FANDOM


2017-18 Grand Prix Final was a competition during the 2017-18 season, in which only the six highest performing skaters from each discipline from the 2017-18 Grand Prix series were allowed to compete. It was held at Nippon Gaishi Hall in Nagoya, Japan.

The winners of the pairs event, Aliona Savchenko and Bruno Massot, broke the world record in the highest freeskate score. Additionally, the winners of the ice dancing event, Gabriella Papadakis and Guillaume Cizeron, broke the world record in the highest combined score. 

Nathan Chen of the United States of America won the men's event, Alina Zagitova of Russia won the ladies' event, Aliona Savchenko and Bruno Massot of Germany won the pairs event, and Gabriella Papadakis and Guillaume Cizeron of France won the ice dancing event.

Senior Men Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Nathan Chen USA
Flag of the United States.svg
286.51 1 2
2 Shoma Uno Japan
23px-Flag of Japan.svg
286.01 2 1
3 Mikhail Kolyada Russia
Flag of Russia.svg
282.00 3 3
4 Sergei Voronov Russia
Flag of Russia.svg
266.59 5 4
5 Adam Rippon USA
Flag of the United States.svg
254.33 6 5
6 Jason Brown USA
Flag of the United States.svg
253.81 4 6

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Nathan Chen USA 103.32 58.14 45.18 0.00
2 Shoma Uno Japan 101.51 57.04 46.47 2.00
3 Mikhail Kolyada Russia 99.22 55.51 44.71 1.00
4 Jason Brown USA 89.02 44.30 44.72 0.00
5 Sergei Voronov Russia 87.77 45.16 42.61 0.00
6 Adam Rippon USA 86.19 42.59 43.60 0.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Shoma Uno Japan 184.50 94.14 91.36 1.00
2 Nathan Chen USA 183.19 95.75 88.44 1.00
3 Mikhail Kolyada Russia 182.78 95.58 89.20 2.00
4 Sergei Voronov Russia 178.82 91.90 86.92 0.00
5 Adam Rippon USA 168.14 81.78 87.36 1.00
6 Jason Brown USA 164.79 75.71 90.08 1.00

Senior Ladies Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Alina Zagitova Russia
Flag of Russia.svg
223.30 2 1
2 Maria Sotskova Russia
Flag of Russia.svg
216.28 4 2
3 Kaetlyn Osmond Canada
Flag of Canada.svg
215.16 1 5
4 Carolina Kostner Italy
Flag of Italy.svg
214.65 6 3
5 Satoko Miyahara Japan
23px-Flag of Japan.svg
213.49 3 4
6 Wakaba Higuchi Japan
23px-Flag of Japan.svg
202.11 5 6

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Kaetlyn Osmond Canada 77.04 40.64 36.40 0.00
2 Alina Zagitova Russia 76.27 41.21 35.06 0.00
3 Satoko Miyahara Japan 74.61 39.39 35.22 0.00
4 Maria Sotskova Russia 74.00 40.11 33.89 0.00
5 Wakaba Higuchi Japan 73.26 39.08 34.18 0.00
6 Carolina Kostner Italy 72.82 35.36 37.46 0.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Alina Zagitova Russia 147.03 76.61 70.42 0.00
2 Maria Sotskova Russia 142.28 73.59 68.69 0.00
3 Carolina Kostner Italy 141.83 66.87 74.96 0.00
4 Satoko Miyahara Japan 138.88 67.00 71.88 0.00
5 Kaetlyn Osmond Canada 138.12 66.50 72.62 1.00
6 Wakaba Higuchi Japan 128.85 62.67 66.18 0.00

Senior Pairs Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Aliona Savchenko / Bruno Massot Germany
23px-Flag of Germany.svg
236.68 1 1
2 Wenjing Sui / Cong Han China
Flag of the People's Republic of China.svg
230.89 3 2
3 Meagan Duhamel / Eric Radford Canada
Flag of Canada.svg
210.83 5 3
4 Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Russia
Flag of Russia.svg
209.26 4 5
5 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia
Flag of Russia.svg
208.73 2 6
6 Xiaoyu Yu / Hao Zhang China
Flag of the People's Republic of China.svg
207.14 6 4

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Aliona Savchenko / Bruno Massot Germany 79.43 42.53 36.90 0.00
2 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia 78.83 42.24 36.59 0.00
3 Wenjing Sui / Cong Han China 75.82 39.64 37.18 1.00
4 Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Russia 73.15 39.20 34.95 1.00
5 Meagan Duhamel / Eric Radford Canada 72.18 37.00 35.18 0.00
6 Xiaoyu Yu / Hao Zhang China 70.15 37.60 33.55 1.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Aliona Savchenko / Bruno Massot Germany 157.25 80.23 77.02 0.00
2 Wenjing Sui / Cong Han China 155.07 79.24 75.83 0.00
3 Meagan Duhamel / Eric Radford Canada 138.65 69.02 70.63 1.00
4 Xiaoyu Yu / Hao Zhang China 136.99 69.06 67.93 0.00
5 Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Russia 136.11 66.35 70.76 1.00
6 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia 129.90 58.07 71.83 0.00

Senior Ice Dancing Results Edit

Place Name Nation Points SD FD
1 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France
Flag of France.svg
202.16 1 1
2 Tessa Virtue / Scott Moir Canada
Flag of Canada.svg
199.86 2 2
3 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA
Flag of the United States.svg
188.00 3 6
4 Madison Hubbell / Zachary Donohue USA
Flag of the United States.svg
187.40 4 4
5 Madison Chock / Evan Bates USA
Flag of the United States.svg
187.15 5 3
6 Anna Cappellini / Luca Lanotte Italy
Flag of Italy.svg
185.23 6 5

Short Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France 82.07 42.93 39.14 0.00
2 Tessa Virtue / Scott Moir Canada 81.53 42.56 38.97 0.00
3 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA 78.09 40.85 37.24 0.00
4 Madison Hubbell / Zachary Donohue USA 74.81 38.22 36.59 0.00
5 Madison Chock / Evan Bates USA 74.36 38.08 36.28 0.00
6 Anna Cappellini / Luca Lanotte Italy 74.24 37.87 36.37 0.00

Free Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France 120.09 60.85 59.24 0.00
2 Tessa Virtue / Scott Moir Canada 118.33 59.66 58.67 0.00
3 Madison Chock / Evan Bates USA 112.79 57.25 55.54 0.00
4 Madison Hubbell / Zachary Donohue USA 112.59 57.42 55.17 0.00
5 Anna Cappellini / Luca Lanotte Italy 110.99 56.01 54.98 0.00
6 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA 109.91 54.15 55.76 0.00

Qualifiers Edit

Men Ladies Pairs Ice Dancing
1 Nathan Chen
Flag of the United States.svg
Evgenia Medvedeva (withdrew)
Flag of Russia.svg
Wenjing Sui / Cong Han
Flag of the People's Republic of China.svg
Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron
Flag of France.svg
2 Shoma Uno
23px-Flag of Japan.svg
Alina Zagitova
Flag of Russia.svg
Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov
Flag of Russia.svg
Tessa Virtue / Scott Moir
Flag of Canada.svg
3 Mikhail Kolyada
Flag of Russia.svg
Kaetlyn Osmond
Flag of Canada.svg
Aliona Savchenko / Bruno Massot
23px-Flag of Germany.svg
Maia Shibutani / Alex Shibutani
Flag of the United States.svg
4 Sergei Voronov
Flag of Russia.svg
Carolina Kostner
Flag of Italy.svg
Meagan Duhamel / Eric Radford
Flag of Canada.svg
Madison Chock / Evan Bates
Flag of the United States.svg
5 Adam Rippon
Flag of the United States.svg
Maria Sotskova
Flag of Russia.svg
Ksenia Stolbova / Fedor Klimov
Flag of Russia.svg
Madison Hubbell / Zachary Donohue
Flag of the United States.svg
6 Boyang Jin (withdrew)
Flag of the People's Republic of China.svg
Wakaba Higuchi
23px-Flag of Japan.svg
Xiaoyu Yu / Hao Zhang
Flag of the People's Republic of China.svg
Anna Cappellini / Luca Lanotte
Flag of Italy.svg
Alternates
1st Jason Brown (called up)
Flag of the United States.svg
Satoko Miyahara (called up)
23px-Flag of Japan.svg
Vanessa James / Morgan Ciprès
Flag of France.svg
Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev
Flag of Russia.svg
2nd Javier Fernández
Flag of Spain.svg
Kaori Sakamoto
23px-Flag of Japan.svg
Kristina Astakhova / Alexei Rogonov
Flag of Russia.svg
Kaitlyn Weaver / Andrew Poje
Flag of Canada.svg
3rd Misha Ge
UZB
Polina Tsurskaya
Flag of Russia.svg
Nicole Della Monica / Matteo Guarise
Flag of Italy.svg
Alexandra Stepanova / Ivan Bukin
Flag of Russia.svg

Panel of Judges Edit

Senior Men Edit

Function Name Nation
Technical Controller Ms. Julia Andreeva Russia
Flag of Russia.svg
Technical Specialist Ms. Pirjo Uimonen Finland
Flag of Finland.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Katerina Kamberska Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Referee Mr. Fabio Bianchetti Italy
Flag of Italy.svg
  
Judge No.1 Ms. Deveny Deck USA
Flag of the United States.svg
Judge No.2 Ms. Sakae Yamamoto Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.3 Ms. Olga Kozhemiakina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.4 Mr. Kersten Bellmann Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.5 Ms. Weiguang Chen China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.6 Ms. Leanna Caron Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.7 Ms. Saodat Numanova Uzbekistan
UZB
Judge No.8 Ms. Emilie Billow Sweden
SWE
Judge No.9 Mr. Anthony Leroy France
Flag of France.svg
  
Data Operator Mr. David Santee USA
Flag of the United States.svg
Replay Operator Ms. Emiko Kitaji Japan
23px-Flag of Japan.svg

Senior Ladies Edit

Function Name Nation
Technical Controller Ms. Hermi Ottemann Netherlands
NED
Technical Specialist Ms. Franca Bianconi Italy
Flag of Italy.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Evelyn Rossoukhi-Schneider Austria
23px-Flag of Austria.svg
Referee Mr. Rolf Pipoh Germany
23px-Flag of Germany.svg
  
Judge No.1 Mr. Kenji Amako Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.2 Ms. Chihee Rhee South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.3 Ms. Emilie Billow Sweden
SWE
Judge No.4 Ms. Olga Kozhemiakina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.5 Ms. Deveny Deck USA
Flag of the United States.svg
Judge No.6 Ms. Weiguang Chen China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.7 Ms. Elizabeth Alexandre Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.8 Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.9 Mr. Jeff Lukasik Canada
Flag of Canada.svg
  
Data Operator Ms. Emiko Kitaji Japan
23px-Flag of Japan.svg
Replay Operator Mr. David Santee USA
Flag of the United States.svg

Senior Pairs Edit

Function Name Nation
Technical Controller Ms. Anna Sierocka Poland
23px-Flag of Poland.svg
Technical Specialist Mr. Simon Briggs United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Todd Sand USA
Flag of the United States.svg
Referee Ms. Rita Zonnekeyn Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
  
Judge No.1 Ms. Tomiko Yamada Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.2 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.3 Mr. Anthony Leroy France
Flag of France.svg
Judge No.4 Mr. Jeff Lukasik Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.5 Mr. Kersten Bellmann Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.6 Ms. Tamie K. Campbell USA
Flag of the United States.svg
Judge No.7 Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.8 Ms. Elizabeth Alexandre Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.9 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
  
Data Operator Mr. David Santee USA
Flag of the United States.svg
Replay Operator Ms. Emiko Kitaji Japan
23px-Flag of Japan.svg

Senior Ice Dancing Edit

Function Name Nation
Technical Controller Ms. Halina Gordon-Poltorak Poland
23px-Flag of Poland.svg
Technical Specialist Ms. Ayako Higashino Japan
23px-Flag of Japan.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Sergei Baranov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Referee Ms. Rossella Ceccattini Italy
Flag of Italy.svg
  
Judge No.1  Ms. Chihee Rhee South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.2  Mr. David Munoz Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.3  Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.4  Mr. Richard Dalley USA
Flag of the United States.svg
Judge No.5  Mr. Walter Zuccaro Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.6  Ms. Leanna Caron Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.7  Ms. Kaoru Takino Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.8  Ms. Christine Hurth France
Flag of France.svg
Judge No.9  Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
  
Data Operator Ms. Emiko Kitaji Japan
23px-Flag of Japan.svg
Replay Operator Mr. David Santee USA
Flag of the United States.svg

Sources Edit

https://en.wikipedia.org/wiki/2017–18_Grand_Prix_of_Figure_Skating_Final

http://www.isuresults.com/results/season1718/gpf1718/

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.