FANDOM


2016 Trophée de France was a Grand Prix competition during the 2016-17 season. It was held at Palais Omnisports de Paris-Bercy in Paris, France.

Senior Men Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Javier Fernández Spain
Flag of Spain.svg
285.38 1 1
2 Denis Ten Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
269.26 3 3
3 Adam Rippon USA
Flag of the United States.svg
267.53 4 2
4 Nathan Chen USA
Flag of the United States.svg
264.80 2 4
5 Takahito Mura Japan
23px-Flag of Japan.svg
248.42 6 5
6 Jorik Hendrickx Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
230.47 5 8
7 Misha Ge Uzbekistan
UZB
229.06 8 6
8 Chafik Besseghier France
Flag of France.svg
225.02 7 9
9 Artur Dmitriev Russia
Flag of Russia.svg
218.70 11 7
10 Brendan Kerry Australia
Flag of Australia.svg
199.40 9 10
11 Ivan Righini Italy
Flag of Italy.svg
185.81 10 11

Short Program Edit

  Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Javier Fernández Spain 96.57 51.68 45.89 1.00
2 Nathan Chen USA 92.85 51.74 41.11 0.00
3 Denis Ten Kazakhstan 89.21 47.40 41.81 0.00
4 Adam Rippon USA 85.25 43.33 41.92 0.00
5 Jorik Hendrickx Belgium 80.34 41.30 39.04 0.00
6 Takahito Mura Japan 78.38 39.92 39.46 1.00
7 Chafik Besseghier France 77.00 40.11 36.89 0.00
8 Misha Ge Uzbekistan 72.49 35.32 38.17 1.00
9 Brendan Kerry Australia 70.67 35.67 36.00 1.00
10 Ivan Righini Italy 68.42 31.32 37.10 0.00
11 Artur Dmitriev Russia 64.48 29.45 35.03 0.00

Freeskate Edit

  Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Javier Fernández Spain 188.81 97.53 92.28 1.00
2 Adam Rippon USA 182.28 94.64 87.64 0.00
3 Denis Ten Kazakhstan 180.05 93.39 86.66 0.00
4 Nathan Chen USA 171.95 94.59 79.36 2.00
5 Takahito Mura Japan 170.04 89.84 81.20 1.00
6 Misha Ge Uzbekistan 156.57 77.63 79.94 1.00
7 Artur Dmitriev Russia 154.22 84.78 69.44 0.00
8 Jorik Hendrickx Belgium 150.13 73.13 78.00 1.00
9 Chafik Besseghier France 148.02 75.66 72.36 0.00
10 Brendan Kerry Australia 128.73 58.53 70.20 0.00
11 Ivan Righini Italy 117.39 47.81 71.58 2.00

Senior Ladies Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Evgenia Medvedeva Russia
Flag of Russia.svg
221.54 1 1
2 Maria Sotskova Russia
Flag of Russia.svg
200.35 3 2
3 Wakaba Higuchi Japan
23px-Flag of Japan.svg
194.48 5 3
4 Gabrielle Daleman Canada
Flag of Canada.svg
192.10 2 6
5 Park So-Youn South Korea
Flag of South Korea.svg
185.19 6 4
6 Laurine Lecavelier France
Flag of France.svg
184.65 4 7
7 Maé-Bérénice Méité France
Flag of France.svg
172.65 11 5
8 Gracie Gold USA
Flag of the United States.svg
165.89 10 8
9 Mao Asada Japan
23px-Flag of Japan.svg
161.39 8 10
10 Yuka Nagai Japan
23px-Flag of Japan.svg
159.49 12 9
11 Anastasia Galustyan Armenia
Flag of Armenia.svg
155.49 9 11
12 Alena Leonova Russia
Flag of Russia.svg
141.36 7 12

Short Program Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Evgenia Medvedeva Russia 78.52 42.16 36.36 0.00
2 Gabrielle Daleman Canada 72.70 39.35 33.35 0.00
3 Maria Sotskova Russia 68.71 38.56 30.15 0.00
4 Laurine Lecavelier France 66.61 36.14 30.47 0.00
5 Wakaba Higuchi Japan 65.02 33.96 31.06 0.00
6 Park So-Youn South Korea 64.89 35.67 29.22 0.00
7 Alena Leonova Russia 63.87 33.13 30.74 0.00
8 Mao Asada Japan 61.29 29.12 32.17 0.00
9 Anastasia Galustyan Armenia 56.92 30.90 27.02 1.00
10 Gracie Gold USA 54.87 23.19 31.68 0.00
11 Maé-Bérénice Méité France 52.78 26.67 27.11 1.00
12 Yuka Nagai Japan 52.41 24.64 27.77 0.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Evgenia Medvedeva Russia 143.02 72.06 71.96 1.00
2 Maria Sotskova Russia 131.64 67.77 63.87 0.00
3 Wakaba Higuchi Japan 129.46 63.59 65.87 0.00
4 Park So-Youn South Korea 120.30 61.70 59.60 1.00
5 Maé-Bérénice Méité France 119.87 64.28 55.59 0.00
6 Gabrielle Daleman Canada 119.40 55.26 65.14 1.00
7 Laurine Lecavelier France 118.04 58.73 61.31 2.00
8 Gracie Gold USA 111.02 50.69 62.33 2.00
9 Yuka Nagai Japan 107.08 49.95 57.13 0.00
10 Mao Asada Japan 100.10 39.64 60.46 0.00
11 Anastasia Galustyan Armenia 98.57 46.07 53.50 1.00
12 Alena Leonova Russia 77.49 33.56 52.93 9.00

Senior Pairs Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Aliona Savchenko / Bruno Massot Germany
23px-Flag of Germany.svg
210.59 1 1
2 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia
Flag of Russia.svg
206.94 2 3
3 Vanessa James / Morgan Ciprès France
Flag of France.svg
198.58 4 2
4 Natalia Zabijako / Alexander Enbert Russia
Flag of Russia.svg
192.56 3 4
5 Marissa Castelli / Mervin Tran USA
Flag of the United States.svg
176.18 5 5
6 Miriam Ziegler / Severin Kiefer Austria
23px-Flag of Austria.svg
145.01 6 6

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Aliona Savchenko / Bruno Massot Germany 77.55 41.83 35.72 0.00
2 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia 76.24 41.87 34.37 0.00
3 Natalia Zabijako / Alexander Enbert Russia 71.36 39.50 31.86 0.00
4 Vanessa James / Morgan Ciprès France 66.05 35.16 30.89 0.00
5 Marissa Castelli / Mervin Tran USA 59.26 31.08 29.18 1.00
6 Miriam Ziegler / Severin Kiefer Austria 52.06 27.60 25.46 1.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Aliona Savchenko / Bruno Massot Germany 133.04 62.90 71.14 1.00
2 Vanessa James / Morgan Ciprès France 132.53 67.91 64.62 0.00
3 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia 130.70 63.21 67.49 0.00
4 Natalia Zabijako / Alexander Enbert Russia 121.20 59.42 62.78 1.00
5 Marissa Castelli / Mervin Tran USA 116.92 57.50 60.42 1.00
6 Miriam Ziegler / Severin Kiefer Austria 92.95 48.41 47.54 3.00

Senior Ice Dancing Results Edit

Place Name Nation Points SD FD
1 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France
Flag of France.svg
193.50 1 1
2 Madison Hubbell / Zachary Donohue USA
Flag of the United States.svg
174.58 3 2
3 Piper Gilles / Paul Poirier Canada
Flag of Canada.svg
170.78 4 3
4 Elena Ilinykh / Ruslan Zhiganshin Russia
Flag of Russia.svg
167.40 2 4
5 Isabella Tobias / Ilia Tkachenko Israel
Flag of Israel.svg
158.86 5 5
6 Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac France
Flag of France.svg
150.07 6 6
7 Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin Ukraine
Flag of Ukraine.svg
145.39 7 7
8 Cortney Mansour / Michal Ceska Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
140.92 8 8
9 Lorenza Alessandrini / Pierre Souquet France
Flag of France.svg
130.12 9 9
10 Viktoria Kavaliova / Yuri Bieliaiev Belarus
Flag of Belarus.svg
115.04 10 10

Short Dance Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France 78.26 40.43 37.83 0.00
2 Elena Ilinykh / Ruslan Zhiganshin Russia 68.72 33.29 35.43 0.00
3 Madison Hubbell / Zachary Donohue USA 66.77 32.37 34.40 0.00
4 Piper Gilles / Paul Poirier Canada 64.74 30.54 34.20 0.00
5 Isabella Tobias / Ilia Tkachenko Israel 63.70 31.07 32.63 0.00
6 Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac France 57.37 28.88 28.49 0.00
7 Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin Ukraine 56.61 29.10 28.51 1.00
8 Cortney Mansour / Michal Ceska Czech Republic 55.69 29.35 26.34 0.00
9 Lorenza Alessandrini / Pierre Souquet France 48.18 22.94 25.24 0.00
10 Viktoria Kavaliova / Yuri Bieliaiev Belarus 46.81 20.54 26.27 0.00

Free Dance Edit

  Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France 115.24 57.77 57.47 0.00
2 Madison Hubbell / Zachary Donohue USA 107.81 54.88 52.93 0.00
3 Piper Gilles / Paul Poirier Canada 106.04 53.50 52.54 0.00
4 Elena Ilinykh / Ruslan Zhiganshin Russia 98.68 47.69 52.99 2.00
5 Isabella Tobias / Ilia Tkachenko Israel 95.16 45.00 50.16 0.00
6 Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac France 92.70 49.70 44.00 1.00
7 Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin Ukraine 88.78 43.73 45.05 0.00
8 Cortney Mansour / Michal Ceska Czech Republic 85.23 43.52 41.71 0.00
9 Lorenza Alessandrini / Pierre Souquet France 81.94 43.00 38.94 0.00
10 Viktoria Kavaliova / Yuri Bieliaiev Belarus 68.23 30.38 37.85 0.00

Panel of Judges Edit

Senior Men Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Mona Jonsson Sweden
SWE
Technical Controller Ms. Karen Archer United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Specialist Ms. Júlia Sebestyén Hungary
Flag of Hungary.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Margus Hernits Estonia
Flag of Estonia.svg
  
Judge No.1 Ms. Elisabeth Louesdon France
Flag of France.svg
Judge No.2 Mr. Massimo Orlandini Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.3 Ms. Masako Kubota Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.4 Mr. Steve Winkler USA
Flag of the United States.svg
Judge No.5 Ms. Olga Kozhemiakina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.6 Ms. Saodat Numanova Uzbekistan
UZB
Judge No.7 Mr. Yuri Guskov Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
Judge No.8 Ms. Francoise De Rappard Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
Judge No.9 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
  
Data Operator Mr. Frederic Avot France
Flag of France.svg
Replay Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Mona Jonsson Sweden
SWE
Technical Controller Ms. Karen Archer United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Specialist Ms. Júlia Sebestyén Hungary
Flag of Hungary.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Margus Hernits Estonia
Flag of Estonia.svg
  
Judge No.1 Ms. Francoise De Rappard Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
Judge No.2 Ms. Masako Kubota Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.3 Mr. Yuri Guskov Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
Judge No.4 Ms. Saodat Numanova Uzbekistan
UZB
Judge No.5 Ms. Elisabeth Louesdon France
Flag of France.svg
Judge No.6 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.7 Mr. Massimo Orlandini Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.8 Ms. Olga Kozhemiakina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.9 Mr. Steve Winkler USA
Flag of the United States.svg
  
Data Operator Mr. Frederic Avot France
Flag of France.svg
Replay Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg

Senior Ladies Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Philippe Meriguet France
Flag of France.svg
Technical Controller Mr. Pekka Leskinen Finland
Flag of Finland.svg
Technical Specialist Mr. Margus Hernits Estonia
Flag of Estonia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Júlia Sebestyén Hungary
Flag of Hungary.svg
  
Judge No.1 Ms. Veronique Verrue France
Flag of France.svg
Judge No.2 Ms. Christiane Mörth Austria
23px-Flag of Austria.svg
Judge No.3 Ms. Lolita Labunskaiya Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.4 Mr. Steve Winkler USA
Flag of the United States.svg
Judge No.5 Ms. So Young An South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.6 Ms. Jodi Abbott Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.7 Ms. Masako Kubota Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.8 Ms. Dagmar Lurz-Prott Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.9 Mr. Richard Kosina Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
  
Data Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg
Replay Operator Mr. Frederic Avot France
Flag of France.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Philippe Meriguet France
Flag of France.svg
Technical Controller Mr. Pekka Leskinen Finland
Flag of Finland.svg
Technical Specialist Mr. Margus Hernits Estonia
Flag of Estonia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Júlia Sebestyén Hungary
Flag of Hungary.svg
  
Judge No.1 Ms. Dagmar Lurz-Prott Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.2 Ms. Christiane Mörth Austria
23px-Flag of Austria.svg
Judge No.3 Ms. So Young An South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.4 Ms. Masako Kubota Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.5 Ms. Veronique Verrue France
Flag of France.svg
Judge No.6 Ms. Lolita Labunskaiya Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.7 Ms. Jodi Abbott Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.8 Mr. Steve Winkler USA
Flag of the United States.svg
Judge No.9 Mr. Richard Kosina Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
  
Data Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg
Replay Operator Mr. Frederic Avot France
Flag of France.svg

Senior Pairs Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Mona Jonsson Sweden
SWE
Technical Controller Ms. Karen Archer United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Specialist Mr. Alexander Kuznetsov Russia
Flag of Russia.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Raoul Leblanc Canada
Flag of Canada.svg
  
Judge No.1 Ms. Helene Cucuphat France
Flag of France.svg
Judge No.2 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.3 Ms. Olga Kozhemiakina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.4 Ms. So Young An South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.5 Ms. Sissy Krick Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.6 Mr. Steve Winkler USA
Flag of the United States.svg
Judge No.7 Ms. Christiane Mörth Austria
23px-Flag of Austria.svg
Judge No.8 Ms. Saodat Numanova Uzbekistan
UZB
Judge No.9 Mr. Massimo Orlandini Italy
Flag of Italy.svg
  
Data Operator Mr. Frederic Avot France
Flag of France.svg
Replay Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Mona Jonsson Sweden
SWE
Technical Controller Ms. Karen Archer United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Specialist Mr. Alexander Kuznetsov Russia
Flag of Russia.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Raoul Leblanc Canada
Flag of Canada.svg
  
Judge No.1 Ms. So Young An South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.2 Ms. Christiane Mörth Austria
23px-Flag of Austria.svg
Judge No.3 Ms. Saodat Numanova Uzbekistan
UZB
Judge No.4 Ms. Helene Cucuphat France
Flag of France.svg
Judge No.5 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.6 Ms. Olga Kozhemiakina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.7 Mr. Massimo Orlandini Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.8 Mr. Steve Winkler USA
Flag of the United States.svg
Judge No.9 Ms. Sissy Krick Germany
23px-Flag of Germany.svg
  
Data Operator Mr. Frederic Avot France
Flag of France.svg
Replay Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg

Senior Ice Dancing Edit

Short Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Rossella Ceccattini Italy
Flag of Italy.svg
Technical Controller Ms. Ingrid Charlotte Wolter Germany
23px-Flag of Germany.svg
Technical Specialist Ms. Julia Rey USA
Flag of the United States.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Roxane Petetin France
Flag of France.svg
  
Judge No.1 Mr. Alexandre Gorojdanov Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.2 Ms. Lolita Labunskaiya Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.3 Mr. John Millier USA
Flag of the United States.svg
Judge No.4 Mr. Richard Kosina Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.5 Mr. Yuri Guskov Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
Judge No.6 Ms. Elena Lisova Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.7 Ms. Christine Hurth France
Flag of France.svg
Judge No.8 Mr. Alexei Beletski Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.9 Ms. Jodi Abbott Canada
Flag of Canada.svg
  
Data Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg
Replay Operator Mr. Frederic Avot France
Flag of France.svg

Free Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Rossella Ceccattini Italy
Flag of Italy.svg
Technical Controller Ms. Ingrid Charlotte Wolter Germany
23px-Flag of Germany.svg
Technical Specialist Ms. Julia Rey USA
Flag of the United States.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Roxane Petetin France
Flag of France.svg
  
Judge No.1 Mr. Alexei Beletski Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.2 Ms. Christine Hurth France
Flag of France.svg
Judge No.3 Mr. Alexandre Gorojdanov Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.4 Mr. Richard Kosina Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.5 Mr. Yuri Guskov Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
Judge No.6 Mr. John Millier USA
Flag of the United States.svg
Judge No.7 Ms. Elena Lisova Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.8 Ms. Lolita Labunskaiya Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.9 Ms. Jodi Abbott Canada
Flag of Canada.svg
  
Data Operator Mr. Matteo Ballabio Italy
Flag of Italy.svg
Replay Operator Mr. Frederic Avot France
Flag of France.svg

Uncommon Deductions Edit

  • Extra Element by Verification: Alexandra Nazarova / Maxim Nikitin of Ukraine received this deduction during the short dance.
  • Interruption in Excess: Ivan Righini of Italy received this deduction during the men's freeskate.

Sources Edit

http://www.isuresults.com/results/season1617/gpfra2016/

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.