FANDOM


2016 Junior Grand Prix Germany was a Junior Grand Prix competition during the 2016-17 season. It was held at EnergieVerbund Arena in Dresden, Germany.

Junior Men Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Jun-Hwan Cha South Korea
Flag of South Korea.svg
220.54 1 1
2 Conrad Orzel Canada
Flag of Canada.svg
196.30 5 2
3 Mitsuki Sumoto Japan
23px-Flag of Japan.svg
195.74 4 3
4 Andrew Torgashev USA
Flag of the United States.svg
191.80 2 6
5 Yaroslav Paniot Ukraine
Flag of Ukraine.svg
186.56 3 4
6 Artem Kovalev Russia
Flag of Russia.svg
179.69 7 5
7 Kum Chol Han North Korea
PRK
178.77 9 7
8 Yuheng Li China
Flag of the People's Republic of China.svg
174.52 10 8
9 Donovan Carrillo Mexico
MEX
169.15 11 10
10 Thomas Stoll Germany
23px-Flag of Germany.svg
169.07 8 11
11 Aleksandr Selevko Estonia
Flag of Estonia.svg
164.56 16 9
12 Matteo Rizzo Italy
Flag of Italy.svg
159.21 12 13
13 Lukas Britschgi Switzerland
Flag of Switzerland.svg
154.28 19 12
14 Radek Jakubka Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
153.73 14 15
15 Mark Gorodnitsky Israel
Flag of Israel.svg
151.79 17 14
16 Peter Liu USA
Flag of the United States.svg
148.89 13 18
17 Aleix Gabara Spain
Flag of Spain.svg
148.13 20 16
18 Josh Brown United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
147.39 15 19
19 Iliya Kovler Canada
Flag of Canada.svg
142.87 26 17
20 Denis Gurdzhi Germany
23px-Flag of Germany.svg
138.77 18 21
21 Luc Maierhofer Austria
23px-Flag of Austria.svg
136.17 22 20
22 Jonathan Hess Germany
23px-Flag of Germany.svg
129.81 21 22
23 Kai Xiang Chew Malaysia
MAS
125.70 23 23
24 Charlton Doherty Australia
Flag of Australia.svg
121.16 25 25
25 Matthew Samuels South Africa
Flag of South Africa.svg
117.56 27 24
26 Marco Klepoch Slovakia
Flag of Slovakia.svg
110.35 24 27
27 Michel Tsiba Netherlands
NED
107.09 28 26
WD Alexey Erokhov Russia
Flag of Russia.svg
6

Short Program Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Jun-Hwan Cha South Korea 76.82 40.38 36.44 0.00
2 Andrew Torgashev USA 73.48 37.83 35.65 0.00
3 Yaroslav Paniot Ukraine 66.38 35.88 30.50 0.00
4 Mitsuki Sumoto Japan 65.11 34.64 30.47 0.00
5 Conrad Orzel Canada 64.98 36.15 28.83 0.00
6 Alexey Erokhov Russia 64.33 34.77 30.56 1.00
7 Artem Kovalev Russia 60.69 30.36 31.33 1.00
8 Thomas Stoll Germany 60.65 31.44 29.21 0.00
9 Kum Chol Han North Korea 60.58 33.87 26.71 0.00
10 Yuheng Li China 58.24 30.32 27.92 0.00
11 Donovan Carrillo Mexico 54.78 28.46 26.32 0.00
12 Matteo Rizzo Italy 53.78 26.63 28.15 1.00
13 Peter Liu USA 52.76 26.30 27.46 1.00
14 Radek Jakubka Czech Republic 52.18 28.37 23.81 0.00
15 Josh Brown United Kingdom 52.04 28.33 23.71 0.00
16 Aleksandr Selevko Estonia 49.71 22.89 27.82 1.00
17 Mark Gorodnitsky Israel 49.70 26.02 23.68 0.00
18 Denis Gurdzhi Germany 49.09 24.87 24.22 0.00
19 Lukas Britschgi Switzerland 48.63 25.98 23.65 1.00
20 Aleix Gabara Spain 46.67 23.00 24.67 1.00
21 Jonathan Hess Germany 46.46 23.57 23.89 1.00
22 Luc Maierhofer Austria 44.17 23.31 21.86 1.00
23 Kai Xiang Chew Malaysia 43.16 21.94 21.22 0.00
24 Marco Klepoch Slovakia 42.83 20.40 22.43 0.00
25 Charlton Doherty Australia 42.64 21.79 20.85 0.00
26 Iliya Kovler Canada 41.96 19.96 24.00 2.00
27 Matthew Samuels South Africa 38.43 19.11 21.32 2.00
28 Michel Tsiba Netherlands 37.17 15.45 21.72 0.00

Freeskate Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Jun-Hwan Cha South Korea 143.72 70.86 72.86 0.00
2 Conrad Orzel Canada 131.32 70.06 61.26 0.00
3 Mitsuki Sumoto Japan 130.63 65.71 64.92 0.00
4 Yaroslav Paniot Ukraine 120.18 58.18 63.00 1.00
5 Artem Kovalev Russia 119.00 57.06 61.94 0.00
6 Andrew Torgashev USA 118.32 54.12 68.20 4.00
7 Kum Chol Han North Korea 118.19 62.07 56.12 0.00
8 Yuheng Li China 116.28 61.50 54.78 0.00
9 Aleksandr Selevko Estonia 114.85 56.55 58.30 0.00
10 Donovan Carrillo Mexico 114.37 56.87 57.50 0.00
11 Thomas Stoll Germany 108.42 51.22 58.20 1.00
12 Lukas Britschgi Switzerland 105.65 52.81 52.84 0.00
13 Matteo Rizzo Italy 105.43 49.29 57.14 1.00
14 Mark Gorodnitsky Israel 102.09 51.67 51.42 1.00
15 Radek Jakubka Czech Republic 101.55 51.77 50.78 1.00
16 Aleix Gabara Spain 101.46 49.66 51.80 0.00
17 Iliya Kovler Canada 100.91 53.05 47.86 0.00
18 Peter Liu USA 96.13 43.77 54.36 2.00
19 Josh Brown United Kingdom 95.35 45.41 49.94 0.00
20 Luc Maierhofer Austria 92.00 46.52 46.48 1.00
21 Denis Gurdzhi Germany 89.68 40.46 50.22 1.00
22 Jonathan Hess Germany 83.35 37.91 47.44 2.00
23 Kai Xiang Chew Malaysia 82.54 40.74 42.80 1.00
24 Matthew Samuels South Africa 79.13 40.83 40.30 2.00
25 Charlton Doherty Australia 78.52 36.96 41.56 0.00
26 Michel Tsiba Netherlands 69.92 30.80 40.12 1.00
27 Marco Klepoch Slovakia 67.52 24.10 44.42 1.00
WD Alexey Erokhov Russia   

Junior Ladies Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Anastasia Gubanova Russia
Flag of Russia.svg
194.57 1 1
2 Yuna Shiraiwa Japan
23px-Flag of Japan.svg
176.66 6 2
3 Lim Eun-Soo South Korea
Flag of South Korea.svg
173.21 2 5
4 Stanislava Konstantinova Russia
Flag of Russia.svg
172.06 3 4
5 Yuna Aoki Japan
23px-Flag of Japan.svg
169.60 5 3
6 Sarah Tamura Canada
Flag of Canada.svg
149.40 7 7
7 Lutricia Bock Germany
23px-Flag of Germany.svg
145.55 4 9
8 Lea Johanna Dastich Germany
23px-Flag of Germany.svg
144.98 14 6
9 Nina Ouellette USA
Flag of the United States.svg
141.50 13 8
10 Yi Christy Leung Hong Kong
HKG
135.25 8 13
11 Holly Harris Australia
Flag of Australia.svg
134.89 10 10
12 Elizaveta Ukolova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
132.88 9 15
13 Annika Hocke Germany
23px-Flag of Germany.svg
131.37 12 14
14 Chiara Calderone Italy
Flag of Italy.svg
130.80 15 11
15 Shuran Yu Singapore
SIN
130.12 16 12
16 Hyang Mi Ro North Korea
PRK
125.22 20 16
17 Valentina Matos Spain
Flag of Spain.svg
120.76 21 19
18 Amanda Stan Romania
ROU
120.11 24 17
19 Sophia Schaller Austria
23px-Flag of Austria.svg
118.57 17 22
20 Charlotte Vandersarren Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
118.08 25 18
21 Alana Toktarova Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
117.96 19 21
22 Anastasia Gozhva Ukraine
Flag of Ukraine.svg
117.92 22 20
23 Julia Batori Hungary
Flag of Hungary.svg
110.31 23 24
24 Lu Zheng China
Flag of the People's Republic of China.svg
109.38 26 23
25 Kristina Shkuleta-Gromova Estonia
Flag of Estonia.svg
108.84 18 28
26 Silvia Hugec Slovakia
Flag of Slovakia.svg
106.69 28 25
27 Sofia Del Rio Mexico
MEX
103.67 30 26
28 Federica Magnifico Switzerland
Flag of Switzerland.svg
100.59 29 29
29 Juni Marie Benjaminsen Norway
NOR
99.16 31 27
30 Haley Yao Taipei
TPE
98.84 27 30
31 Agnieszka Rejment Poland
23px-Flag of Poland.svg
91.10 32 31
32 Tania Margarido Andorra
AND
86.61 34 32
33 Linden Van Bemmel Netherlands
NED
86.35 33 33
34 Mara Wagner Luxembourg
23px-Flag of Luxembourg.svg
78.47 36 34
35 Abigail Samuels South Africa
Flag of South Africa.svg
75.10 37 35
36 Veronika Sheveleva Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
68.99 35 36
37 Aina Sorfina Mohd Aminudin Malaysia
MAS
66.25 38 37
WD Diāna Ņikitina Latvia
Flag of Latvia.svg
11

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Anastasia Gubanova Russia 65.43 37.58 28.85 1.00
2 Lim Eun-Soo South Korea 63.83 37.18 26.65 0.00
3 Stanislava Konstantinova Russia 59.00 30.97 28.03 0.00
4 Lutricia Bock Germany 58.70 34.38 24.32 0.00
5 Yuna Aoki Japan 56.47 30.10 26.37 0.00
6 Yuna Shiraiwa Japan 54.60 29.19 26.41 1.00
7 Sarah Tamura Canada 52.71 28.96 23.75 0.00
8 Yi Christy Leung Hong Kong 51.07 29.49 21.58 0.00
9 Elizaveta Ukolova Czech Republic 50.50 28.99 21.51 0.00
10 Holly Harris Australia 48.18 27.09 21.09 0.00
11 Diāna Ņikitina Latvia 47.72 26.93 20.79 0.00
12 Annika Hocke Germany 47.37 25.94 22.43 1.00
13 Nina Ouellette USA 46.58 25.90 22.68 2.00
14 Lea Johanna Dastich Germany 45.73 27.30 18.43 0.00
15 Chiara Calderone Italy 45.61 24.73 20.88 0.00
16 Shuran Yu Singapore 45.36 24.99 20.37 0.00
17 Sophia Schaller Austria 43.98 24.52 19.46 0.00
18 Kristina Shkuleta-Gromova Estonia 43.43 24.74 18.69 0.00
19 Alana Toktarova Kazakhstan 43.35 24.24 20.11 1.00
20 Hyang Mi Ro North Korea 43.05 24.85 19.20 1.00
21 Valentina Matos Spain 43.04 24.51 18.53 0.00
22 Anastasia Gozhva Ukraine 42.71 25.38 19.33 2.00
23 Julia Batori Hungary 39.63 23.24 18.39 2.00
24 Amanda Stan Romania 39.61 22.94 16.67 0.00
25 Charlotte Vandersarren Belgium 38.58 20.37 18.21 0.00
26 Lu Zheng China 36.77 21.34 15.43 0.00
27 Haley Yao Taipei 36.38 18.18 18.20 0.00
28 Silvia Hugec Slovakia 36.13 17.88 19.25 1.00
29 Federica Magnifico Switzerland 35.55 19.09 17.46 1.00
30 Sofia Del Rio Mexico 35.38 17.73 17.65 0.00
31 Juni Marie Benjaminsen Norway 33.60 17.66 17.94 2.00
32 Agnieszka Rejment Poland 31.83 17.86 13.97 0.00
33 Linden Van Bemmel Netherlands 30.36 15.87 15.49 1.00
34 Tania Margarido Andorra 29.41 16.52 13.89 1.00
35 Veronika Sheveleva Kazakhstan 25.93 12.87 14.06 1.00
36 Mara Wagner Luxembourg 25.81 13.64 12.17 0.00
37 Abigail Samuels South Africa 24.83 12.49 12.34 0.00
38 Aina Sorfina Mohd Aminudin Malaysia 23.48 11.54 11.94 0.00

Freeskate Edit

  Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Anastasia Gubanova Russia 129.14 70.00 59.14 0.00
2 Yuna Shiraiwa Japan 122.06 67.56 54.50 0.00
3 Yuna Aoki Japan 113.13 61.07 54.06 2.00
4 Stanislava Konstantinova Russia 113.06 60.63 55.43 3.00
5 Lim Eun-Soo South Korea 109.38 57.20 53.18 1.00
6 Lea Johanna Dastich Germany 99.25 56.45 42.80 0.00
7 Sarah Tamura Canada 96.69 51.23 46.46 1.00
8 Nina Ouellette USA 94.92 50.48 45.44 1.00
9 Lutricia Bock Germany 86.85 42.06 45.79 1.00
10 Holly Harris Australia 86.71 43.85 44.86 2.00
11 Chiara Calderone Italy 85.19 42.70 43.49 1.00
12 Shuran Yu Singapore 84.76 42.69 42.07 0.00
13 Yi Christy Leung Hong Kong 84.18 43.16 43.02 2.00
14 Annika Hocke Germany 84.00 41.45 44.55 2.00
15 Elizaveta Ukolova Czech Republic 82.38 41.04 42.34 1.00
16 Hyang Mi Ro North Korea 82.17 44.31 38.86 1.00
17 Amanda Stan Romania 80.50 43.81 36.69 0.00
18 Charlotte Vandersarren Belgium 79.50 41.28 38.22 0.00
19 Valentina Matos Spain 77.72 40.78 37.94 1.00
20 Anastasia Gozhva Ukraine 75.21 35.96 39.25 0.00
21 Alana Toktarova Kazakhstan 74.61 36.43 40.18 2.00
22 Sophia Schaller Austria 74.59 36.97 38.62 1.00
23 Lu Zheng China 72.61 40.36 32.25 0.00
24 Julia Batori Hungary 70.68 34.54 37.14 1.00
25 Silvia Hugec Slovakia 70.56 35.64 36.92 2.00
26 Sofia Del Rio Mexico 68.29 34.98 35.31 2.00
27 Juni Marie Benjaminsen Norway 65.56 31.56 34.00 0.00
28 Kristina Shkuleta-Gromova Estonia 65.41 28.88 36.53 0.00
29 Federica Magnifico Switzerland 65.04 33.88 32.16 1.00
30 Haley Yao Taipei 62.46 28.35 36.11 2.00
31 Agnieszka Rejment Poland 59.27 29.92 30.35 1.00
32 Tania Margarido Andorra 57.20 29.10 28.10 0.00
33 Linden Van Bemmel Netherlands 55.99 26.82 31.17 2.00
34 Mara Wagner Luxembourg 52.66 27.05 25.61 0.00
35 Abigail Samuels South Africa 50.27 25.99 24.28 0.00
36 Veronika Sheveleva Kazakhstan 43.06 20.40 23.66 1.00
37 Aina Sorfina Mohd Aminudin Malaysia 42.77 20.21 23.56 1.00
WD Diāna Ņikitina Latvia   

Junior Pairs Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Anastasia Mishina / Vladislav Mirzoev Russia
Flag of Russia.svg
173.32 1 1
2 Anna Dušková / Martin Bidař Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
165.51 3 2
3 Alina Ustimkina / Nikita Volodin Russia
Flag of Russia.svg
155.26 2 4
4 Aleksandra Boikova / Dmitri Kozlovski Russia
Flag of Russia.svg
152.45 4 3
5 Evelyn Walsh / Trennt Michaud Canada
Flag of Canada.svg
143.92 8 5
6 Justine Brasseur / Mathieu Ostiguy Canada
Flag of Canada.svg
138.19 9 6
7 Yue Han / Yongchao Yang China
Flag of the People's Republic of China.svg
137.53 5 7
8 Ami Koga / Spencer Akira Howe Japan
23px-Flag of Japan.svg
135.29 7 9
9 Giulia Foresti / Leo Luca Sforza Italy
Flag of Italy.svg
134.45 6 11
10 Renata Oganesian / Mark Bardei Ukraine
Flag of Ukraine.svg
134.03 10 8
11 Gabriella Marvaldi / Daniel Villeneuve USA
Flag of the United States.svg
131.37 11 10
12 Laiken Lockley / Keenan Prochnow USA
Flag of the United States.svg
129.31 12 12
13 Nica Digerness / Danny Neudecker USA
Flag of the United States.svg
127.16 13 13
14 Hailey Esther Kops / Artem Tsoglin Israel
Flag of Israel.svg
106.94 14 16
15 Irma Caldara / Edoardo Caputo Italy
Flag of Italy.svg
105.05 16 14
16 Talisa Thomalla / Robert Kunkel Germany
23px-Flag of Germany.svg
103.43 15 15
17 Jessica Rotondo / Ryan Dodds Australia
Flag of Australia.svg
79.69 17 17

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Anastasia Mishina / Vladislav Mirzoev Russia 62.10 36.07 26.03 0.00
2 Alina Ustimkina / Nikita Volodin Russia 59.34 34.82 24.52 0.00
3 Anna Dušková / Martin Bidař Czech Republic 58.58 32.84 25.74 0.00
4 Aleksandra Boikova / Dmitri Kozlovski Russia 55.58 32.52 23.06 0.00
5 Yue Han / Yongchao Yang China 50.47 29.41 21.06 0.00
6 Giulia Foresti / Leo Luca Sforza Italy 49.80 28.97 20.83 0.00
7 Ami Koga / Spencer Akira Howe Japan 49.33 28.27 22.06 1.00
8 Evelyn Walsh / Trennt Michaud Canada 49.02 27.70 21.32 0.00
9 Justine Brasseur / Mathieu Ostiguy Canada 48.38 27.18 21.20 0.00
10 Renata Oganesian / Mark Bardei Ukraine 47.52 26.78 20.74 0.00
11 Gabriella Marvaldi / Daniel Villeneuve USA 46.55 25.46 21.09 0.00
12 Laiken Lockley / Keenan Prochnow USA 46.46 26.46 20.00 0.00
13 Nica Digerness / Danny Neudecker USA 45.93 24.59 21.34 0.00
14 Hailey Esther Kops / Artem Tsoglin Israel 41.13 24.48 16.65 0.00
15 Talisa Thomalla / Robert Kunkel Germany 37.51 21.82 16.69 1.00
16 Irma Caldara / Edoardo Caputo Italy 36.41 19.10 18.31 1.00
17 Jessica Rotondo / Ryan Dodds Australia 28.25 16.15 12.10 0.00

Freeskate Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Anastasia Mishina / Vladislav Mirzoev Russia 111.22 56.37 54.85 0.00
2 Anna Dušková / Martin Bidař Czech Republic 106.93 54.85 53.08 1.00
3 Aleksandra Boikova / Dmitri Kozlovski Russia 96.87 48.06 48.81 0.00
4 Alina Ustimkina / Nikita Volodin Russia 95.92 47.18 48.74 0.00
5 Evelyn Walsh / Trennt Michaud Canada 94.90 48.57 46.33 0.00
6 Justine Brasseur / Mathieu Ostiguy Canada 89.81 44.43 45.38 0.00
7 Yue Han / Yongchao Yang China 87.06 44.55 43.51 1.00
8 Renata Oganesian / Mark Bardei Ukraine 86.51 43.87 42.64 0.00
9 Ami Koga / Spencer Akira Howe Japan 85.96 41.53 45.43 1.00
10 Gabriella Marvaldi / Daniel Villeneuve USA 84.82 42.05 42.77 0.00
11 Giulia Foresti / Leo Luca Sforza Italy 84.65 42.09 43.56 1.00
12 Laiken Lockley / Keenan Prochnow USA 82.85 43.43 39.42 0.00
13 Nica Digerness / Danny Neudecker USA 81.23 40.28 41.95 1.00
14 Irma Caldara / Edoardo Caputo Italy 68.64 32.56 36.08 0.00
15 Talisa Thomalla / Robert Kunkel Germany 65.92 34.74 31.18 0.00
16 Hailey Esther Kops / Artem Tsoglin Israel 65.81 33.18 34.63 2.00
17 Jessica Rotondo / Ryan Dodds Australia 51.44 27.83 24.61 1.00

Junior Ice Dancing Results Edit

Place Name Nation Points SD FD
1 Rachel Parsons / Michael Parsons USA
Flag of the United States.svg
157.63 1 1
2 Anastasia Shpilevaya / Grigory Smirnov Russia
Flag of Russia.svg
148.02 2 2
3 Arina Ushakova / Maxim Nekrasov Russia
Flag of Russia.svg
140.21 4 3
4 Marjorie Lajoie / Zachary Lagha Canada
Flag of Canada.svg
139.67 3 4
5 Maria Golubtsova / Kirill Belobrov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
131.23 6 5
6 Alicia Fabbri / Claudio Pietrantonio Canada
Flag of Canada.svg
126.16 5 7
7 Ria Schwendinger / Valentin Wunderlich Germany
23px-Flag of Germany.svg
125.47 7 6
8 Katerina Bunina / German Frolov Estonia
Flag of Estonia.svg
111.09 8 8
9 Leticia Marsh / Anton Spiridonov United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
106.00 9 9
10 Kristsina Kaunatskaia / Yuri Hulitski Belarus
Flag of Belarus.svg
100.18 12 10
11 Salome Abdedou / Dylan Antunes France
Flag of France.svg
98.82 10 11
12 Jenna Hertenstein / Damian Binkowski Poland
23px-Flag of Poland.svg
95.97 11 12
13 Sarah Michelle Knispel / Maximilian Voigtländer Germany
23px-Flag of Germany.svg
89.86 13 13
14 Jessica Palfreyman / Charlton Doherty Australia
Flag of Australia.svg
77.70 14 1

Short Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Rachel Parsons / Michael Parsons USA 65.93 34.42 31.51 0.00
2 Anastasia Shpilevaya / Grigory Smirnov Russia 61.00 31.57 29.43 0.00
3 Marjorie Lajoie / Zachary Lagha Canada 57.32 30.20 27.12 0.00
4 Arina Ushakova / Maxim Nekrasov Russia 57.13 29.97 27.16 0.00
5 Alicia Fabbri / Claudio Pietrantonio Canada 55.35 30.68 24.67 0.00
6 Maria Golubtsova / Kirill Belobrov Ukraine 54.51 30.40 24.11 0.00
7 Ria Schwendinger / Valentin Wunderlich Germany 49.07 26.29 22.78 0.00
8 Katerina Bunina / German Frolov Estonia 44.51 24.62 20.89 1.00
9 Leticia Marsh / Anton Spiridonov United Kingdom 42.97 22.23 20.74 0.00
10 Salome Abdedou / Dylan Antunes France 42.71 24.06 19.65 1.00
11 Jenna Hertenstein / Damian Binkowski Poland 42.57 23.00 19.57 0.00
12 Kristsina Kaunatskaia / Yuri Hulitski Belarus 40.88 20.60 20.28 0.00
13 Sarah Michelle Knispel / Maximilian Voigtländer Germany 39.84 22.70 17.14 0.00
14 Jessica Palfreyman / Charlton Doherty Australia 30.63 16.57 15.06 1.00

Free Dance Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Rachel Parsons / Michael Parsons USA 91.70 44.75 46.95 0.00
2 Anastasia Shpilevaya / Grigory Smirnov Russia 87.02 41.66 46.36 1.00
3 Arina Ushakova / Maxim Nekrasov Russia 83.08 39.91 43.17 0.00
4 Marjorie Lajoie / Zachary Lagha Canada 82.35 41.85 40.50 0.00
5 Maria Golubtsova / Kirill Belobrov Ukraine 76.72 38.55 38.17 0.00
6 Ria Schwendinger / Valentin Wunderlich Germany 76.40 38.54 37.86 0.00
7 Alicia Fabbri / Claudio Pietrantonio Canada 70.81 35.65 35.16 0.00
8 Katerina Bunina / German Frolov Estonia 66.58 33.26 33.32 0.00
9 Leticia Marsh / Anton Spiridonov United Kingdom 63.03 32.68 30.35 0.00
10 Kristsina Kaunatskaia / Yuri Hulitski Belarus 59.30 28.99 30.31 0.00
11 Salome Abdedou / Dylan Antunes France 56.11 27.30 28.81 0.00
12 Jenna Hertenstein / Damian Binkowski Poland 53.40 25.89 27.51 0.00
13 Sarah Michelle Knispel / Maximilian Voigtländer Germany 50.02 27.09 23.93 1.00
14 Jessica Palfreyman / Charlton Doherty Australia 47.07 25.95 21.12 0.00

Entries Edit

Preliminary entries published on September 5, 2016

Nation Men Ladies Pairs Ice Dancing
Andorra
AND
Australia
Flag of Australia.svg
  • Holly Harris
  • Jessica Rotondo / Ryan Dodds
Austria
23px-Flag of Austria.svg
  • Luc Maierhofer
  • Elizaveta Orlova / Stephano Valentino Schuster (withdrawn)
Belarus
Flag of Belarus.svg
  • Kristsina Kaunatskaia / Yuri Hulitski
Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
  • Charlotte Vandersarren (later added)
Canada
Flag of Canada.svg
China
Flag of the People's Republic of China.svg
  • Yuheng Li
  • Yue Han / Yongchao Yang
  • Wanqi Ning / Chao Wang (withdrawn)
Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Estonia
Flag of Estonia.svg
  • Aleksandr Selevko
  • Katerina Bunina / German Frolov
France
Flag of France.svg
  • Salome Abdedou / Dylan Antunes
Germany
23px-Flag of Germany.svg
  • Catalin Dimitrescu (withdrawn)
  • Jonathan Hess
  • Thomas Stoll
  • Denis Gurdzhi (called up)
Hong Kong
HKG
Hungary
Flag of Hungary.svg
  • Julia Batori
Israel
Flag of Israel.svg
  • Mark Gorodnitsky
  • Hailey Esther Kops / Artem Tsoglin
Italy
Flag of Italy.svg
  • Sara Casella (withdrawn)
  • Chiara Calderone (called up)
  • Irma Caldara / Edoardo Caputo
  • Giulia Foresti / Leo Luca Sforza
Japan
23px-Flag of Japan.svg
  • Ami Koga / Spencer Akira Howe
Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
Latvia
Flag of Latvia.svg
Luxembourg
23px-Flag of Luxembourg.svg
  • Mara Wagner
Malaysia
MAS
  • Aina Sorfina Mohd Aminudin
Mexico
MEX
  • Sofia Del Rio
Netherlands
NED
  • Michel Tsiba
  • Linden Van Bemmel
  • Chanel Den Olden / Rodolphe Sabatini (withdrawn)
North Korea
PRK
  • Kum Chol Han
Norway
NOR
Poland
23px-Flag of Poland.svg
  • Ryszard Gurtler (withdrawn)
  • Jenna Hertenstein / Damian Binkowski
Romania
ROU
  • Valentin Costache (withdrawn)
  • Amanda Stan
Russia
Flag of Russia.svg
Singapore
SIN
Slovakia
Flag of Slovakia.svg
  • Marco Klepoch
South Africa
Flag of South Africa.svg
South Korea
Flag of South Korea.svg
Spain
Flag of Spain.svg
  • Hector Alonso Serrano (withdrawn)
  • Aleix Gabara (called up)
  • Valentina Matos
Switzerland
Flag of Switzerland.svg
  • Nurullah Sahaka (withdrawn)
  • Lukas Britschgi (called up)
Taipei
TPE
  • Amy Lin (withdrawn)
  • Ashley Jui Li Wang (called up; later withdrawn)
  • Haley Yao (called up)
Ukraine
Flag of Ukraine.svg
  • Yaroslav Paniot
  • Maria Golubtsova / Kirill Belobrov
United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
  • Josh Brown
  • Leticia Marsh / Anton Spiridonov
United States
Flag of the United States.svg

Panel of Judges Edit

Junior Men Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Beth Crane Canada
Flag of Canada.svg
Technical Controller Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Technical Specialist Ms. Maria Baekgaard Kjaer Denmark
DEN
Assistant Technical Specialist Mr. Kevin Marshall United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
  
Judge No.1 Ms. Hana Basova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.2 Ms. Susan Morriss Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.3 Ms. Sasha Martinez Mexico
MEX
Judge No.4 Ms. Yuko Ogawa Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.5 Ms. Beatrice Pfister Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.6 Ms. Daniela Taccani Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.7 Ms. Zanna Kulik Estonia
Flag of Estonia.svg
Judge No.8 Ms. Young Kyung Han South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.9 Ms. Hye Yong Yun North Korea
PRK
  
Data Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg
Replay Operator Mr. Michael Waldvogel Germany
23px-Flag of Germany.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Beth Crane Canada
Flag of Canada.svg
Technical Controller Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Technical Specialist Ms. Maria Baekgaard Kjaer Denmark
DEN
Assistant Technical Specialist Mr. Kevin Marshall United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
  
Judge No.1 Mr. Kersten Bellmann Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.2 Ms. Zanna Kulik Estonia
Flag of Estonia.svg
Judge No.3 Ms. Beatrice Pfister Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.4 Ms. Rui Zhao China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.5 Ms. Young Kyung Han South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.6 Ms. Natalia Kitaeva Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.7 Ms. Hye Yong Yun North Korea
PRK
Judge No.8 Ms. Ursula Stahl Austria
23px-Flag of Austria.svg
Judge No.9 Ms. Jana Kostalova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
  
Data Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg
Replay Operator Mr. Michael Waldvogel Germany
23px-Flag of Germany.svg

Junior Ladies Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Antica Grubisic Croatia
CRO
Technical Controller Ms. Raffaella Locatelli Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Ms. Marion Krijgsman Netherlands
NED
Assistant Technical Specialist Ms. Marta Senra Fernandez Spain
Flag of Spain.svg
  
Judge No.1

Ms. Marta Olozagarre

Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.2 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
Judge No.3 Mr. Florin Gafencu Romania
ROU
Judge No.4 Ms. Marja Salonen Norway
NOR
Judge No.5 Mr. Doug Williams USA
Flag of the United States.svg
Judge No.6 Ms. Meike Hammer Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.7 Ms. Marketa Horklova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.8 Ms. Katalin Balczo Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.9 Ms. Greonne Bol Netherlands
NED
  
Data Operator Mr. Michael Waldvogel Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Antica Grubisic Croatia
CRO
Technical Controller Ms. Raffaella Locatelli Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Ms. Marion Krijgsman Netherlands
NED
Assistant Technical Specialist Ms. Marta Senra Fernandez Spain
Flag of Spain.svg
  
Judge No.1 Ms. Marketa Horklova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.2 Mr. Florin Gafencu Romania
ROU
Judge No.3 Mr. Eddy Wu Taipei
TPE
Judge No.4 Ms. Greonne Bol Netherlands
NED
Judge No.5 Ms. Agnieszka Swiderska Poland
23px-Flag of Poland.svg
Judge No.6 Ms. Katalin Balczo Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.7 Ms. Meike Hammer Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.8 Ms. Marja Salonen Norway
NOR
Judge No.9 Ms. Marta Olozagarre Spain
Flag of Spain.svg
  
Data Operator Mr. Michael Waldvogel Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg

Junior Pairs Edit

Short Program / Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Laimute Krauziene Lithuania
LTU
Technical Controller Ms. Vera Tauchmanova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Technical Specialist Mr. Igor Bich Russia
Flag of Russia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Ivana Jakupcevic Marinkovic Croatia
CRO
  
Judge No.1 Mr. Sylvain Guibord Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.2 Ms. Etsuko Azuma Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.3 Ms. Agnieszka Swiderska Poland
23px-Flag of Poland.svg
Judge No.4 Ms. Jana Kostalova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.5 Ms. Natalia Kitaeva Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.6 Mr. Doug Williams USA
Flag of the United States.svg
Judge No.7 Mr. Kersten Bellmann Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.8 Ms. Rui Zhao China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.9 Ms. Katherine Evelyn Du Preez Australia
Flag of Australia.svg
  
Data Operator Mr. Michael Waldvogel Germany
23px-Flag of Germany.svg
Replay Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg

Junior Ice Dancing Edit

Short Dance / Free Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Leanna Caron Canada
Flag of Canada.svg
Technical Controller Ms. Janet Coton United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Specialist Ms. Kristin Fraser-Lukanin Azerbaijan
Flag of Azerbaijan.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Andrea Trnkova-Kuncova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
  
Judge No.1 Mr. Eric Hampton USA
Flag of the United States.svg
Judge No.2 Mr. Igor Dolgushin Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.3 Mr. Alexandre Gorojdanov Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.4 Ms. Ingrid Charlotte Wolter Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.5 Mr. Valery Maksaev Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.6 Mr. Marcin Kozubek Poland
23px-Flag of Poland.svg
Judge No.7 Ms. Larissa Shuljateva Estonia
Flag of Estonia.svg
Judge No.8 Mr. Sylvain Guibord Canada
Flag of Canada.svg
  
Data Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg
Replay Operator Mr. Michael Waldvogel Germany
23px-Flag of Germany.svg

Uncommon Deductions Edit

Sources Edit

http://www.isuresults.com/results/season1617/jgpger2016/

https://web.archive.org/web/20160906115215/http://www.isuresults.com/events/cat00028724.htm

https://web.archive.org/web/20160906115236/http://www.isuresults.com/events/cat00028725.htm

https://web.archive.org/web/20160906115253/http://www.isuresults.com/events/cat00028726.htm

https://web.archive.org/web/20160906115310/http://www.isuresults.com/events/cat00028727.htm

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.