FANDOM


2018 Winter Olympic Games was a multi-sporting event during the 2017-18 season. It was at Gangneung Ice Arena in Gangneung, South Korea.

Senior Men Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Yuzuru Hanyu Japan
23px-Flag of Japan.svg
317.85 1 2
2 Shoma Uno Japan
23px-Flag of Japan.svg
306.90 3 3
3 Javier Fernández Spain
Flag of Spain.svg
305.24 2 4
4 Boyang Jin China
Flag of the People's Republic of China.svg
297.77 4 5
5 Nathan Chen USA
Flag of the United States.svg
297.35 17 1
6 Vincent Zhou USA
Flag of the United States.svg
276.69 12 6
7 Dmitri Aliev OAR
23px-Olympic flag.svg
267.51 5 13
8 Mikhail Kolyada OAR
23px-Olympic flag.svg
264.25 8 7
9 Patrick Chan Canada
Flag of Canada.svg
263.43 6 8
10 Adam Rippon USA
Flag of the United States.svg
259.36 7 10
11 Oleksii Bychenko Israel
Flag of Israel.svg
257.01 13 9
12 Keegan Messing Canada
Flag of Canada.svg
255.43 10 12
13 Daniel Samohin Israel
Flag of Israel.svg
251.44 18 11
14 Jorik Hendrickx Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
248.95 11 16
15 Cha Jun-Hwan South Korea
Flag of South Korea.svg
248.59 15 14
16 Michal Březina Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
246.07 9 18
17 Misha Ge Uzbekistan
UZB
244.94 14 17
18 Keiji Tanaka Japan
23px-Flag of Japan.svg
244.83 20 15
19 Deniss Vasiljevs Latvia
Flag of Latvia.svg
234.58 21 20
20 Brendan Kerry Australia
Flag of Australia.svg
233.81 16 21
21 Matteo Rizzo Italy
Flag of Italy.svg
232.41 23 19
22 Paul Fentz Germany
23px-Flag of Germany.svg
214.55 24 22
23 Han Yan China
Flag of the People's Republic of China.svg
213.01 19 23
24 Moris Kvitelashvili Georgia
GEO
204.57 22 24
 25 Julian Zhi Jie Yee Malaysia
MAS
FNR 25 FNR
 26 Chafik Besseghier France
Flag of France.svg
26
 27 Denis Ten Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
27
 28 Michael Christian Martinez Philippines
PHI
28
 29 Felipe Montoya Spain
Flag of Spain.svg
29
30 Yaroslav Paniot Ukraine
Flag of Ukraine.svg
30

Short Program Edit

  Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Yuzuru Hanyu Japan 111.68 63.18 48.50 0.00 25
2 Javier Fernández Spain 107.58 59.79 47.79 0.00 29
3 Shoma Uno Japan 104.17 58.13 46.04 0.00 28
4 Boyang Jin China 103.32 60.27 43.05 0.00 30
5 Dmitri Aliev OAR 98.98 56.98 42.00 0.00 20
6 Patrick Chan Canada 90.01 45.08 45.93 1.00 21
7 Adam Rippon USA 87.95 44.48 43.47 0.00 19
8 Mikhail Kolyada OAR 86.69 43.84 43.85 1.00 27
9 Michal Březina Czech Republic 85.15 44.34 40.81 0.00 13
10 Keegan Messing Canada 85.11 45.50 40.61 1.00 12
11 Jorik Hendrickx Belgium 84.74 44.17 40.57 0.00 17
12 Vincent Zhou USA 84.53 48.50 36.03 0.00 3
13 Oleksii Bychenko Israel 84.13 43.63 40.50 0.00 23
14 Misha Ge Uzbekistan 83.90 41.75 42.15 0.00 16
15 Cha Jun-Hwan South Korea 83.43 43.79 39.64 0.00 14
16 Brendan Kerry Australia 83.06 45.49 37.57 0.00 10
17 Nathan Chen USA 82.27 41.39 41.88 1.00 26
18 Daniel Samohin Israel 80.69 43.29 38.40 1.00 18
19 Han Yan China 80.63 40.99 40.64 1.00 8
20 Keiji Tanaka Japan 80.05 40.30 40.75 1.00 22
21 Deniss Vasiljevs Latvia 79.52 39.34 41.18 1.00 24
22 Moris Kvitelashvili Georgia 76.56 40.88 36.68 1.00 11
23 Matteo Rizzo Italy 75.63 39.23 36.40 0.00 5
24 Paul Fentz Germany 74.73 37.71 37.02 0.00 15
25 Julian Zhi Jie Yee Malaysia 73.58 38.37 35.21 0.00 9
26 Chafik Besseghier France 72.10 38.41 33.69 0.00 2
27 Denis Ten Kazakhstan 70.12 30.77 39.35 0.00 4
28 Michael Christian Martinez Philippines 55.56 26.04 29.52 0.00 6
29 Felipe Montoya Spain 52.41 22.59 30.82 1.00 1
30 Yaroslav Paniot Ukraine 46.58 18.68 29.90 2.00 7

Freeskate Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Nathan Chen USA 215.08 127.64 87.44 0.00 9
2 Yuzuru Hanyu Japan 206.17 109.55 96.62 0.00 22
3 Shoma Uno Japan 202.73 111.01 92.72 1.00 24
4 Javier Fernández Spain 197.66 101.52 96.14 0.00 23
5 Boyang Jin China 194.45 109.69 85.76 1.00 20
6 Vincent Zhou USA 192.16 112.24 79.92 0.00 15
7 Mikhail Kolyada OAR 177.56 91.62 87.94 2.00 16
8 Patrick Chan Canada 173.42 81.56 91.86 0.00 21
9 Oleksii Bychenko Israel 172.88 89.08 83.80 0.00 7
10 Adam Rippon USA 171.41 84.47 86.94 0.00 18
11 Daniel Samohin Israel 170.75 89.03 81.72 0.00 8
12 Keegan Messing Canada 170.32 84.88 85.44 0.00 14
13 Dmitri Aliev OAR 168.53 85.39 85.14 2.00 19
14 Cha Jun-Hwan South Korea 165.16 84.94 81.22 1.00 11
15 Keiji Tanaka Japan 164.78 85.64 81.14 2.00 5
16 Jorik Hendrickx Belgium 164.21 81.79 82.42 0.00 13
17 Misha Ge Uzbekistan 161.04 74.96 86.08 0.00 10
18 Michal Březina Czech Republic 160.92 76.58 84.34 0.00 17
19 Matteo Rizzo Italy 156.78 80.86 75.92 0.00 2
20 Deniss Vasiljevs Latvia 155.06 76.42 80.64 2.00 1
21 Brendan Kerry Australia 150.75 73.33 77.42 0.00 12
22 Paul Fentz Germany 139.82 66.98 72.84 0.00 3
23 Han Yan China 132.38 53.80 79.58 1.00 4
24 Moris Kvitelashvili Georgia 128.01 63.35 70.66 6.00 6

Senior Ladies Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Alina Zagitova OAR
23px-Olympic flag.svg
239.57 1 2
2 Evgenia Medvedeva OAR
23px-Olympic flag.svg
238.26 2 1
3 Kaetlyn Osmond Canada
Flag of Canada.svg
231.02 3 3
4 Satoko Miyahara Japan
23px-Flag of Japan.svg
222.38 4 4
5 Carolina Kostner Italy
Flag of Italy.svg
212.44 6 5
6 Kaori Sakamoto Japan
23px-Flag of Japan.svg
209.71 5 6
7 Choi Da-Bin South Korea
Flag of South Korea.svg
199.26 8 8
8 Maria Sotskova OAR
23px-Olympic flag.svg
198.10 12 7
9 Bradie Tennell USA
Flag of the United States.svg
192.35 11 9
10 Mirai Nagasu USA
Flag of the United States.svg
186.54 9 12
11 Karen Chen USA
Flag of the United States.svg
185.65 10 11
12 Elizabet Tursynbayeva Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
177.12 15 13
13 Kim Ha-Nul South Korea
Flag of South Korea.svg
175.71 21 10
14 Nicole Rajičová Slovakia
Flag of Slovakia.svg
175.19 13 15
15 Gabrielle Daleman Canada
Flag of Canada.svg
172.46 7 19
16 Loena Hendrickx Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
171.88 20 14
17 Kailani Craine Australia
Flag of Australia.svg
168.61 16 16
18 Nicole Schott Germany
23px-Flag of Germany.svg
168.46 14 17
19 Maé-Bérénice Méité France
Flag of France.svg
159.92 22 18
20 Emmi Peltonen Finland
Flag of Finland.svg
157.14 18 21
21 Alexia Paganini Switzerland
Flag of Switzerland.svg
156.26 19 22
22 Xiangning Li China
Flag of the People's Republic of China.svg
154.43 24 20
23 Ivett Tóth Hungary
Flag of Hungary.svg
150.43 23 23
24 Isadora Williams Brazil
BRA
144.18 17 24
 25 Larkyn Austman Canada
Flag of Canada.svg
FNR 25 FNR
 26 Diāna Ņikitina Latvia
Flag of Latvia.svg
26
 27 Giada Russo Italy
Flag of Italy.svg
27
 28 Anita Östlund Sweden
SWE
28
 29 Anna Khnychenkova Ukraine
Flag of Ukraine.svg
29
30 Aiza Mambekova Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
30

Short Program Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Alina Zagitova OAR 82.92 45.30 37.62 0.00 28
2 Evgenia Medvedeva OAR 81.61 43.19 38.42 0.00 25
3 Kaetlyn Osmond Canada 78.87 41.83 37.04 0.00 27
4 Satoko Miyahara Japan 75.94 40.25 35.69 0.00 26
5 Kaori Sakamoto Japan 73.18 40.36 32.82 0.00 19
6 Carolina Kostner Italy 73.15 35.06 38.09 0.00 29
7 Gabrielle Daleman Canada 68.90 35.90 33.00 0.00 21
8 Choi Da-Bin South Korea 67.77 37.54 30.23 0.00 24
9 Mirai Nagasu USA 66.93 37.24 30.69 1.00 20
10 Karen Chen USA 65.90 33.53 32.37 0.00 22
11 Bradie Tennell USA 64.01 35.50 29.51 1.00 1
12 Maria Sotskova OAR 63.86 31.47 33.39 1.00 30
13 Nicole Rajičová Slovakia 60.59 32.36 28.23 0.00 18
14 Nicole Schott Germany 59.20 31.62 27.58 0.00 17
15 Elizabet Tursynbayeva Kazakhstan 58.82 29.14 29.68 0.00 23
16 Kailani Craine Australia 56.77 30.36 26.41 0.00 13
17 Isadora Williams Brazil 55.74 29.83 25.91 0.00 2
18 Emmi Peltonen Finland 55.28 28.48 27.80 1.00 10
19 Alexia Paganini Switzerland 55.26 29.99 25.27 0.00 8
20 Loena Hendrickx Belgium 55.16 27.79 27.37 0.00 16
21 Kim Ha-Nul South Korea 54.33 29.41 24.92 0.00 5
22 Maé-Bérénice Méité France 53.67 28.24 25.43 0.00 12
23 Ivett Tóth Hungary 53.22 27.60 25.62 0.00 14
24 Xiangning Li China 52.46 27.27 26.19 1.00 7
25 Larkyn Austman Canada 51.42 25.93 26.49 1.00 11
26 Diāna Ņikitina Latvia 51.12 26.35 24.77 0.00 4
27 Giada Russo Italy 50.88 25.90 25.98 1.00 15
28 Anita Östlund Sweden 49.14 25.35 23.79 0.00 6
29 Anna Khnychenkova Ukraine 47.59 26.66 22.93 2.00 3
30 Aiza Mambekova Kazakhstan 44.40 21.29 23.11 0.00 9

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Evgenia Medvedeva OAR 156.65 79.18 77.47 0.00 24
2 Alina Zagitova OAR 156.65 81.62 75.03 0.00 22
3 Kaetlyn Osmond Canada 152.15 76.50 75.65 0.00 23
4 Satoko Miyahara Japan 146.44 75.20 71.24 0.00 19
5 Carolina Kostner Italy 139.29 63.64 75.65 0.00 20
6 Kaori Sakamoto Japan 136.53 68.42 68.11 0.00 21
7 Maria Sotskova OAR 134.24 66.94 67.30 0.00 13
8 Choi Da-Bin South Korea 131.49 68.74 62.75 0.00 17
9 Bradie Tennell USA 128.34 65.41 62.93 0.00 15
10 Kim Ha-Nul South Korea 121.38 67.03 54.35 0.00 4
11 Karen Chen USA 119.75 56.65 64.10 1.00 14
12 Mirai Nagasu USA 119.61 57.56 62.05 0.00 18
13 Elizabet Tursynbayeva Kazakhstan 118.30 60.50 58.80 1.00 7
14 Loena Hendrickx Belgium 116.72 60.73 55.99 0.00 2
15 Nicole Rajičová Slovakia 114.60 57.80 56.80 0.00 11
16 Kailani Craine Australia 111.84 57.89 53.95 0.00 9
17 Nicole Schott Germany 109.26 52.68 56.58 0.00 10
18 Maé-Bérénice Méité France 106.25 55.13 52.12 1.00 3
19 Gabrielle Daleman Canada 103.56 45.81 61.75 4.00 16
20 Xiangning Li China 101.97 50.56 51.41 0.00 5
21 Emmi Peltonen Finland 101.86 46.41 56.45 1.00 8
22 Alexia Paganini Switzerland 101.00 50.94 50.06 0.00 1
23 Ivett Tóth Hungary 97.21 49.82 50.39 3.00 6
24 Isadora Williams Brazil 88.44 38.39 51.05 1.00 12

Senior Pairs Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Aliona Savchenko / Bruno Massot Germany
23px-Flag of Germany.svg
235.90 4 1
2 Wenjing Sui / Cong Han China
Flag of the People's Republic of China.svg
235.47 1 3
3 Meagan Duhamel / Eric Radford Canada
Flag of Canada.svg
230.15 3 2
4 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov OAR
23px-Olympic flag.svg
224.93 2 4
5 Vanessa James / Morgan Ciprès France
Flag of France.svg
218.53 6 5
6 Valentina Marchei / Ondřej Hotárek Italy
Flag of Italy.svg
216.59 7 6
7 Natalia Zabijako / Alexander Enbert OAR
23px-Olympic flag.svg
212.88 8 7
8 Xiaoyu Yu / Hao Zhang China
Flag of the People's Republic of China.svg
204.10 5 11
9 Julianne Séguin / Charlie Bilodeau Canada
Flag of Canada.svg
204.02 12 8
10 Nicole Della Monica / Matteo Guarise Italy
Flag of Italy.svg
202.74 9 10
11 Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro Canada
Flag of Canada.svg
198.11 13 9
12 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov OAR
23px-Olympic flag.svg
194.45 10 13
13 Tae Ok Ryom / Ju Sik Kim North Korea
PRK
193.63 11 12
14 Anna Dušková / Martin Bidař Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
186.33 15 14
15 Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim USA
Flag of the United States.svg
185.82 14 15
16 Annika Hocke / Ruben Blommaert Germany
23px-Flag of Germany.svg
171.98 16 16
 17 Cheng Peng / Yang Jin China
Flag of the People's Republic of China.svg
FNR 17 FNR
 18 Ekaterina Alexandrovskaya / Harley Windsor Australia
Flag of Australia.svg
18
 19 Paige Conners / Evgeni Krasnopolski Israel
Flag of Israel.svg
19
 20 Miriam Ziegler / Severin Kiefer Austria
23px-Flag of Austria.svg
20
 21 Miu Suzaki / Ryuichi Kihara Japan
23px-Flag of Japan.svg
21
22 Kyu-Eun Kim / Alex Kang Chan Kam South Korea
Flag of South Korea.svg
22

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Wenjing Sui / Cong Han China 82.39 44.49 37.90 0.00 17
2 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov OAR 81.68 43.97 37.71 0.00 22
3 Meagan Duhamel / Eric Radford Canada 76.82 41.26 35.56 0.00 19
4 Aliona Savchenko / Bruno Massot Germany 76.59 39.16 37.43 0.00 21
5 Xiaoyu Yu / Hao Zhang China 75.58 42.10 33.48 0.00 12
6 Vanessa James / Morgan Ciprès France 75.34 40.67 34.67 0.00 15
7 Valentina Marchei / Ondřej Hotárek Italy 74.50 40.36 34.14 0.00 18
8 Natalia Zabijako / Alexander Enbert OAR 74.35 40.13 34.22 0.00 20
9 Nicole Della Monica / Matteo Guarise Italy 74.00 40.41 33.59 0.00 16
10 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov OAR 70.52 38.93 31.59 0.00 7
11 Tae Ok Ryom / Ju Sik Kim North Korea 69.40 38.79 30.61 0.00 10
12 Julianne Séguin / Charlie Bilodeau Canada 67.52 35.63 31.89 0.00 14
13 Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro Canada 65.68 34.46 31.22 0.00 11
14 Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim USA 65.55 34.18 31.37 0.00 13
15 Anna Dušková / Martin Bidař Czech Republic 63.25 34.62 28.63 0.00 6
16 Annika Hocke / Ruben Blommaert Germany 63.04 34.61 28.43 0.00 8
17 Cheng Peng / Yang Jin China 62.61 33.50 30.11 1.00 9
18 Ekaterina Alexandrovskaya / Harley Windsor Australia 61.55 34.70 26.85 0.00 2
19 Paige Conners / Evgeni Krasnopolski Israel 60.35 34.26 26.09 0.00 4
20 Miriam Ziegler / Severin Kiefer Austria 58.80 31.71 28.09 1.00 5
21 Miu Suzaki / Ryuichi Kihara Japan 57.74 32.89 24.85 0.00 3
22 Kyu-Eun Kim / Alex Kang Chan Kam South Korea 42.93 21.04 22.89 1.00 1

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Aliona Savchenko / Bruno Massot Germany 159.31 82.07 77.24 0.00 13
2 Meagan Duhamel / Eric Radford Canada 153.33 79.86 73.47 0.00 14
3 Wenjing Sui / Cong Han China 153.08 76.29 76.79 0.00 15
4 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov OAR 143.25 70.08 74.17 1.00 16
5 Vanessa James / Morgan Ciprès France 143.19 71.59 71.60 0.00 11
6 Valentina Marchei / Ondřej Hotárek Italy 142.09 73.94 68.15 0.00 9
7 Natalia Zabijako / Alexander Enbert OAR 138.53 70.36 68.17 0.00 10
8 Julianne Séguin / Charlie Bilodeau Canada 136.50 71.28 65.22 0.00 5
9 Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro Canada 132.43 70.42 62.01 0.00 1
10 Nicole Della Monica / Matteo Guarise Italy 128.74 64.60 65.14 1.00 7
11 Xiaoyu Yu / Hao Zhang China 128.52 62.98 67.54 2.00 12
12 Tae Ok Ryom / Ju Sik Kim North Korea 124.23 63.65 60.58 0.00 6
13 Kristina Astakhova / Alexei Rogonov OAR 123.93 62.17 63.76 2.00 8
14 Anna Dušková / Martin Bidař Czech Republic 123.08 64.34 58.74 0.00 3
15 Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim USA 120.27 60.57 60.70 1.00 2
16 Annika Hocke / Ruben Blommaert Germany 108.94 53.79 55.15 0.00 4

Senior Ice Dance Results Edit

Place Name Nation Points SD FD
1 Tessa Virtue / Scott Moir Canada
Flag of Canada.svg
206.07 1 2
2 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France
Flag of France.svg
205.28 2 1
3 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA
Flag of the United States.svg
192.59 4 3
4 Madison Hubbell / Zachary Donohue USA
Flag of the United States.svg
187.69 3 5
5 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev OAR
23px-Olympic flag.svg
186.92 6 4
6 Anna Cappellini / Luca Lanotte Italy
Flag of Italy.svg
184.91 5 6
7 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Canada
Flag of Canada.svg
181.98 8 7
8 Piper Gilles / Paul Poirier Canada
Flag of Canada.svg
176.91 9 8
9 Madison Chock / Evan Bates USA
Flag of the United States.svg
175.58 7 12
10 Charlène Guignard / Marco Fabbri Italy
Flag of Italy.svg
173.47 11 9
11 Penny Coomes / Nicholas Buckland United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
170.32 10 10
12 Sara Hurtado / Kirill Khaliavin Spain
Flag of Spain.svg
168.33 12 11
13 Tiffany Zagorski / Jonathan Guerreiro OAR
23px-Olympic flag.svg
162.24 13 14
14 Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev Poland
23px-Flag of Poland.svg
161.35 14 15
15 Kana Muramoto / Chris Reed Japan
23px-Flag of Japan.svg
160.63 15 13
16 Kavita Lorenz / Joti Polizoakis Germany
23px-Flag of Germany.svg
150.49 17 16
17 Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac France
Flag of France.svg
149.59 18 17
18 Yura Min / Alexander Gamelin South Korea
Flag of South Korea.svg
147.74 16 19
19 Alisa Agafonova / Alper Uçar Turkey
TUR
147.18 20 18
20 Lucie Mysliveckova / Lukas Csolley Slovakia
Flag of Slovakia.svg
142.57 19 20
 21 Oleksandra Nazarova / Maksym Nikitin Ukraine
Flag of Ukraine.svg
FNR 21 FNR
 22 Shiyue Wang / Xinyu Liu China
Flag of the People's Republic of China.svg
22
 23 Cortney Mansourova / Michal Češka Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
23
24 Adel Tankova / Ronald Zilberberg Israel
Flag of Israel.svg
24

Short Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Tessa Virtue / Scott Moir Canada 83.67 44.53 39.14 0.00 20
2 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France 81.93 42.71 39.22 0.00 21
3 Madison Hubbell / Zachary Donohue USA 77.75 40.98 36.77 0.00 22
4 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA 77.73 40.33 37.40 0.00 18
5 Anna Cappellini / Luca Lanotte Italy 76.57 40.00 36.57 0.00 24
6 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev OAR 75.47 38.36 37.11 0.00 23
7 Madison Chock / Evan Bates USA 75.45 39.39 36.06 0.00 19
8 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Canada 74.33 37.65 36.68 0.00 17
9 Piper Gilles / Paul Poirier Canada 69.60 34.95 34.65 0.00 16
10 Penny Coomes / Nicholas Buckland United Kingdom 68.36 34.70 33.66 0.00 9
11 Charlène Guignard / Marco Fabbri Italy 68.16 34.19 33.97 0.00 15
12 Sara Hurtado / Kirill Khaliavin Spain 66.93 35.07 31.86 0.00 7
13 Tiffany Zagorski / Jonathan Guerreiro OAR 66.47 34.15 32.32 0.00 5
14 Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev Poland 66.06 34.65 31.41 0.00 13
15 Kana Muramoto / Chris Reed Japan 63.41 32.87 30.54 0.00 14
16 Yura Min / Alexander Gamelin South Korea 61.22 32.94 28.28 0.00 12
17 Kavita Lorenz / Joti Polizoakis Germany 59.99 31.39 28.60 0.00 3
18 Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac France 59.97 31.18 28.79 0.00 6
19 Lucie Mysliveckova / Lukas Csolley Slovakia 59.75 31.40 28.35 0.00 11
20 Alisa Agafonova / Alper Uçar Turkey 59.42 29.64 29.78 0.00 8
21 Oleksandra Nazarova / Maksym Nikitin Ukraine 57.97 27.26 30.71 0.00 2
22 Shiyue Wang / Xinyu Liu China 57.81 29.28 29.53 1.00 10
23 Cortney Mansourova / Michal Češka Czech Republic 53.53 29.11 24.42 0.00 1
24 Adel Tankova / Ronald Zilberberg Israel 46.66 23.85 22.81 0.00 4

Free Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron France 123.35 63.98 59.37 0.00 18
2 Tessa Virtue / Scott Moir Canada 122.40 63.35 59.05 0.00 20
3 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA 114.86 59.37 55.49 0.00 17
4 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev OAR 111.45 56.25 55.20 0.00 15
5 Madison Hubbell / Zachary Donohue USA 109.94 54.94 56.00 1.00 19
6 Anna Cappellini / Luca Lanotte Italy 108.34 55.27 54.07 1.00 16
7 Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Canada 107.65 53.48 54.17 0.00 13
8 Piper Gilles / Paul Poirier Canada 107.31 55.14 52.17 0.00 11
9 Charlène Guignard / Marco Fabbri Italy 105.31 53.82 51.49 0.00 6
10 Penny Coomes / Nicholas Buckland United Kingdom 101.96 51.66 50.30 0.00 12
11 Sara Hurtado / Kirill Khaliavin Spain 101.40 51.68 49.72 0.00 10
12 Madison Chock / Evan Bates USA 100.13 49.04 53.09 2.00 14
13 Kana Muramoto / Chris Reed Japan 97.22 50.75 46.47 0.00 8
14 Tiffany Zagorski / Jonathan Guerreiro OAR 95.77 46.73 49.04 0.00 9
15 Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev Poland 95.29 48.45 46.84 0.00 7
16 Kavita Lorenz / Joti Polizoakis Germany 90.50 46.78 43.72 0.00 3
17 Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac France 89.62 47.04 42.58 0.00 1
18 Alisa Agafonova / Alper Uçar Turkey 87.76 44.01 43.75 0.00 5
19 Yura Min / Alexander Gamelin South Korea 86.52 44.61 41.91 0.00 4
20 Lucie Mysliveckova / Lukas Csolley Slovakia 82.82 41.65 41.17 0.00 2

Overall Team Standings Edit

Place Team Nation Points Men  Ladies  Pairs  Ice Dance 
1 Canada Canada
Flag of Canada.svg
73 8 10 8 8 9 10 10 10
2 Olympic Athlete from Russia OAR
23px-Olympic flag.svg
66 3 9 10 10 10 8 8 8
3 United States of America USA
Flag of the United States.svg
62 7 8 6 9 7 7 9 9
4 Italy Italy
Flag of Italy.svg
56 6 7 9 7 4 9 7 7
5 Japan Japan
23px-Flag of Japan.svg
50 10 6 7 6 3 6 6 6
6 People's Republic of China China
Flag of the People's Republic of China.svg
FNR 4 4 6 4
7 Germany Germany
23px-Flag of Germany.svg
2 3 8 3
8 Israel Israel
Flag of Israel.svg
9 1 2 1
9 Republic of Korea South Korea
Flag of South Korea.svg
5 5 1 2
10 France France
Flag of France.svg
1 2 5 5

Team Event - Men's Results Edit

Short Program Edit

  Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Shoma Uno Japan
23px-Flag of Japan.svg
103.25 56.64 46.61 0.00 10
2 Oleksii Bychenko Israel
Flag of Israel.svg
88.49 47.59 40.90 0.00 7
3 Patrick Chan Canada
Flag of Canada.svg
81.66 38.56 45.10 2.00 6
4 Nathan Chen USA
Flag of the United States.svg
80.61 37.73 43.88 1.00 8
5 Matteo Rizzo Italy
Flag of Italy.svg
77.77 40.60 37.17 0.00 5
6 Jun-Hwan Cha South Korea
Flag of South Korea.svg
77.70 40.71 36.99 0.00 1
7 Han Yan China
Flag of the People's Republic of China.svg
77.10 38.28 40.82 2.00 4
8 Mikhail Kolyada OAR
23px-Olympic flag.svg
74.36 33.75 42.61 2.00 9
9 Paul Fentz Germany
23px-Flag of Germany.svg
66.32 34.54 33.78 2.00 2
10 Chafik Besseghier France
Flag of France.svg
61.06 26.93 34.13 0.00 3

Freeskate Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Patrick Chan Canada
Flag of Canada.svg
179.75 87.67 93.08 1.00 4
2 Mikhail Kolyada OAR
23px-Olympic flag.svg
173.57 88.35 86.22 1.00 1
3 Adam Rippon USA
Flag of the United States.svg
172.98 86.20 86.78 0.00 3
4 Matteo Rizzo Italy
Flag of Italy.svg
156.11 78.77 77.34 0.00 2
5 Keiji Tanaka Japan
23px-Flag of Japan.svg
148.36 72.02 77.34 1.00 5

Team Event - Ladies' Results Edit

Short Program Edit

  Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Evgenia Medvedeva OAR
23px-Olympic flag.svg
81.06 42.83 38.23 0.00 10
2 Carolina Kostner Italy
Flag of Italy.svg
75.10 36.96 38.14 0.00 7
3 Kaetlyn Osmond Canada
Flag of Canada.svg
71.38 35.10 36.28 0.00 9
4 Satoko Miyahara Japan
23px-Flag of Japan.svg
68.95 34.33 34.62 0.00 8
5 Bradie Tennell USA
Flag of the United States.svg
68.94 38.94 30.00 0.00 3
6 Choi Da-Bin South Korea
Flag of South Korea.svg
65.73 37.16 28.57 0.00 6
7 Xiangning Li China
Flag of the People's Republic of China.svg
58.62 32.65 25.97 0.00 2
8 Nicole Schott Germany
23px-Flag of Germany.svg
55.32 29.35 26.97 1.00 5
9 Maé-Bérénice Méité France
Flag of France.svg
46.62 22.79 24.83 1.00 4
10 Aimee Buchanan Israel
Flag of Israel.svg
46.30 25.07 21.23 0.00 1

Freeskate Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Alina Zagitova OAR
23px-Olympic flag.svg
158.08 83.06 75.02 0.00 5
2 Mirai Nagasu USA
Flag of the United States.svg
137.53 73.38 64.15 0.00 1
3 Gabrielle Daleman Canada
Flag of Canada.svg
137.14 68.86 68.28 0.00 3
4 Carolina Kostner Italy
Flag of Italy.svg
134.00 59.73 74.27 0.00 4
5 Kaori Sakamoto Japan
23px-Flag of Japan.svg
131.91 65.51 66.40 0.00 2

Team Event - Pairs Results Edit

Short Program Edit

 Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov OAR
23px-Olympic flag.svg
80.92 43.78 37.14 0.00 10
2 Meagan Duhamel / Eric Radford Canada
Flag of Canada.svg
76.57 41.08 35.49 0.00 8
3 Aliona Savchenko / Bruno Massot Germany
23px-Flag of Germany.svg
75.36 39.33 37.03 1.00 9
4 Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim USA
Flag of the United States.svg
69.75 38.41 31.34 0.00 4
5 Xiaoyu Yu / Hao Zhang China
Flag of the People's Republic of China.svg
69.17 37.20 32.97 1.00 5
6 Vanessa James / Morgan Ciprès France
Flag of France.svg
68.49 34.66 33.83 0.00 7
7 Nicole Della Monica / Matteo Guarise Italy
Flag of Italy.svg
67.62 35.73 31.89 0.00 6
8 Miu Suzaki / Ryuichi Kihara Japan
23px-Flag of Japan.svg
57.42 32.13 25.29 0.00 3
9 Paige Conners / Evgeni Krasnopolski Israel
Flag of Israel.svg
54.47 30.70 24.77 1.00 2
10 Kyu-Eun Kim / Alex Kang Chan Kam South Korea
Flag of South Korea.svg
52.10 27.70 24.40 0.00 1

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Meagan Duhamel / Eric Radford Canada
Flag of Canada.svg
148.51 77.26 71.25 0.00 4
2 Valentina Marchei / Ondřej Hotárek Italy
Flag of Italy.svg
138.44 72.02 67.42 1.00 2
3 Natalia Zabijako / Alexander Enbert OAR
23px-Olympic flag.svg
133.28 68.06 66.22 1.00 5
4 Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim USA
Flag of the United States.svg
126.56 64.82 62.74 1.00 3
5 Miu Suzaki / Ryuichi Kihara Japan
23px-Flag of Japan.svg
97.67 49.24 49.43 1.00 1

Team Event - Ice Dance Results Edit

Short Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Tessa Virtue / Scott Moir Canada
Flag of Canada.svg
80.51 41.61 38.90 0.00 9
2 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA
Flag of the United States.svg
75.46 38.42 37.04 0.00 7
3 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev OAR
23px-Olympic flag.svg
74.76 38.11 36.65 0.00 10
4 Anna Cappellini / Luca Lanotte Italy
Flag of Italy.svg
72.51 37.31 36.20 1.00 8
5 Kana Muramoto / Chris Reed Japan
23px-Flag of Japan.svg
62.15 32.17 29.98 0.00 6
6 Marie-Jade Lauriault / Romain Le Gac France
Flag of France.svg
57.94 29.08 28.86 0.00 5
7 Shiyue Wang / Xinyu Liu China
Flag of the People's Republic of China.svg
56.98 27.75 29.23 0.00 4
8 Kavita Lorenz / Joti Polizoakis Germany
23px-Flag of Germany.svg
56.88 28.97 27.91 0.00 2
9 Yura Min / Alexander Gamelin South Korea
Flag of South Korea.svg
51.97 24.88 27.09 0.00 3
10 Adel Tankova / Ronald Zilberberg Israel
Flag of Israel.svg
44.61 22.32 22.29 0.00 1

Free Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions #
1 Tessa Virtue / Scott Moir Canada
Flag of Canada.svg
118.10 59.25 58.85 0.00 5
2 Maia Shibutani / Alex Shibutani USA
Flag of the United States.svg
112.01 56.41 55.60 0.00 4
3 Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev OAR
23px-Olympic flag.svg
110.43 54.72 55.71 0.00 3
4 Anna Cappellini / Luca Lanotte Italy
Flag of Italy.svg
107.00 52.70 54.30 0.00 2
5 Kana Muramoto / Chris Reed Japan
23px-Flag of Japan.svg
87.88 44.69 44.19 1.00 1

Number of Entries Per Discipline Edit

Spots Men Ladies Pairs Ice Dance
3
  • Japan
  • United States
  • Canada
  • OAR
  • United States
  • Canada
  • China
  • OAR
  • Canada
  • United States
2
  • Canada
  • China
  • Israel
  • OAR
  • Spain
  • Italy
  • Japan
  • Kazakhstan
  • South Korea
  • Italy
  • Germany
  • France
  • Italy
  • OAR
1
  • Australia
  • Belgium
  • Czech Republic
  • France
  • Georgia
  • Germany
  • Italy
  • Kazakhstan
  • Latvia
  • Malaysia
  • Philippines
  • South Korea
  • Ukraine
  • Uzbekistan
  • Australia
  • Belgium
  • Brazil
  • China
  • Finland
  • France
  • Germany
  • Hungary
  • Latvia
  • Slovakia
  • Sweden
  • Switzerland
  • Ukraine
  • Australia
  • Austria
  • Czech Republic
  • France
  • Israel
  • Japan
  • North Korea
  • South Korea
  • United States
  • China
  • Czech Republic
  • Germany
  • Israel
  • Japan
  • Poland
  • Slovakia
  • South Korea
  • Spain
  • Turkey
  • Ukraine
  • United Kingdom

Entries Edit

Entry list published on January 30, 2018

Nation Men Ladies Pairs Ice Dance
Australia
Flag of Australia.svg
Austria
23px-Flag of Austria.svg
Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
Brazil
BRA
Canada
Flag of Canada.svg
China
Flag of the People's Republic of China.svg
  • Xiangning Li
Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
  • Cortney Mansourova / Michal Češka
Finland
Flag of Finland.svg
France
Flag of France.svg
Georgia
GEO
Germany
23px-Flag of Germany.svg
Hungary
Flag of Hungary.svg
Israel
Flag of Israel.svg
  • Aimee Buchanan (Team Event Only)
  • Adel Tanakova / Ronald Zilberberg
Italy
Flag of Italy.svg
Japan
23px-Flag of Japan.svg
Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
Latvia
Flag of Latvia.svg
Malaysia
MAS
North Korea
PRK
Olympic Athlete from Russia
23px-Olympic flag.svg
Philippines
PHI
Poland
23px-Flag of Poland.svg
  • Natalia Kaliszek / Maksym Spodyriev
Slovakia
Flag of Slovakia.svg
  • Lucie Mysliveckova / Lukas Csolley
South Korea
Flag of South Korea.svg
Spain
Flag of Spain.svg
Sweden
SWE
Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Turkey
TUR
Ukraine
Flag of Ukraine.svg
  • Yaroslav Paniot
United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
United States
Flag of the United States.svg
Uzbekistan
UZB

Panel of Judges Edit

Senior Men Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Chihee Rhee South Korea
Flag of South Korea.svg
Technical Controller Ms. Raffaella Locatelli Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Mr. Konstantin Kostin Latvia
Flag of Latvia.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Ricardo Olavarrieta Mexico
MEX
  
Judge No.1 Mr. Daniel Delfa Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.2 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
Judge No.3 Mr. Philippe Meriguet France
Flag of France.svg
Judge No.4 Ms. Saodat Numanova Uzbekistan
UZB
Judge No.5 Ms. Sakae Yamamoto Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.6 Ms. Olga Kozhemiakina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.7 Ms. Elizabeth Ryan Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.8 Ms. Janice Hunter Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.9 Ms. Weiguang Chen China
Flag of the People's Republic of China.svg
  
Data Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
Replay Operator

Mr. Dzianis Sarokin

Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Chihee Rhee South Korea
Flag of South Korea.svg
Technical Controller Ms. Raffaella Locatelli Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Mr. Konstantin Kostin Latvia
Flag of Latvia.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Ricardo Olavarrieta Mexico
MEX
  
Judge No.1 Mr. Yuri Guskov Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
Judge No.2 Ms. Lorrie Parker USA
Flag of the United States.svg
Judge No.3 Ms. Saodat Numanova Uzbekistan
UZB
Judge No.4 Ms. Sakae Yamamoto Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.5 Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.6 Ms. Olga Kozhemiakina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.7 Ms. Weiguang Chen China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.8 Mr. Richard Kosina Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.9 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
  
Data Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
​​​​​​​
Replay Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​​​​​​​​

Senior Ladies Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Beatrice Pfister Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Technical Controller Ms. Susan Lynch Australia
Flag of Australia.svg
Technical Specialist Ms. Jae-Eun Chung South Korea
Flag of South Korea.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Evgeny Martynov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
  
Judge No.1 Ms. Kvetoslava Matejova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.2 Ms. Katalin Balczo Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.3 Ms. Deveny Deck USA
Flag of the United States.svg
Judge No.4 Ms. Ayumi Kozuka Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.5 Ms. Sung-Hee Koh South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.6 Ms. Hailan Jiang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.7 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.8 Mr. Yuri Guskov Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
Judge No.9 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
  
Data Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​
Replay Operator

Mr. Xander Gijtenbeek

Netherlands
NED
​​​​​​​​​​​​​​

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Beatrice Pfister Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Technical Controller Ms. Susan Lynch Australia
Flag of Australia.svg
Technical Specialist Ms. Jae-Eun Chung South Korea
Flag of South Korea.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Evgeny Martynov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
  
Judge No.1 Ms. Nicole Leblanc-Richard Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.2 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
Judge No.3 Ms. Sung-Hee Koh South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.4 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.5 Ms. Hailan Jiang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.6 Ms. Elisabeth Louesdon France
Flag of France.svg
Judge No.7 Mr. Françoise de Rappard Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
Judge No.8 Ms. Deveny Deck USA
Flag of the United States.svg
Judge No.9 Ms. Kerstin Kimminus Germany
23px-Flag of Germany.svg
  
Data Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​​​​​​​​
Replay Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
​​​​​​​​​​​​​​

Senior Pairs Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Rita Zonnekeyn Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
Technical Controller Ms. Anna Sierocka Poland
23px-Flag of Poland.svg
Technical Specialist Mr. Simon Briggs United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Todd Sand USA
Flag of the United States.svg
  
Judge No.1 Ms. Deborah Noyes Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.2 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.3 Mr. Anthony Leroy France
Flag of France.svg
Judge No.4 Ms. Anna Kantor Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.5 Mr. Jeff Lukasik Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.6 Ms. Zsuzsanna Vikarne-Homolya Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.7 Ms. Elke Treitz Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.8 Mr. Walter Toigo Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.9 Mr. Pekka Leskinen Finland
Flag of Finland.svg
  
Data Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
​​​​​​​
Replay Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Rita Zonnekeyn Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
Technical Controller Ms. Anna Sierocka Poland
23px-Flag of Poland.svg
Technical Specialist Mr. Simon Briggs United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Todd Sand USA
Flag of the United States.svg
  
Judge No.1 Mr. Pekka Leskinen Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.2 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.3 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.4 Mr. Anthony Leroy France
Flag of France.svg
Judge No.5 Ms. Tamie K. Campbell USA
Flag of the United States.svg
Judge No.6 Ms. Jana Baudysova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.7 Ms. Zsuzsanna Vikarne-Homolya Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.8 Ms. Deborah Noyes Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.9 Mr. Thomas Biegler Austria
23px-Flag of Austria.svg
  
Data Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
​​​​​​​
Replay Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​

Senior Ice Dancing Edit

Short Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Ingrid Charlotte Wolter Germany
23px-Flag of Germany.svg
Technical Controller Ms. Hilary Selby United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Specialist Ms. Slavka Grincova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Tae-Hwa Yang South Korea
Flag of South Korea.svg
  
Judge No.1 Ms. Leanna Caron Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.2 Ms. Maira Abasova Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.3 Ms. Anastassiya Makarova Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.4 Ms. Christine Hurth France
Flag of France.svg
Judge No.5 Ms. Kaoru Takino Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.6 Ms. Tanay Ozkan Silaoglu Turkey
TUR
Judge No.7 Mr. Walter Zuccaro Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.8 Ms. Sharon Rogers USA
Flag of the United States.svg
Judge No.9 Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
  
Data Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​​​​​​​​
Replay Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
​​​​​​​

Free Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Ingrid Charlotte Wolter Germany
23px-Flag of Germany.svg
Technical Controller Ms. Hilary Selby United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Specialist Ms. Slavka Grincova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Tae-Hwa Yang South Korea
Flag of South Korea.svg
  
Judge No.1 Mr. Vladimir Cuchran Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Judge No.2 Ms. Leanna Caron Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.3 Ms. Malgorzata Sobkow Poland
23px-Flag of Poland.svg
Judge No.4 Ms. Kaoru Takino Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.5 Ms. Sharon Rogers USA
Flag of the United States.svg
Judge No.6 Ms. Tanay Ozkan Silaoglu Turkey
TUR
Judge No.7 Ms. Maira Abasova Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.8 Ms. Tianyi Zhang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.9 Ms. Marta Olozagarre Spain
Flag of Spain.svg
  
Data Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​
Replay Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
​​​​​​​

Team Event - Senior Men Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Chihee Rhee South Korea
Flag of South Korea.svg
Technical Controller Ms. Raffaella Locatelli Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Mr. Konstantin Kostin Latvia
Flag of Latvia.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Ricardo Olavarrieta Mexico
MEX
​​​​​​​​​​​​​​
  
Judge No.1 Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.2 Ms. Lorrie Parker USA
Flag of the United States.svg
Judge No.3 Ms. Zsuzsanna Vikarne-Homolya Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.4 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
Judge No.5 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.6 Mr. Yuri Guskov Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
Judge No.7 Mr. Thomas Biegler Austria
23px-Flag of Austria.svg
Judge No.8 Mr. Pekka Leskinen Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.9 Ms. Janice Hunter Canada
Flag of Canada.svg
  
Data Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
​​​​​​​​​​​​​​
Replay Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​​​​​​​​

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Chihee Rhee South Korea
Flag of South Korea.svg
Technical Controller Ms. Raffaella Locatelli Italy
Flag of Italy.svg
Technical Specialist Mr. Konstantin Kostin Latvia
Flag of Latvia.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Ricardo Olavarrieta Mexico
MEX
​​​​​​​
  
Judge No.1 Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.2 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.3 Ms. Zsuzsanna Vikarne-Homolya Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.4 Ms. Lorrie Parker USA
Flag of the United States.svg
Judge No.5 Mr. Pekka Leskinen Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.6 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
Judge No.7 Mr. Thomas Biegler Austria
23px-Flag of Austria.svg
Judge No.8 Ms. Janice Hunter Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.9 Mr. Yuri Guskov Kazakhstan
Flag of Kazakhstan.svg
  
Data Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
​​​​​​​​​​​​​​
Replay Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​

Team Event - Senior Ladies Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Beatrice Pfister Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Technical Controller Ms. Susan Lynch Australia
Flag of Australia.svg
Technical Specialist Ms. Jae-Eun Chung South Korea
Flag of South Korea.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Evgeny Martynov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
  
Judge No.1 Ms. Hailan Jiang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.2 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.3 Mr. Jeff Lukasik Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.4 Ms. Anna Kantor Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.5 Ms. Elke Treitz Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.6 Mr. Françoise de Rappard Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
Judge No.7 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
Judge No.8 Ms. Katalin Balczo Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.9 Mr. Anthony Leroy France
Flag of France.svg
  
Data Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​​​​​​​​
Replay Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
​​​​​​​

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Beatrice Pfister Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Technical Controller Ms. Susan Lynch Australia
Flag of Australia.svg
Technical Specialist Ms. Jae-Eun Chung South Korea
Flag of South Korea.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Evgeny Martynov Ukraine
Flag of Ukraine.svg
  
Judge No.1 Ms. Katalin Balczo Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.2 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.3 Mr. Jeff Lukasik Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.4 Ms. Hailan Jiang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.5 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
Judge No.6 Ms. Elke Treitz Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.7 Mr. Françoise de Rappard Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
Judge No.8 Mr. Anthony Leroy France
Flag of France.svg
Judge No.9 Ms. Anna Kantor Israel
Flag of Israel.svg
  
Data Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​
Replay Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
​​​​​​​​​​​​​​

Team Event - Senior Pairs Edit

Short Program Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Rita Zonnekeyn Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
Technical Controller Ms. Anna Sierocka Poland
23px-Flag of Poland.svg
Technical Specialist Mr. Simon Briggs United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Todd Sand USA
Flag of the United States.svg
  
Judge No.1 Mr. Jeff Lukasik Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.2 Mr. Thomas Biegler Austria
23px-Flag of Austria.svg
Judge No.3 Mr. Pekka Leskinen Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.4 Ms. Jana Baudysova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
Judge No.5 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.6 Mr. Anthony Leroy France
Flag of France.svg
Judge No.7 Ms. Anna Kantor Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.8 Ms. Zsuzsanna Vikarne-Homolya Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.9 Ms. Elke Treitz Germany
23px-Flag of Germany.svg
  
Data Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
​​​​​​​
Replay Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​​​​​​​​

Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Rita Zonnekeyn Belgium
Flag of Belgium (civil).svg
Technical Controller Ms. Anna Sierocka Poland
23px-Flag of Poland.svg
Technical Specialist Mr. Simon Briggs United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Todd Sand USA
Flag of the United States.svg
  
Judge No.1 Ms. Zsuzsanna Vikarne-Homolya Hungary
Flag of Hungary.svg
Judge No.2 Ms. Elke Treitz Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.3 Ms. Anna Kantor Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.4 Mr. Pekka Leskinen Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.5 Mr. Thomas Biegler Austria
23px-Flag of Austria.svg
Judge No.6 Mr. Feng Huang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.7 Mr. Anthony Leroy France
Flag of France.svg
Judge No.8 Mr. Jeff Lukasik Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.9 Ms. Jana Baudysova Czech Republic
Flag of the Czech Republic.svg
  
Data Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
​​​​​​​​​​​​​​
Replay Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​

Team Event - Senior Ice Dancing Edit

Short Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Ingrid Charlotte Wolter Germany
23px-Flag of Germany.svg
Technical Controller Ms. Hilary Selby United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Specialist Ms. Slavka Grincova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Tae-Hwa Yang South Korea
Flag of South Korea.svg
  
Judge No.1 Ms. Marta Olozagarre Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.2 Ms. Tianyi Zhang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.3 Ms. Sharon Rogers USA
Flag of the United States.svg
Judge No.4 Ms. Leanna Caron Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.5 Ms. Anastassiya Makarova Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.6 Ms. Tanay Ozkan Silaoglu Turkey
TUR
Judge No.7 Ms. Kaoru Takino Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.8 Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.9 Mr. Vladimir Cuchran Slovakia
Flag of Slovakia.svg
  
Data Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
​​​​​​​​​​​​​​
Replay Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED
​​​​​​​

Free Dance Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Ingrid Charlotte Wolter Germany
23px-Flag of Germany.svg
Technical Controller Ms. Hilary Selby United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Specialist Ms. Slavka Grincova Slovakia
Flag of Slovakia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Tae-Hwa Yang South Korea
Flag of South Korea.svg
  
Judge No.1 Ms. Tanay Ozkan Silaoglu Turkey
TUR
Judge No.2 Ms. Marta Olozagarre Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.3 Ms. Kaoru Takino Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.4 Ms. Tianyi Zhang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.5 Ms. Sharon Rogers USA
Flag of the United States.svg
Judge No.6 Ms. Leanna Caron Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.7 Ms. Anastassiya Makarova Ukraine
Flag of Ukraine.svg
Judge No.8 Mr. Albert Zaydman Israel
Flag of Israel.svg
Judge No.9 Mr. Vladimir Cuchran Slovakia
Flag of Slovakia.svg
  
Data Operator Mr. Dzianis Sarokin Belarus
Flag of Belarus.svg
Replay Operator Mr. Xander Gijtenbeek Netherlands
NED

Notes Edit

Uncommon Deductions Edit

Sources Edit

https://en.wikipedia.org/wiki/Figure_skating_at_the_2018_Winter_Olympics

https://en.wikipedia.org/wiki/Figure_skating_at_the_2018_Winter_Olympics_–_Qualification

http://www.jpost.com/Israel-News/Sports/SINAI-SAYS-Israeli-athletes-set-to-don-gloves-for-Winter-Olympics-514898#/

http://isu.org/docman-documents-links/isu-files/event-documents/olympic-games/2018-pyeongchang/15917-owg2018-fsk-entries-men/file

http://isu.org/docman-documents-links/isu-files/event-documents/olympic-games/2018-pyeongchang/15916-owg2018-fsk-entries-ladies/file

http://isu.org/docman-documents-links/isu-files/event-documents/olympic-games/2018-pyeongchang/15918-owg2018-fsk-entries-pairs/file

http://isu.org/docman-documents-links/isu-files/event-documents/olympic-games/2018-pyeongchang/15915-owg2018-fsk-entries-ice-dance/file

http://www.isuresults.com/results/season1718/owg2018/

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.