FANDOM


2019 Skate Canada was a Grand Prix competition during the 2019-20 season. It was held at Prospera Place in Kelowna, British Columbia, Canada.

Senior Men Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Yuzuru Hanyu Japan
23px-Flag of Japan.svg
322.59 1 1
2 Nam Nguyen Canada
Flag of Canada.svg
262.77 3 2
3 Keiji Tanaka Japan
23px-Flag of Japan.svg
250.02 5 3
4 Camden Pulkinen USA
Flag of the United States.svg
244.78 2 4
5 Deniss Vasiļjevs Latvia
Flag of Latvia.svg
227.40 4 7
6 Matteo Rizzo Italy
Flag of Italy.svg
223.78 9 5
7 Nicolas Nadeau Canada
Flag of Canada.svg
222.33 8 6
8 Andrei Lazukin Russia
Flag of Russia.svg
212.07 6 12
9 Julian Zhi Jie Yee Malaysia
MAS
211.63 7 10
10 Roman Sadovsky Canada
Flag of Canada.svg
204.35 11 8
11 Paul Fentz Germany
23px-Flag of Germany.svg
202.24 10 11
12 Brendan Kerry Australia
Flag of Australia.svg
193.77 12 9

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Yuzuru Hanyu Japan 109.60 61.13 48.47 0.00
2 Camden Pulkinen USA 89.05 47.91 41.14 0.00
3 Nam Nguyen Canada 84.08 43.44 40.64 0.00
4 Deniss Vasiļjevs Latvia 84.01 42.48 41.53 0.00
5 Keiji Tanaka Japan 80.11 39.39 40.72 0.00
6 Andrei Lazukin Russia 78.99 41.16 37.83 0.00
7 Julian Zhi Jie Yee Malaysia 75.64 40.36 35.28 0.00
8 Nicolas Nadeau Canada 75.22 37.60 37.62 0.00
9 Matteo Rizzo Italy 70.12 31.59 39.53 1.00
10 Paul Fentz Germany 66.32 31.78 34.54 0.00
11 Roman Sadovsky Canada 65.29 27.39 37.90 0.00
12 Brendan Kerry Australia 56.75 22.43 35.32 1.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Yuzuru Hanyu Japan 212.99 116.59 96.40 0.00
2 Nam Nguyen Canada 178.69 92.41 86.28 0.00
3 Keiji Tanaka Japan 169.91 84.91 85.00 0.00
4 Camden Pulkinen USA 155.73 73.03 82.70 0.00
5 Matteo Rizzo Italy 153.66 73.82 79.84 0.00
6 Nicolas Nadeau Canada 147.11 69.83 78.28 1.00
7 Deniss Vasiļjevs Latvia 143.39 63.31 80.08 0.00
8 Roman Sadovsky Canada 139.06 63.78 77.28 2.00
9 Brendan Kerry Australia 137.02 66.46 70.56 0.00
10 Julian Zhi Jie Yee Malaysia 135.99 62.21 73.78 0.00
11 Paul Fentz Germany 135.92 63.40 72.52 0.00
12 Andrei Lazukin Russia 133.08 54.72 78.36 0.00

Senior Ladies Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Alexandra Trusova Russia
Flag of Russia.svg
241.02 3 1
2 Rika Kihira Japan
23px-Flag of Japan.svg
230.33 1 2
3 Young You South Korea
Flag of South Korea.svg
217.49 2 4
4 Bradie Tennell USA
Flag of the United States.svg
211.31 4 5
5 Evgenia Medvedeva Russia
Flag of Russia.svg
209.62 6 3
6 Marin Honda Japan
23px-Flag of Japan.svg
179.26 10 6
7 Yelim Kim South Korea
Flag of South Korea.svg
176.93 8 7
8 Serafima Sakhanovich Russia
Flag of Russia.svg
175.97 7 8
9 Alexia Paganini Switzerland
Flag of Switzerland.svg
166.20 9 9
10 Gabrielle Daleman Canada
Flag of Canada.svg
164.34 5 11
11 Alicia Pineault Canada
Flag of Canada.svg
161.37 11 10
12 Véronik Mallet Canada
Flag of Canada.svg
147.79 12 12

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Rika Kihira Japan 81.35 45.96 35.39 0.00
2 Young You South Korea 78.22 45.54 32.68 0.00
3 Alexandra Trusova Russia 74.40 40.96 33.44 0.00
4 Bradie Tennell USA 72.92 38.46 34.46 0.00
5 Gabrielle Daleman Canada 63.94 32.94 31.00 0.00
6 Evgenia Medvedeva Russia 62.89 29.75 34.14 1.00
7 Serafima Sakhanovich Russia 62.63 33.32 29.31 0.00
8 Yelim Kim South Korea 61.23 30.91 30.32 0.00
9 Alexia Paganini Switzerland 60.68 32.42 28.26 0.00
10 Marin Honda Japan 59.20 27.95 31.25 0.00
11 Alicia Pineault Canada 57.59 30.13 27.46 0.00
12 Véronik Mallet Canada 51.90 25.01 26.89 0.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Alexandra Trusova Russia 166.62 100.20 67.42 1.00
2 Rika Kihira Japan 148.98 77.50 71.48 0.00
3 Evgenia Medvedeva Russia 146.73 73.01 73.72 0.00
4 Young You South Korea 139.27 75.03 65.24 1.00
5 Bradie Tennell USA 138.39 68.79 69.60 0.00
6 Marin Honda Japan 120.06 57.44 62.62 0.00
7 Yelim Kim South Korea 115.70 55.95 60.75 1.00
8 Serafima Sakhanovich Russia 113.34 53.98 59.36 0.00
9 Alexia Paganini Switzerland 105.52 50.70 55.82 1.00
10 Alicia Pineault Canada 103.78 50.76 53.02 0.00
11 Gabrielle Daleman Canada 100.40 46.34 58.06 4.00
12 Véronik Mallet Canada 95.89 44.87 53.02 2.00

Senior Pairs Results Edit

Place Name Nation Points SP FS
1 Aleksandra Boikova / Dmitrii Kozlovskii Russia
Flag of Russia.svg
216.71 1 1
2 Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro Canada
Flag of Canada.svg
208.49 2 2
3 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia
Flag of Russia.svg
202.29 3 3
4 Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim USA
Flag of the United States.svg
199.57 4 4
5 Liubov Iliushechkina / Charlie Bilodeau Canada
Flag of Canada.svg
192.47 5 5
6 Jessica Calalang / Brian Johnson USA
Flag of the United States.svg
181.54 6 6
7 Feiyao Tang / Yongchao Yang China
Flag of the People's Republic of China.svg
170.57 7 8
8 Evelyn Walsh / Trennt Michaud Canada
Flag of Canada.svg
164.66 8 7

Short Program Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Aleksandra Boikova / Dmitrii Kozlovskii Russia 76.45 43.25 33.20 0.00
2 Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro Canada 75.50 40.99 34.51 0.00
3 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia 73.57 38.77 34.80 0.00
4 Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim USA 71.28 38.51 32.77 0.00
5 Liubov Iliushechkina / Charlie Bilodeau Canada 68.62 37.94 30.68 0.00
6 Jessica Calalang / Brian Johnson USA 62.54 34.17 29.37 1.00
7 Feiyao Tang / Yongchao Yang China 62.35 33.95 28.40 0.00
8 Evelyn Walsh / Trennt Michaud Canada 56.09 30.07 27.02 1.00

Freeskate Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Aleksandra Boikova / Dmitrii Kozlovskii Russia 140.26 71.70 68.56 0.00
2 Kirsten Moore-Towers / Michael Marinaro Canada 132.99 62.84 70.15 0.00
3 Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov Russia 128.72 59.22 69.50 0.00
4 Alexa Scimeca Knierim / Chris Knierim USA 128.29 62.80 65.49 0.00
5 Liubov Iliushechkina / Charlie Bilodeau Canada 123.85 61.12 62.73 0.00
6 Jessica Calalang / Brian Johnson USA 119.00 58.35 60.65 0.00
7 Evelyn Walsh / Trennt Michaud Canada 108.57 55.26 55.31 2.00
8 Feiyao Tang / Yongchao Yang China 108.22 53.94 54.28 0.00

Senior Ice Dance Results Edit

Place Name Nation Points RD FD
1 Piper Gilles / Paul Poirier Canada
Flag of Canada.svg
209.01 2 1
2 Madison Hubbell / Zachary Donohue USA
Flag of the United States.svg
206.31 1 2
3 Lilah Fear / Lewis Gibson United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
195.35 4 3
4 Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker USA
Flag of the United States.svg
194.77 3 4
5 Sara Hurtado / Kirill Khaliavin Spain
Flag of Spain.svg
180.64 5 5
6 Marjorie Lajoie / Zachary Lagha Canada
Flag of Canada.svg
177.53 7 6
7 Caroline Green / Michael Parsons USA
Flag of the United States.svg
173.82 8 7
8 Betina Popova / Sergey Mozgov Russia
Flag of Russia.svg
173.54 6 8
9 Sofia Evdokimova / Egor Bazin Russia
Flag of Russia.svg
167.39 9 10
10 Haley Sales / Nikolas Wamsteeker Canada
Flag of Canada.svg
164.27 10 9

Rhythm Dance Edit

Place Name Nation Points KP TES PCS Deductions
1 Madison Hubbell / Zachary Donohue USA 83.21 YYNY 46.11 37.10 0.00
2 Piper Gilles / Paul Poirier Canada 82.58 NYYY 45.55 37.03 0.00
3 Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker USA 79.52 YNYY 44.89 34.63 0.00
4 Lilah Fear / Lewis Gibson United Kingdom 76.67 NYYY 42.92 33.75 0.00
5 Sara Hurtado / Kirill Khaliavin Spain 72.77 NNYY 39.70 33.07 0.00
6 Betina Popova / Sergey Mozgov Russia 71.44 YYYY 39.89 31.55 0.00
7 Marjorie Lajoie / Zachary Lagha Canada 70.50 NNYN 39.97 30.53 0.00
8 Caroline Green / Michael Parsons USA 69.00 NYYY 39.02 29.98 0.00
9 Sofia Evdokimova / Egor Bazin Russia 67.20 NYNY 37.40 29.80 0.00
10 Haley Sales / Nikolas Wamsteeker Canada 63.06 NNNN 34.52 28.54 0.00

Free Dance Edit

Place Name Nation Points TES PCS Deductions
1 Piper Gilles / Paul Poirier Canada 126.43 70.21 56.22 0.00
2 Madison Hubbell / Zachary Donohue USA 123.10 67.12 55.98 0.00
3 Lilah Fear / Lewis Gibson United Kingdom 118.68 66.69 51.99 0.00
4 Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker USA 115.25 63.61 51.64 0.00
5 Sara Hurtado / Kirill Khaliavin Spain 107.87 57.59 50.28 0.00
6 Marjorie Lajoie / Zachary Lagha Canada 107.03 60.19 47.84 1.00
7 Caroline Green / Michael Parsons USA 104.82 59.44 46.38 1.00
8 Betina Popova / Sergey Mozgov Russia 102.10 54.94 47.16 0.00
9 Haley Sales / Nikolas Wamsteeker Canada 101.21 57.61 43.60 0.00
10 Sofia Evdokimova / Egor Bazin Russia 100.19 56.03 44.16 0.00

Entries Edit

Preliminary entries published on June 20, 2019.

Nation Men Ladies Pairs Ice Dance
Australia
Flag of Australia.svg
Canada
Flag of Canada.svg
China
Flag of the People's Republic of China.svg
Germany
23px-Flag of Germany.svg
Italy
Flag of Italy.svg
Japan
23px-Flag of Japan.svg
Latvia
Flag of Latvia.svg
Malaysia
MAS
Russia
Flag of Russia.svg
South Korea
Flag of South Korea.svg
Spain
Flag of Spain.svg
Switzerland
Flag of Switzerland.svg
United States
Flag of the United States.svg
United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg

Panel of Judges Edit

Senior Men Edit

Short Program / Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Ms. Lone Villefrance Denmark
DEN
Technical Controller Ms. Hermi Ottemann Netherlands
NED
Technical Specialist Mr. Clarence Ong Australia
Flag of Australia.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Masako Kawai Japan
23px-Flag of Japan.svg
  
Judge No.1 Ms. Lynne Dey Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.2 Ms. Raffaella Locatelli Italy
Flag of Italy.svg
Judge No.3 Mr. David Munoz Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.4 Ms. Lisa Jelinek Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.5 Ms. Stefanie Schmid Mathewson USA
Flag of the United States.svg
Judge No.6 Ms. Maria Gribonosova-Grebneva Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.7 Ms. Anja Rist Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.8 Ms. Sakae Yamamoto Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.9 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
  
Data Operator Ms. Aya Yoshimura Japan
23px-Flag of Japan.svg
Replay Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg

Senior Ladies Edit

Short Program / Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Fabio Bianchetti Italy
Flag of Italy.svg
Technical Controller Ms. Karen Archer United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Specialist Ms. Masako Kawai Japan
23px-Flag of Japan.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Clarence Ong Australia
Flag of Australia.svg
  
Judge No.1 Ms. Agita Abele Latvia
Flag of Latvia.svg
Judge No.2 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.3 Ms. Yu Wang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.4 Ms. Christiane Miles Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.5 Ms. Pamela Chislett Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.6 Ms. Laila Davidsson Sweden
SWE
Judge No.7 Ms. Stefanie Schmid Mathewson USA
Flag of the United States.svg
Judge No.8 Ms. Sakae Yamamoto Japan
23px-Flag of Japan.svg
Judge No.9 Ms. Tae Ri Lee South Korea
Flag of South Korea.svg
  
Data Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg
Replay Operator Ms. Aya Yoshimura Japan
23px-Flag of Japan.svg

Senior Pairs Edit

Short Program / Freeskate Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Fabio Bianchetti Italy
Flag of Italy.svg
Technical Controller Ms. Karen Archer United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Specialist Ms. Whitney Gaynor USA
Flag of the United States.svg
Assistant Technical Specialist Ms. Laurene Collin-Knoblauch Canada
Flag of Canada.svg
  
Judge No.1 Ms. Yu Wang China
Flag of the People's Republic of China.svg
Judge No.2 Ms. Laila Davidsson Sweden
SWE
Judge No.3 Ms. Anja Rist Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.4 Ms. Tae Ri Lee South Korea
Flag of South Korea.svg
Judge No.5 Ms. Lisa Jelinek Australia
Flag of Australia.svg
Judge No.6 Ms. Karen Howard Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.7 Ms. Elena Fomina Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.8 Ms. Stefanie Schmid Mathewson USA
Flag of the United States.svg
Judge No.9 Ms. Raffaella Locatelli Italy
Flag of Italy.svg
  
Data Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg
Replay Operator Ms. Aya Yoshimura Japan
23px-Flag of Japan.svg

Senior Ice Dance Edit

Rhythm Dance / Free Dance Edit

Function Name Nation
Referee Mr. Garry Hoppe United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Technical Controller Ms. Linda Leaver USA
Flag of the United States.svg
Technical Specialist Ms. Marie Bowness Canada
Flag of Canada.svg
Assistant Technical Specialist Mr. Andrzej Dostatni Poland
23px-Flag of Poland.svg
  
Judge No.1 Ms. Leslie Keen Canada
Flag of Canada.svg
Judge No.2 Ms. Prisca Binz-Moser Switzerland
Flag of Switzerland.svg
Judge No.3 Mr. Leo Lenkola Finland
Flag of Finland.svg
Judge No.4 Mr. David Munoz Spain
Flag of Spain.svg
Judge No.5 Mr. Christian Baumann Germany
23px-Flag of Germany.svg
Judge No.6 Mr. Marcin Kozubek Poland
23px-Flag of Poland.svg
Judge No.7 Ms. Maria Gribonosova-Grebneva Russia
Flag of Russia.svg
Judge No.8 Mr. Stephen Fernandez United Kingdom
23px-Flag of the United Kingdom.svg
Judge No.9 Mr. John Millier USA
Flag of the United States.svg
  
Data Operator Ms. Aya Yoshimura Japan
23px-Flag of Japan.svg
Replay Operator Mr. Sarkis Tewanian Poland
23px-Flag of Poland.svg

Sources Edit

http://www.isuresults.com/events/fsevent03111922.htm

http://www.isuresults.com/results/season1920/gpcan2019/

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.