FANDOM


2017 Rostelecom Cup was a Grand Prix competition during the 2017-18 season. It was held at Megasport Arena in Moscow, Russia.

Senior Men Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Nathan Chen USA
Flag of the United States.svg
293.79 1 2
2 Yuzuru Hanyu Japan
23px-Flag of Japan.svg
290.77 2 1
3 Mikhail Kolyada Russia
Flag of Russia.svg
271.06 4 3
4 Misha Ge Uzbekistan
UZB
255.33 5 4
5 Moris Kvitelashvili Georgia
GEO
250.26 8 5
6 Dmitri Aliev Russia
Flag of Russia.svg
239.61 3 7
7 Nam Nguyen Canada
Flag of Canada.svg
238.45 7 6
8 Deniss Vasiljevs Latvia
Flag of Latvia.svg
227.53 6 9
9 Denis Ten Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
214.35 10 8
10 Andrei Lazukin Russia
Flag of Russia.svg
212.14 9 11
11 Grant Hochstein USA
Flag of the United States.svg
206.09 11 10
12 Daniel Samohin Israel
Flag of Israel.svg
183.79 12 12

Short Program Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Nathan Chen USA 100.54 57.57 42.97 0.00
2 Yuzuru Hanyu Japan 94.85 49.24 46.61 1.00
3 Dmitri Aliev Russia 88.77 48.45 40.32 0.00
4 Mikhail Kolyada Russia 85.79 42.19 43.60 0.00
5 Misha Ge Uzbekistan 85.02 43.39 41.63 0.00
6 Deniss Vasiljevs Latvia 82.44 42.33 40.11 0.00
7 Nam Nguyen Canada 80.74 45.41 36.33 1.00
8 Moris Kvitelashvili Georgia 80.67 44.66 37.01 1.00
9 Andrei Lazukin Russia 78.54 42.47 36.07 0.00
10 Denis Ten Kazakhstan 69.00 29.82 41.18 2.00
11 Grant Hochstein USA 67.56 31.33 37.23 1.00
12 Daniel Samohin Israel 62.02 25.37 36.65 0.00

Freeskate Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Yuzuru Hanyu Japan 195.92 101.54 94.38 0.00
2 Nathan Chen USA 193.25 104.85 88.40 0.00
3 Mikhail Kolyada Russia 185.27 100.27 89.00 4.00
4 Misha Ge Uzbekistan 170.31 85.39 84.92 0.00
5 Moris Kvitelashvili Georgia 169.59 90.95 78.64 0.00
6 Nam Nguyen Canada 157.71 83.43 75.28 1.00
7 Dmitri Aliev Russia 150.84 73.56 81.28 4.00
8 Denis Ten Kazakhstan 145.35 62.99 83.36 1.00
9 Deniss Vasiljevs Latvia 145.09 65.29 80.80 1.00
10 Grant Hochstein USA 138.53 66.11 74.42 2.00
11 Andrei Lazukin Russia 133.60 64.40 71.20 2.00
12 Daniel Samohin Israel 121.77 52.39 72.38 3.00

Senior Ladies Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Evgenia Medvedeva Russia
Flag of Russia.svg
231.21 1 1
2 Carolina Kostner Italy
Flag of Italy.svg
215.98 2 2
3 Wakaba Higuchi Japan
23px-Flag of Japan.svg
207.17 3 3
4 Elena Radionova Russia
Flag of Russia.svg
195.52 5 4
5 Kaori Sakamoto Japan
23px-Flag of Japan.svg
194.00 4 5
6 Mariah Bell USA
Flag of the United States.svg
188.56 7 6
7 Valeria Mikhailova Russia
Flag of Russia.svg
185.09 8 8
8 Elizabet Tursynbayeva Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
184.95 6 9
9 Mirai Nagasu USA
Flag of the United States.svg
178.25 9 7
10 Nicole Schott Germany
23px-Flag of Germany.svg
168.72 10 10
11 Maé-Bérénice Méité France
Flag of France.svg
160.96 11 12
12 Anastasia Galustyan Armenia
Flag of Armenia.svg
154.90 12 11

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Evgenia Medvedeva Russia 80.75 42.69 38.06 0.00
2 Carolina Kostner Italy 74.62 37.93 36.69 0.00
3 Wakaba Higuchi Japan 69.60 36.26 33.34 0.00
4 Kaori Sakamoto Japan 68.88 38.59 30.29 0.00
5 Elena Radionova Russia 68.75 34.21 34.54 0.00
6 Elizabet Tursynbayeva Kazakhstan 63.92 32.71 31.21 0.00
7 Mariah Bell USA 63.85 34.05 29.80 0.00
8 Valeria Mikhailova Russia 63.38 35.38 28.00 0.00
9 Mirai Nagasu USA 56.15 27.91 30.24 2.00
10 Nicole Schott Germany 55.55 27.99 27.56 0.00
11 Maé-Bérénice Méité France 54.24 28.93 26.31 1.00
12 Anastasia Galustyan Armenia 48.10 24.04 26.06 2.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Evgenia Medvedeva Russia 150.46 75.35 76.11 1.00
2 Carolina Kostner Italy 141.36 68.09 73.27 0.00
3 Wakaba Higuchi Japan 137.57 69.37 68.20 0.00
4 Elena Radionova Russia 126.77 58.84 68.93 1.00
5 Kaori Sakamoto Japan 125.12 62.46 63.66 1.00
6 Mariah Bell USA 124.71 64.37 60.34 0.00
7 Mirai Nagasu USA 122.10 61.64 60.46 0.00
8 Valeria Mikhailova Russia 121.71 63.52 59.19 1.00
9 Elizabet Tursynbayeva Kazakhstan 121.03 58.01 63.02 0.00
10 Nicole Schott Germany 113.17 57.03 56.14 0.00
11 Anastasia Galustyan Armenia 106.80 53.31 53.49 0.00
12 Maé-Bérénice Méité France 106.72 53.65 53.07 0.00

Senior Pairs Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia
Flag of Russia.svg
224.25 1 1
2 Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Russia
Flag of Russia.svg
204.43 2 2
3 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov Russia
Flag of Russia.svg
199.11 4 3
4 Valentina Marchei / Ondřej Hotárek Italy
Flag of Italy.svg
193.63 3 4
5 Julianne Séguin / Charlie Bilodeau Canada
Flag of Canada.svg
186.16 5 5
6 Miriam Ziegler / Severin Kiefer Austria
23px-Flag of Austria.svg
175.06 6 7
7 Marissa Castelli / Mervin Tran USA
Flag of the United States.svg
170.53 7 6
8 Sumire Suto / Francis Boudreau-Audet Japan
23px-Flag of Japan.svg
136.80 8 8

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia 76.88 39.94 36.94 0.00
2 Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Russia 71.39 36.36 36.03 1.00
3 Valentina Marchei / Ondřej Hotárek Italy 68.48 36.13 32.35 0.00
4 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov Russia 67.14 36.54 30.60 0.00
5 Julianne Séguin / Charlie Bilodeau Canada 67.06 35.99 31.07 0.00
6 Miriam Ziegler / Severin Kiefer Austria 59.35 30.93 28.42 0.00
7 Marissa Castelli / Mervin Tran USA 54.37 27.07 28.30 1.00
8 Sumire Suto / Francis Boudreau-Audet Japan 48.93 24.12 24.81 0.00

Freeskate Edit

  Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia 147.37 73.79 74.58 1.00
2 Ksenia Stolbova / Fedor Klimov Russia 133.04 62.23 72.81 2.00
3 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov Russia 131.97 67.46 64.51 0.00
4 Valentina Marchei / Ondřej Hotárek Italy 125.15 62.70 64.45 2.00
5 Julianne Séguin / Charlie Bilodeau Canada 119.10 57.69 61.41 0.00
6 Marissa Castelli / Mervin Tran USA 116.16 57.54 58.62 0.00
7 Miriam Ziegler / Severin Kiefer Austria 115.71 57.49 58.22 0.00
8 Sumire Suto / Francis Boudreau-Audet Japan 87.87 39.14 48.73 0.00

Senior Ice Dancing Results Edit

Place Name Nation Points SD FD
1 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA
Flag of the United States.svg
189.24 1 1
2 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Russia
Flag of Russia.svg
184.74 2 2
3 Alexandra Stepanova / Ivan Bukin Russia
Flag of Russia.svg
179.35 3 3
4 Piper Gilles / Paul Poirier Canada
Flag of Canada.svg
172.29 4 4
5 Charlène Guignard / Marco Fabbri Italy
Flag of Italy.svg
171.37 5 5
6 Betina Popova / Sergey Mozgov Russia
Flag of Russia.svg
164.02 6 6
7 Rachel Parsons / Michael Parsons USA
Flag of the United States.svg
148.75 7 8
8 Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac France
Flag of France.svg
147.19 8 7
9 Alisa Agafonova / Alper Uçar Turkey
TUR
140.79 10 9
10 Nicole Kuzmichová / Alexandr Sinicyn Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
136.81 9 10

Short Dance Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA 77.30 40.23 37.07 0.00
2 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Russia 76.33 39.47 36.86 0.00
3 Alexandra Stepanova / Ivan Bukin Russia 71.32 36.38 34.94 0.00
4 Piper Gilles / Paul Poirier Canada 69.67 35.70 33.97 0.00
5 Charlène Guignard / Marco Fabbri Italy 68.99 35.62 33.37 0.00
6 Betina Popova / Sergey Mozgov Russia 64.14 34.13 30.01 0.00
7 Rachel Parsons / Michael Parsons USA 59.41 29.29 30.12 0.00
8 Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac France 55.64 28.72 27.92 1.00
9 Nicole Kuzmichová / Alexandr Sinicyn Czech Republic 54.39 27.99 26.40 0.00
10 Alisa Agafonova / Alper Uçar Turkey 53.11 24.68 28.43 0.00

Free Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA 111.94 56.01 55.93 0.00
2 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev Russia 108.41 52.94 55.47 0.00
3 Alexandra Stepanova / Ivan Bukin Russia 108.03 55.23 52.80 0.00
4 Piper Gilles / Paul Poirier Canada 102.62 51.95 50.67 0.00
5 Charlène Guignard / Marco Fabbri Italy 102.38 51.29 51.09 0.00
6 Betina Popova / Sergey Mozgov Russia 99.88 52.48 47.40 0.00
7 Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac France 91.55 47.65 43.90 0.00
8 Rachel Parsons / Michael Parsons USA 89.34 43.52 45.82 0.00
9 Alisa Agafonova / Alper Uçar Turkey 87.68 44.30 43.38 0.00
10 Nicole Kuzmichová / Alexandr Sinicyn Czech Republic 82.42 41.87 40.55 0.00

Panel of Judges Edit

Senior Men Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Ekaterina Serova Belarus
Flag of Belarus.svg
Technical Controller Ms. Leena Laaksonen Finland
Flag of Finland.svg
Technical Specialist Ms. Vanessa Gusmeroli France
Flag of France.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Olga Markova Russia
Flag of Russia.svg
  
Judge No.1 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
Judge No.2 Ms. Tatiana Sharkina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.3 Ms. Etsuko Azuma Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.4 Mr. Yuri Guskov Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
Judge No.5 Ms. Anna Kantor Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.6 Ms. Lorrie Parker USA
Flag of the United States.svg
Judge No.7 Ms. Lynne Dey Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.8 Ms. Saodat Numanova Uzbekistan
UZB
Judge No.9 Ms. Veronique Verrue France
Flag of France.svg
  
Data Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg
Replay Operator Mr. Ronny Banfi Switzerland
Flag of Switzerland.svg

Senior Ladies Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Matjaz Krusec Slovenia
SLO
Technical Controller Ms. Leena Laaksonen Finland
Flag of Finland.svg
Technical Specialist Ms. Zuzana Horoscakova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Vanessa Gusmeroli France
Flag of France.svg
  
Judge No.1 Ms. Julia Andreeva Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.2 Ms. Lorrie Parker USA
Flag of the United States.svg
Judge No.3 Ms. So Young An South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.4 Ms. Veronique Verrue France
Flag of France.svg
Judge No.5 Ms. Saodat Numanova Uzbekistan
UZB
Judge No.6 Ms. Karen Butcher Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.7 Mr. Alexandre Gorojdanov Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.8 Mr. Yuri Guskov Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
Judge No.9 Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
  
Data Operator Mr. Ronny Banfi Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Replay Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg

Senior Pairs Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Ekaterina Serova Belarus
Flag of Belarus.svg
Technical Controller Ms. Florence Vuylsteker France
Flag of France.svg
Technical Specialist Mr. Troy Golstein USA
Flag of the United States.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Soltan Kokoev Russia
Flag of Russia.svg
  
Judge No.1 Ms. Elena Fomna Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.2 Ms. Lynne Dey Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.3 Ms. So Young An South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.4 Ms. Anna Kantor Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.5 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
Judge No.6 Ms. Etsuko Azuma Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.7 Mr. Paolo Pizzocari Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.8 Ms. Lorrie Parker USA
Flag of the United States.svg
Judge No.9 Mr. Richard Kosina Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
  
Data Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg
Replay Operator Mr. Ronny Banfi Switzerland
Flag of Switzerland.svg

Senior Ice Dancing Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Rossella Ceccattini Italy
Flag of Italy.svg
Technical Controller Ms. Linda Leaver USA
Flag of the United States.svg
Technical Specialist Mr. Denis Samokhin Russia
Flag of Russia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Monica MacDonald Australia
Flag of Australia.svg
  
Judge No.1 Mr. Alexandre Gorojdanov Belarus
Flag of Belarus.svg
Judge No.2 Ms. Ece Esen Turkey
TUR
Judge No.3 Ms. Maira Abasova Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.4 Ms. Jezabel Dabouis France
Flag of France.svg
Judge No.5 Ms. Karen Butcher Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.6 Mr. John Millier USA
Flag of the United States.svg
Judge No.7 Ms. Simona Spalluto Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.8 Mr. Richard Kosina Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.9 Ms. Anna Kantor Israel
Flag of Israel.svg
  
Data Operator Mr. Ronny Banfi Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Replay Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg

Source Edit

http://www.isuresults.com/results/season1718/gprus2017/

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.