FANDOM


2017 Ondrej Nepela Trophy was an ISU Challenger Series competition during the 2017-18 season. It was held at Ondrej Nepela Arena in Bratislava, Slovakia.

Senior Men Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Mikhail Kolyada Russia
Flag of Russia.svg
247.81 10 1
2 Sergei Voronov Russia
Flag of Russia.svg
234.07 1 2
3 Brendan Kerry Australia
Flag of Australia.svg
221.21 5 3
4 Grant Hochstein USA
Flag of the United States.svg
217.52 2 6
5 Alexander Samarin Russia
Flag of Russia.svg
213.67 3 5
6 Nicolas Nadeau Canada
Flag of Canada.svg
205.97 8 4
7 Chafik Besseghier France
Flag of France.svg
203.69 7 7
8 Keiji Tanaka Japan
23px-Flag of Japan.svg
197.18 4 9
9 Ivan Pavlov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
187.16 9 10
10 Jinseo Kim South Korea
Flag of South Korea.svg
184.46 14 8
11 Ryuju Hino Japan
23px-Flag of Japan.svg
184.33 6 11
12 Burak Demirboga Turkey
TUR
181.24 11 13
13 Slavik Hayrapetyan Armenia
Flag of Armenia.svg
181.18 12 12
14 Chih-I Tsao Taipei
TPE
178.94 13 14
15 Lukas Britschgi Switzerland
Flag of Switzerland.svg
162.06 15 15
16 Engin Ali Artan Turkey
TUR
155.15 16 17
17 Michael Neuman Slovakia
Flag of Slovakia.svg
147.58 18 16
18 Jan Kurnik Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
146.58 17 18
19 Marco Zandron Italy
Flag of Italy.svg
133.49 22 19
20 Alexander Maszljanko Hungary
Flag of Hungary.svg
131.64 21 20
21 Marco Klepoch Slovakia
Flag of Slovakia.svg
130.96 20 21
22 Jakub Krsnak Slovakia
Flag of Slovakia.svg
121.48 19 22
23 Albert Mück Austria
23px-Flag of Austria.svg
102.22 23 23

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Sergei Voronov Russia 80.85 44.25 37.60 1.00
2 Grant Hochstein USA 79.98 42.93 38.05 1.00
3 Alexander Samarin Russia 75.94 38.89 38.05 1.00
4 Keiji Tanaka Japan 75.81 39.71 36.10 0.00
5 Brendan Kerry Australia 74.71 38.51 36.20 0.00
6 Ryuju Hino Japan 67.25 35.15 32.10 0.00
7 Chafik Besseghier France 67.04 32.19 34.85 0.00
8 Nicolas Nadeau Canada 66.75 32.70 35.05 1.00
9 Ivan Pavlov Ukraine 66.67 35.42 31.25 0.00
10 Mikhail Kolyada Russia 66.65 29.00 39.65 2.00
11 Burak Demirboga Turkey 64.96 36.21 28.75 0.00
12 Slavik Hayrapetyan Armenia 64.86 34.41 30.45 0.00
13 Chih-I Tsao Taipei 63.53 34.78 29.75 1.00
14 Jinseo Kim South Korea 62.19 31.44 31.75 1.00
15 Lukas Britschgi Switzerland 54.19 25.74 28.45 0.00
16 Engin Ali Artan Turkey 54.03 29.03 25.00 0.00
17 Jan Kurnik Czech Republic 50.10 23.00 27.10 0.00
18 Michael Neuman Slovakia 46.08 22.73 23.35 0.00
19 Jakub Krsnak Slovakia 43.24 19.09 24.15 0.00
20 Marco Klepoch Slovakia 42.06 18.61 24.45 1.00
21 Alexander Maszljanko Hungary 41.58 16.83 25.75 1.00
22 Marco Zandron Italy 41.49 17.54 23.95 0.00
23 Albert Mück Austria 37.99 18.34 20.65 1.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Mikhail Kolyada Russia 181.16 98.26 85.90 3.00
2 Sergei Voronov Russia 153.22 75.62 77.60 0.00
3 Brendan Kerry Australia 146.50 75.80 71.70 1.00
4 Nicolas Nadeau Canada 139.22 68.52 72.70 2.00
5 Alexander Samarin Russia 137.73 65.13 74.60 2.00
6 Grant Hochstein USA 137.54 61.84 76.70 1.00
7 Chafik Besseghier France 136.65 65.35 72.30 1.00
8 Jinseo Kim South Korea 122.27 60.87 64.40 3.00
9 Keiji Tanaka Japan 121.37 52.87 72.50 4.00
10 Ivan Pavlov Ukraine 120.49 55.79 65.70 1.00
11 Ryuju Hino Japan 117.08 55.18 67.90 6.00
12 Slavik Hayrapetyan Armenia 116.32 53.22 64.10 1.00
13 Burak Demirboga Turkey 116.28 57.38 58.90 0.00
14 Chih-I Tsao Taipei 115.41 57.91 59.50 2.00
15 Lukas Britschgi Switzerland 107.87 49.07 60.80 2.00
16 Michael Neuman Slovakia 101.50 47.30 55.20 1.00
17 Engin Ali Artan Turkey 101.12 49.52 53.60 2.00
18 Jan Kurnik Czech Republic 96.48 44.38 54.10 2.00
19 Marco Zandron Italy 92.00 43.00 50.00 1.00
20 Alexander Maszljanko Hungary 90.06 41.76 49.30 1.00
21 Marco Klepoch Slovakia 88.90 37.40 51.50 0.00
22 Jakub Krsnak Slovakia 78.24 36.04 46.20 4.00
23 Albert Mück Austria 64.23 28.53 39.70 4.00

Senior Ladies Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Evgenia Medvedeva Russia
Flag of Russia.svg
226.72 1 1
2 Rika Hongo Japan
23px-Flag of Japan.svg
189.98 2 2
3 Elena Radionova Russia
Flag of Russia.svg
182.21 3 4
4 Choi Da-Bin South Korea
Flag of South Korea.svg
178.93 4 3
5 Alena Leonova Russia
Flag of Russia.svg
170.68 5 5
6 Caroline Zhang USA
Flag of the United States.svg
167.95 7 6
7 Nicole Rajičová Slovakia
Flag of Slovakia.svg
161.13 8 7
8 Kailani Craine Australia
Flag of Australia.svg
157.84 6 8
9 Silvia Hugec Slovakia
Flag of Slovakia.svg
147.14 11 9
10 Diāna Ņikitina Latvia
Flag of Latvia.svg
146.30 9 10
11 Eliška Březinová Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
138.10 10 12
12 Larkyn Austman Canada
Flag of Canada.svg
136.82 15 11
13 Karly Robertson United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
133.18 12 13
14 Anastasia Gozhva Ukraine
Flag of Ukraine.svg
128.37 14 14
15 Danielle Harrison United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
125.62 16 15
16 Lara Roth Austria
23px-Flag of Austria.svg
119.18 13 16
17 Sila Saygi Turkey
TUR
115.32 18 17
18 Aneta Janiczkova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
106.95 19 19
19 Ceciliane Mei Ling Hartmann Singapore
SIN
103.87 21 18
20 Birce Atabey Turkey
TUR
103.48 17 22
21 Katie Powell United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
100.43 20 21
22 Nina Letenayova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
97.22 23 20
23 Seoyoung Yoon South Korea
Flag of South Korea.svg
93.61 22 23

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Evgenia Medvedeva Russia 80.00 42.92 37.08 0.00
2 Rika Hongo Japan 66.49 35.33 31.16 0.00
3 Elena Radionova Russia 64.42 32.18 32.24 0.00
4 Choi Da-Bin South Korea 56.62 28.82 27.80 0.00
5 Alena Leonova Russia 54.70 26.18 28.52 0.00
6 Kailani Craine Australia 54.14 26.94 27.20 0.00
7 Caroline Zhang USA 53.48 26.04 28.44 1.00
8 Nicole Rajičová Slovakia 52.87 27.15 25.72 0.00
9 Diāna Ņikitina Latvia 48.37 25.01 23.36 0.00
10 Eliška Březinová Czech Republic 46.81 26.41 22.40 2.00
11 Silvia Hugec Slovakia 44.97 23.45 22.52 1.00
12 Karly Robertson United Kingdom 44.94 24.10 21.84 1.00
13 Lara Roth Austria 42.76 21.40 22.36 1.00
14 Anastasia Gozhva Ukraine 42.73 23.37 21.36 2.00
15 Larkyn Austman Canada 42.51 19.43 25.08 2.00
16 Danielle Harrison United Kingdom 41.62 19.78 21.84 0.00
17 Birce Atabey Turkey 40.04 20.00 20.04 0.00
18 Sila Saygi Turkey 39.95 19.91 21.04 1.00
19 Aneta Janiczkova Czech Republic 37.37 19.53 18.84 1.00
20 Katie Powell United Kingdom 36.89 17.61 21.28 2.00
21 Ceciliane Mei Ling Hartmann Singapore 33.17 15.29 18.88 1.00
22 Seoyoung Yoon South Korea 30.80 12.80 18.00 0.00
23 Nina Letenayova Slovakia 29.96 14.88 17.08 2.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Evgenia Medvedeva Russia 146.72 72.88 73.84 0.00
2 Rika Hongo Japan 123.49 60.25 64.24 1.00
3 Choi Da-Bin South Korea 122.31 63.27 59.04 0.00
4 Elena Radionova Russia 117.79 55.03 63.76 1.00
5 Alena Leonova Russia 115.98 53.66 62.32 0.00
6 Caroline Zhang USA 114.47 57.19 57.28 0.00
7 Nicole Rajičová Slovakia 108.26 53.30 54.96 0.00
8 Kailani Craine Australia 103.70 48.78 55.92 1.00
9 Silvia Hugec Slovakia 102.17 51.37 50.80 0.00
10 Diāna Ņikitina Latvia 97.93 50.53 48.40 1.00
11 Larkyn Austman Canada 94.31 46.31 50.00 2.00
12 Eliška Březinová Czech Republic 91.29 43.37 47.92 0.00
13 Karly Robertson United Kingdom 88.24 45.28 46.96 4.00
14 Anastasia Gozhva Ukraine 85.64 40.36 45.28 0.00
15 Danielle Harrison United Kingdom 84.00 36.56 47.44 0.00
16 Lara Roth Austria 76.42 33.86 42.56 0.00
17 Sila Saygi Turkey 75.37 34.01 41.36 0.00
18 Ceciliane Mei Ling Hartmann Singapore 70.70 31.02 39.68 0.00
19 Aneta Janiczkova Czech Republic 69.58 33.98 35.60 0.00
20 Nina Letenayova Slovakia 67.26 28.54 38.72 0.00
21 Katie Powell United Kingdom 63.54 27.46 38.08 2.00
22 Birce Atabey Turkey 63.44 31.24 33.20 1.00
23 Seoyoung Yoon South Korea 62.81 28.85 34.96 1.00

Senior Pairs Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Natalia Zabijako / Alexander Enbert Russia
Flag of Russia.svg
192.58 2 1
2 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov Russia
Flag of Russia.svg
191.12 1 2
3 Alisa Efimova / Alexander Korovin Russia
Flag of Russia.svg
171.22 3 3
4 Jessica Pfund / Joshua Santillan USA
Flag of the United States.svg
158.10 4 4
5 Natasha Purich / Davin Portz Canada
Flag of Canada.svg
147.84 5 5
6 Erika Smith / AJ Reiss USA
Flag of the United States.svg
134.25 6 6

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deducitons
1 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov Russia 67.18 37.78 29.40 0.00
2 Natalia Zabijako / Alexander Enbert Russia 64.52 35.16 29.36 0.00
3 Alisa Efimova / Alexander Korovin Russia 61.82 34.74 27.08 0.00
4 Jessica Pfund / Joshua Santillan USA 57.00 31.44 25.56 0.00
5 Natasha Purich / Davin Portz Canada 52.64 28.08 24.56 0.00
6 Erika Smith / AJ Reiss USA 45.86 24.22 24.64 3.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deudctions
1 Natalia Zabijako / Alexander Enbert Russia 128.06 67.58 60.48 0.00
2 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov Russia 123.94 64.18 59.76 0.00
3 Alisa Efimova / Alexander Korovin Russia 109.40 55.68 54.72 1.00
4 Jessica Pfund / Joshua Santillan USA 101.10 51.82 49.28 0.00
5 Natasha Purich / Davin Portz Canada 95.20 45.76 49.44 0.00
6 Erika Smith / AJ Reiss USA 88.39 46.39 48.00 6.00

Senior Ice Dancing Results Edit

Place Name Nation Points SD FD
1 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Russia
Flag of Russia.svg
181.92 1 1
2 Rachel Parsons / Michael Parsons USA
Flag of the United States.svg
163.14 2 3
3 Betina Popova / Sergey Mozgov Russia
Flag of Russia.svg
161.92 3 2
4 Yura Min / Alexander Gamelin South Korea
Flag of South Korea.svg
141.78 5 6
5 Angélique Abachkina / Louis Thauron France
Flag of France.svg
140.86 6 5
6 Allison Reed / Saulius Ambrulevicius Lithuania
LTU
138.40 8 4
7 Shari Koch / Christian Nüchtern Germany
23px-Flag of Germany.svg
136.98 4 8
8 Cortney Mansour / Michal Ceska Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
133.76 7 7
9 Viktoria Kavaliova / Yuri Bieliaiev Belarus
Flag of Belarus.svg
125.02 10 9
10 Olga Jakushina / Andrey Nevskiy Latvia
Flag of Latvia.svg
122.70 9 10
11 Yuliia Zhata / Yan Lukouski Ukraine
Flag of Ukraine.svg
114.22 11 11
12 Aurelija Ipolito / Malcolm Jones Latvia
Flag of Latvia.svg
93.14 12 12
13 Kimberley Hew-Low / Timothy McKernan Australia
Flag of Australia.svg
82.16 13 13

Short Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Russia 71.08 35.24 35.84 0.00
2 Rachel Parsons / Michael Parsons USA 67.48 36.72 30.76 0.00
3 Betina Popova / Sergey Mozgov Russia 60.98 31.06 29.92 0.00
4 Shari Koch / Christian Nüchtern Germany 58.04 30.72 27.32 0.00
5 Yura Min / Alexander Gamelin South Korea 56.66 31.78 24.88 0.00
6 Angélique Abachkina / Louis Thauron France 55.48 27.92 27.56 0.00
7 Cortney Mansour / Michal Ceska Czech Republic 52.28 28.12 24.16 0.00
8 Allison Reed / Saulius Ambrulevicius Lithuania 51.74 27.94 24.80 1.00
9 Olga Jakushina / Andrey Nevskiy Latvia 51.38 29.34 22.04 0.00
10 Viktoria Kavaliova / Yuri Bieliaiev Belarus 50.48 27.12 23.36 0.00
11 Yuliia Zhata / Yan Lukouski Ukraine 43.96 23.64 20.32 0.00
12 Aurelija Ipolito / Malcolm Jones Latvia 38.58 22.90 15.68 0.00
13 Kimberley Hew-Low / Timothy McKernan Australia 35.18 18.10 17.08 0.00

Free Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Russia 110.84 55.28 55.56 0.00
2 Betina Popova / Sergey Mozgov Russia 100.94 51.74 49.20 0.00
3 Rachel Parsons / Michael Parsons USA 95.66 48.08 47.58 0.00
4 Allison Reed / Saulius Ambrulevicius Lithuania 86.66 46.94 39.72 0.00
5 Angélique Abachkina / Louis Thauron France 85.38 43.48 42.90 1.00
6 Yura Min / Alexander Gamelin South Korea 85.12 46.36 38.76 0.00
7 Cortney Mansour / Michal Ceska Czech Republic 81.48 41.70 39.78 0.00
8 Shari Koch / Christian Nüchtern Germany 78.94 38.06 41.88 1.00
9 Viktoria Kavaliova / Yuri Bieliaiev Belarus 74.54 38.30 36.24 0.00
10 Olga Jakushina / Andrey Nevskiy Latvia 71.32 38.62 32.70 0.00
11 Yuliia Zhata / Yan Lukouski Ukraine 70.26 38.04 32.22 0.00
12 Aurelija Ipolito / Malcolm Jones Latvia 54.56 30.48 25.08 1.00
13 Kimberley Hew-Low / Timothy McKernan Australia 46.98 23.82 26.16 3.00

Panel of Judges Edit

Senior Men Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Margaret Worsfold  United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Controller Ms. Vera Tauchmanova  Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Technical Specialist Mr. Simon Briggs  United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Zuzana Drnzikova  Slovakia
Flag of Slovakia.svg
  
Judge No.1 Ms. Anastassia Makarova Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.2 Ms. Andrea Simancikova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.3 Ms. Rengin Gunaydin Turkey
TUR
Judge No.4 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.5 Ms. Kathleen Harmon USA
Flag of the United States.svg
Judge No.6 Ms. Nina Bischoff Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.7 Ms. Young Kyung Han South Korea
Flag of South Korea.svg
  
Data Operator Ms. Wanda Stankovianska Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Replay Operator Ms. Doroteja Simunic Slovenia
SLO

Senior Ladies Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Adriana Domanska  Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Technical Controller Mr. Jeroen Prins  Netherlands
NED
Technical Specialist Ms. Zuzana Horoscakova  Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Katerina Kamberska  Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
  
Judge No.1 Ms. Véronique Gosselin Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.2 Ms. Zsuzsanna Vikarne-Homolya Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.3 Ms. Masako Kubota Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.4 Ms. Anne G. Shean USA
Flag of the United States.svg
Judge No.5 Ms. Maira Abasova Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.6 Ms. Hana Basova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.7 Ms. Rengin Gunaydin Turkey
TUR
  
Data Operator Ms. Doroteja Simunic  Slovenia
SLO
Replay Operator Ms. Wanda Stankovianska Slovakia
Flag of Slovakia.svg

Senior Pairs Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Margaret Worsfold United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Controller Mr. Jeroen Prins Netherlands
NED
Technical Specialist Mr. Simon Briggs United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Diana Riskova  Slovakia
Flag of Slovakia.svg
  
Judge No.1 Ms. Young Kyung Han South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.2 Ms. Andrea Simancikova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.3 Ms. Véronique Gosselin Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.4 Ms. Masako Kubota Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.5 Ms. Claudia Stahnke Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.6 Ms. Anne G. Shean USA
Flag of the United States.svg
Judge No.7 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
  
Data Operator Ms. Doroteja Simunic Slovenia
SLO
Replay Operator Ms. Wanda Stankovianska Slovakia
Flag of Slovakia.svg

Senior Ice Dancing Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Csaba Balint  Hungary
Flag of Hungary.svg
Technical Controller Ms. Alla Shekhovtsova  Russia
Flag of Russia.svg
Technical Specialist Ms. Slavka Grincova  Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Fabrizio Pedrazzini  Italy
Flag of Italy.svg
  
Judge No.1 Ms. Kathleen Harmon USA
Flag of the United States.svg
Judge No.2 Ms. Claudia Stahnke Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.3 Ms. Anastassia Makarova Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.4 Ms. Maira Abasova Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.5 Ms. Laimute Krauziene Lithuania
LTU
Judge No.6 Mr. Vladimir Cuchran Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.7 Ms. Zuzana Plesnikova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
  
Data Operator Ms. Wanda Stankovianska  Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Replay Operator Ms. Doroteja Simunic Slovenia
SLO

Uncommon Deductions Edit

  • Extra Element by Verification: Shari Koch / Christian Nüchtern of Germany received this deductions during the free dance.
  • Illegal Element/Movement: Erika Smith / AJ Reiss of the USA received these deductions during the pairs' freeskate.

Source Edit

http://www.kraso.sk/wp-content/uploads/sutaze/2017_2018/20170921_ont/index.htm

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.