81 48.20 47.61 0.00
9 Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Sørensen Denmark 90.60 45.06 45.54 0.00
10 Alisa Agafonova / Alper Uçar Turkey 88.90 45.44 43.46 0.00
11 Natalia Kaliszek / Maksim Spodirev Poland 87.50 44.31 44.19 1.00
12 Isabella Tobias / Ilia Tkachenko Israel 87.21 38.22 48.99 0.00
13 Cortney Mansour / Michal Ceska Czech Republic 86.39 46.38 40.01 0.00
14 Cecilia Törn / Jussiville Partanen Finland 82.96 43.11 39.85 0.00
15 Kavita Lorenz / Joti Polizoakis Germany 82.93 42.43 40.50 0.00
16 Viktoria Kavaliova / Yuri Bieliaiev Belarus 81.46 43.64 38.82 1.00
17 Barbora Silna / Juri Kurakin Austria 75.31 39.43 37.88 2.00
18 Tina Garabedian / Simon Proulx-Senecal Armenia 75.02 41.39 34.63 1.00
19 Celia Robledo / Luis Fenero Spain 72.62 39.59 34.03 1.00
20 Lorenza Alessandrini / Pierre Souquet France 67.06 32.06 36.00 1.00

Panel of Judges Edit

Senior Men Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Laimute Krauziene Lithuania
LTU
Technical Controller Mr. Benoit Lavoie Canada
Flag of Canada.svg
Technical Specialist Ms. Olga Baranova Finland
Flag of Finland.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Katerina Kamberska Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
  
Judge No.1 Ms. Zanna Kulik Estonia
Flag of Estonia.svg
Judge No.2 Mr. Richard Grainge United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Judge No.3 Mr. Yury Kliushnikov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.4 Ms. Gloria Morandi Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.5 Ms. Senem Ahiskal Turkey
TUR
Judge No.6 Ms. Olga Kozhemiakina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.7 Ms. Saioa Sancho Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.8 Ms. Marjo Kankaanranta Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.9 Mr. Anthony Leroy France
Flag of France.svg
  
Data Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg
Replay Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Laimute Krauziene Lithuania
LTU
Technical Controller Mr. Benoit Lavoie Canada
Flag of Canada.svg
Technical Specialist Ms. Olga Baranova Finland
Flag of Finland.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Katerina Kamberska Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
  
Judge No.1 Ms. Olga Kozhemiakina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.2 Ms. Senem Ahiskal Turkey
TUR
Judge No.3 Ms. Kvetoslava Matejova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.4 Ms. Elke Treitz Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.5 Ms. Gloria Morandi Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.6 Mr. Anthony Leroy France
Flag of France.svg
Judge No.7 Ms. Nadezhda Fiodorova Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.8 Ms. Anna Kantor Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.9 Ms. Saioa Sancho Spain
Flag of Spain.svg
  
Data Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg
Replay Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg

Senior Ladies Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Adriana Domanska Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Technical Controller Ms. Susan Lynch Australia
Flag of Australia.svg
Technical Specialist Mr. Shin Amano Japan
23px-Flag of Japan.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg
  
Judge No.1 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.2 Ms. Breda Marinsek Slovenia
Judge No.3 Ms. Leena Laaksonen Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.4 Ms. Mona Adolfsen Norway
Judge No.5 Ms. Margo Pauw Netherlands
NED
Judge No.6 Ms. Claire Shepherd United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Judge No.7 Ms. Mona Jonsson Sweden
SWE
Judge No.8 Ms. Elisabeth Louesdon France
Flag of France.svg
Judge No.9 Ms. Edith Schiller Austria
23px-Flag of Austria.svg
  
Data Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Adriana Domanska Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Technical Controller Ms. Susan Lynch Australia
Flag of Australia.svg
Technical Specialist Mr. Shin Amano Japan
23px-Flag of Japan.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg
  
Judge No.1 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.2 Ms. Christine Blanc Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.3 Ms. Adriana Ordeanu Romania
ROU
Judge No.4 Ms. Margo Pauw Netherlands
NED
Judge No.5 Ms. Leena Laaksonen Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.6 Ms. Elisabeth Louesdon France
Flag of France.svg
Judge No.7 Mr. Nikolai Ianev Bulgaria
Flag of Bulgaria.svg
Judge No.8 Ms. Claire Shepherd United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Judge No.9 Ms. Dagmar Lurz-Prott Germany
23px-Flag of Germany.svg
  
Data Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg

Senior Pairs Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
Technical Controller Ms. Florence Vuylsteker France
Flag of France.svg
Technical Specialist Mr. David Kirby USA
Flag of the United States.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Alexander Kuznetsov Russia
Flag of Russia.svg
  
Judge No.1 Ms. Patricia Houghton United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Judge No.2 Mr. Philippe Meriguet France
Flag of France.svg
Judge No.3 Ms. Emilie Billow Sweden
SWE
Judge No.4 Mr. Allan Böhm Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.5 Ms. Tiziana Morandi Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.6 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.7

Mr. Alexander Penchev

Bulgaria
Flag of Bulgaria.svg
Judge No.8 Ms. Irina Medvedeva Azerbaijan
Flag of Azerbaijan.svg
Judge No.9 Ms. Christiane Mörth Austria
23px-Flag of Austria.svg
  
Data Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg
Replay Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
Technical Controller Ms. Florence Vuylsteker France
Flag of France.svg
Technical Specialist Mr. David Kirby USA
Flag of the United States.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Alexander Kuznetsov Russia
Flag of Russia.svg
  
Judge No.1 Ms. Patricia Houghton United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Judge No.2 Ms. Ekaterina Serova Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.3 Ms. Tiziana Morandi Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.4 Mr. Alexander Penchev Bulgaria
Flag of Bulgaria.svg
Judge No.5 Ms. Diana Barbacci Levy Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.6 Mr. Philippe Meriguet France
Flag of France.svg
Judge No.7 Ms. Tineke Posno Netherlands
NED
Judge No.8 Mr. Allan Böhm Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.9 Ms. Sissy Krick Germany
23px-Flag of Germany.svg
  
Data Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg
Replay Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg

Senior Ice Dancing Edit

Short Dance Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Garry Hoppe United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Controller Ms. Alla Shekhovtsova Russia
Flag of Russia.svg
Technical Specialist Ms. Marie Bowness Canada
Flag of Canada.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Slavka Grincova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
  
Judge No.1 Ms. Brigitte Wendt Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.2 Ms. Marta Olozagarre Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.3 Mr. Leo Lenkola Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.4 Ms. Erica Sonderegger Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.5 Mr. Alexandre Gorojdanov Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.6 Ms. Julia Andreeva Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.7 Mr. Miroslav Misurec Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.8 Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.9 Mr. Roberts Krutkramelis Latvia
Flag of Latvia.svg
  
Data Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg

Free Dance Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Garry Hoppe United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Controller Ms. Alla Shekhovtsova Russia
Flag of Russia.svg
Technical Specialist Ms. Marie Bowness Canada
Flag of Canada.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Slavka Grincova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
  
Judge No.1 Mr. Vladimir Cuchran Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.2 Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.3 Mr. Leo Lenkola Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.4 Mr. Miroslav Misurec Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.5 Ms. Julia Andreeva Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.6 Ms. Tanay Ozkan Turkey
TUR
Judge No.7 Mr. Csaba Balint Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.8 Ms. Brigitte Wendt Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.9 Ms. Salome Chigogidze Georgia
GEO
  
Data Operator Ms. Julia Degenhardt Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg

Uncommon Deductions Edit

  • Late Start: Janina Makeenka of Belarus received this deduction during the ladies' short program.

Sources Edit

http://www.isuresults.com/results/season1516/ec2016/index.htm

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.